Wybierz kontynent

Dyrektor szpitala w Wągrowcu: dwoje czterolatków z Łęgowa w dobrym stanie

W dobrym stanie, także emocjonalnym jest dwoje czterolatków z Łęgowa w pow. wągrowieckim (Wielkopolskie), przebywających od środy w szpitalu w Wągrowcu. Trafiły do szpitala po tym, jak na ich ciele stwierdzono ślady mogące być śladami przemocy fizycznej.

Fot. PowiemPolsce.pl

Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu dr Przemysław Bury poinformował PAP w piątek, że po południu czterolatki opuszczą szpital.

W środę do wągrowieckiego szpitala trafiło 12 dzieci w wieku od około 2 do 14 lat ze śladami mogącymi świadczyć o przemocy fizycznej. Dzieci mieszkały u rodziny z miejscowości Łęgowo (pow. wągrowiecki).

49-letnia kobieta i 58-letni mężczyzna, pod których opieką była czwórka własnych dzieci oraz ośmioro dzieci w ramach rodzinnego domu dziecka zostali zatrzymani ws. stosowania przemocy wobec podopiecznych. Wszystkie dzieci, poza dwójką czterolatków, jeszcze w środę opuściły szpital, zapewniono im opiekę.

Dr Przemysław Bury powiedział PAP w piątek, że czteroletnie dzieci jeszcze pozostają w szpitalu, w najbliższych godzinach powinny opuścić placówkę.

"Spodziewamy się, że w tym czasie o ich losie zdecyduje sąd rodzinny, będziemy wiedzieli, komu możemy je przekazać. Ich ogólny stan jest dobry, są aktywne, w dobrej kondycji psychicznej" – powiedział.

W czwartek dyrektor ZOZ w Wągrowcu informował, że dzieci u czterolatków stwierdzono "wyraźne ślady przemocy fizycznej na ciele". Pozostałe dzieci też miały tego typu obrażenia, natomiast nie wymagały pobytu w szpitalu.

Oficer prasowy wągrowieckiej policji mł. asp. Dominik Zieliński poinformował PAP w piątek, że dzieci z Łęgowa zostały przesłuchane. Ich wyjaśnienia sąd rodzinny prześle do prokuratury i zostaną one zawarte w aktach sprawy.

"Dzisiaj również do prokuratury przesłana zostanie opinia biegłego z zakresu medycyny sądowej na temat obrażeń dzieci" – poinformował PAP Zieliński. Po przeanalizowaniu materiału dowodowego prokuratura przeprowadzi czynności z zatrzymanymi. O losie dzieci zadecyduje sąd.

O podejrzeniu stosowania wobec dzieci przemocy policja została powiadomiona w środę przez jedno z przedszkoli na terenie gminy Wągrowiec. Na ciele 4-letniej podopiecznej pracownik placówki zauważył ślady mogące świadczyć o stosowaniu przemocy. Podobne ślady stwierdzono u chodzącego do tego samego przedszkola czterolatka z tej samej rodziny.

Podjęto decyzję o przewiezieniu na obdukcję do szpitala wszystkich dzieci rodziny z Łęgowa, na ciałach wszystkich stwierdzono ślady mogące być następstwami przemocy fizycznej.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny, Szymon Kiepel

rpo/ szk/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj