Wybierz kontynent

24. rocznica otwarcia Cmentarza w Miednoje

Z tej okazji w Warszawie zorganizowano uroczysty Apel. Pod obeliskiem „Poległym Policjantom-Rzeczpospolita Polska” złożono wieńce i wiązanki. Dokonano też okolicznościowych wpisów w Księdze Pamięci.

Uroczystości 24. rocznicy otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje. Fot. USKiOR Fot. UdSKiOR. Domena Publiczna
Z-ca Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska  wziął udział w zorganizowanym w Warszawie uroczystym Apelu z okazji 24. rocznicy otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje.
Rodziny pamietają
Uczestnikami ceremonii byli również: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń, I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster.
Wśród zgromadzonych uczestników znajdowali się także rodziny poległych funkcjonariuszy II RP,  przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. oraz Federacji Rodzin Katyńskich.
W trakcie uroczystego apelu głos zabrał m. in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak.
 
Obelisk „Poległym Policjantom-Rzeczpospolita Polska” Warta honorowa. Uroczystości 24. rocznicy otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje.
Fot.  UdSKiOR
 
"Poległym Policjantom-Rzeczpospolita Polska"
Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i wiązanek pod Obeliskiem „Poległym Policjantom-Rzeczpospolita Polska” oraz dokonaniem wpisów w Księdze Pamięci przez obecne delegacje. 
Następnie po oficjalnej części uroczystości zaprezentowana została wybrana przez Komisję Konkursową praca z kategorii piosenka Nicoli Kowaczyk z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwówieckiej w Rakowicach Wielkich, pt. „Ostatnia służba”.
 
 
Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje, doły_śmierci.
Domena publiczna Wikipedia
 
Historia Polskiego Cmentarza w Miednoje
11 czerwca 1995 roku na przyszłym cmentarzu w Miednoje uroczyście wmurowano akt erekcyjny oraz kamień węgielny poświęcony przez papieża Jana Pawła II.

Decyzja i formalne pozwolenie na budowę po uzgodnieniu z władzami rosyjskimi wydano 1 czerwca 1999 roku, a już 9 sierpnia 2000 roku nastąpił odbiór prac budowlanych wykonanych przez polskie firmy. 

Uroczysta inauguracja cmentarza odbyła się 2 września 2000 roku,  Cmentarz powstał jako trzeci z czterech założonych w latach 2000-2012 roku miejsc pochówku ofiar zbrodni katyńskiej, przy czym pozostałe to Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu (4 421 osób, inauguracja 27 lipca 2000), jedyny o tej nazwie i takim rozszerzonym charakterze Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie (4 302 Polaków i 2 746 obywateli radzieckich, inauguracja 17 czerwca 2000) i Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie - Bykowni  (3 435 osób, inauguracja 21 września 2012). Na swój cmentarz czekają jeszcze nieodnalezieni katyńczycy z tzw. Białoruskiej Listy Katyńskiej   (3 870 osób).

Żródła: Informacja własna, Wikipedia, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Zobacz więcej

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj