Wybierz kontynent

Polsko-angielskie Forum Kultury Krystyny Skarbek

To jedna z najważniejszych inicjatyw celebrujących związki społeczno-kulturalne pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Tworzą ją, od niedawna, trzy najważniejsze organizacje polonijne działające na Wyspach.

Wspólny projekt promocji polskiego dorobku w Wielkiej Brytanii ma charakter bezprecedensowy. Po raz pierwszy dzięki partnerskiej współpracy i konsolidacji sił, Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny razem z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie oraz Ogniskiem Polskim działają z potrójną mocą na rzecz popularyzacji twórców o polskich korzeniach. Cała idea jest niezwykle cenna, a dzięki wzajemnemu wsparciu tych instytucji kulturalnych ma szansę naprawdę wybrzmieć i być zrealizowana z rozmachem.

Inauguracja Forum odbyła się 20 października 2022 roku. Jest to autorska inicjatywa POSK’u, którą umożliwili: Prezes POSK Dr Marek Laskiewicz oraz pani Elvira Olbrich, POSK Arts Director. Kuratorem projektu jest pani Julia Griffin.

O tym, że polscy twórcy, pisarze, literaci, artyści, aktorzy i naukowcy wnieśli wielki wkład w rozwój brytyjskiej kultury i nauki, wzbogacając społeczność Zjednoczonego Królestwa wie wielu Polaków i być może niejeden Brytyjczyk. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego jaka była skala tego zjawiska na przestrzeni wieków, a szczególnie ostatnich dziesięcioleci. I tu właśnie swoją rolę w uświadamianiu ogółu społeczeństwa widzi Polsko-angielskie Forum Kultury im. Krystyny Skarbek. Precyzyjnie opisany projekt prezentuje sławnych Polaków i wpływy ich dorobku w kolejnych okresach powiązanych z następującymi po sobie falami emigracji.

 

Korowód zasłużonych Polaków
Część z nich jest doskonale znana polskiemu odbiorcy, jednak niektórzy polscy bohaterowie prężnie działający w Wielkiej Brytanii mogą być sporym zaskoczeniem także dla naszych rodaków. I tak, o ile jednym z najczęściej przywoływanych przykładów jest postać Josepha Conrada, czyli Józefa Konrada Korzeniowskiego wybitnego powieściopisarza, tak już fakt, że istotne związki z ojczyzną Szekspira mieli Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, John Gielgud, Bronisław Malinowski czy Jorge Lewinski nie jest powszechnie znany. Korowód słynnych postaci z polskimi nazwiskami albo mających polskie korzenie, które na przestrzeni ostatnich 200 lat odcisnęły swe piętno, wzbogacając dziedzictwo Zjednoczonego Królestwa jest długi. I dlatego tak ważne jest trafienie z tymi informacjami do brytyjskiej opinii publicznej, by tam promować dokonania wybitnych polskich emigrantów działających na terenie Zjednoczonego Królestwa.

 

W hołdzie królowej tajnego wywiadu
Jedną z postaci szczególnie zasłużonych dla Wielkiej Brytanii była Krystyna Skarbek ulubiona tajna agentka Winstona Churchilla działająca pod pseudonimem Christine Granville. Dzielna Polka była jedną z najwybitniejszych tajnych agentek II wojny światowej. Brała udział w wielu ryzykownych misjach zakończonych sukcesem, wykorzystując swoje umiejętności językowe, siłę perswazji i niebywałą odwagę. Dzięki temu udało jej się ocalić wiele istnień i w pośredni sposób wpłynąć na losy wojny. Krystyna Skarbek była nie tylko pierwszą tajną agentką w Wielkiej Brytanii, ale także tą najdłużej pozostającą w służbie wywiadowczej. Nic więc dziwnego, że nowy projekt celebrujący polski wkład w rozwój społeczno-kulturalny Zjednoczonego Królestwa nosi właśnie jej imię.

 

Sprawdzone pomysły na promocję zasłużonych Polaków
Działania Polsko-angielskiego Forum Kultury im. Krystyny Skarbek są przewidziane jako długofalowa kampania społeczno-kulturalna mająca na celu podkreślenie wielkiego wkładu Polaków i osób polskiego pochodzenia w rozwój brytyjskiej kultury i społeczeństwa.

Projekt składa się z forum online (centrum badań i wirtualnego muzeum) oraz całorocznego programu wydarzeń kulturalnych w postaci wystaw sztuki, wykładów i konferencji. https://anglopolishculturalexchange.org.uk/

W założeniu twórców kampanii dzięki wydarzeniom i aktywnościom celebrującym wspólną historię i dziedzictwo kulturowe pomiędzy Wielką Brytanią a Polską, wybrani przedstawiciele polskiej kultury staną się bardziej widoczni w przestrzeni publicznej, w brytyjskich mediach i instytucjach.

Forum tworzą polscy specjaliści z dziedziny kultury i nauki zamieszkali w Wielkiej Brytanii. Wśród nich jest między innymi dr Julia Griffin – historyk sztuki i kurator odpowiedzialna za dwie niezwykle ważne wystawy promujące twórczość polskich artystów, które w ostatnim czasie odbiły się szerokim echem na Wyspach. Pierwsza z nich to wystawa poświęcona Młodej Polsce, zorganizowana w 2021 roku w londyńskiej Wiliam Morris Gallery, a druga została zorganizowana bezpośrednio w ramach Polsko-angielskiego Forum Kultury im. Krystyny Skarbek. Ta ostatnia nosi tytuł „Punks, Princes and Protests: the Chronicles of Feliks Topolski RA” i prezentuje dorobek artystyczny niezwykłego malarza i grafika polskiego pochodzenia, który osiedlił się w Londynie jeszcze przed wojną i z miejsca zdobył uznanie wśród brytyjskich elit i arystokracji.

 

Topolski na nowo odkryty  
Feliks Topolski przyjaźnił się między innymi z księciem Edynburga Filipem i na jego prośbę zaprojektował menu na książęcy wieczór kawalerski. Polski artysta był także gościem na ślubie książęcej pary, dokumentując tę uroczystość dla magazynu „Vogue”. Książę Edynburga jako przyjaciel i mecenas zlecił także Topolskiemu wykonanie monumentalnego malowidła ściennego, przedstawiającego koronację królowej Elżbiety. Ten składający się z czternastu części i mierzący ok. trzydziestu metrów długości fryz polskiego artysty jest najdłuższym dziełem w królewskiej kolekcji, i po dziś dzień znajduje się w Lower Corridor w Pałacu Buckingham. Dzięki bliskim relacjom z rodziną królewską polski malarz portretował jej członków oraz przedstawicieli brytyjskiej arystokracji i polityki, stając się kimś w rodzaju dworskiego artysty.

Topolski jako kronikarz rzeczywistości nie ograniczał się jedynie do dokumentowania wydarzeń z życia brytyjskiej monarchii. W równym stopniu interesowało go dokumentowanie tutejszej kontrkultury lat 60. i 70. Skrupulatnie ilustrował więc wydarzenia polityczne czy protesty społeczne, w ramach "Topolski's Chronicle” (Kroniki Topolskiego), którą tworzył i wydawał nieprzerwanie przez 25 lat od 1953 roku. Tę szczególną publikację przygotowywał dla 2000 subskrybentów, drukując ją własnoręcznie, metodą litograficzną, na dużych arkuszach taniego papieru pakowego. W ramach tej niezależnej gazety, zaangażowanej w podnoszenie rangi rysunku i tworzenie reportażu ilustracyjnego, sztuka Topolskiego stała się dostępna dla wszystkich. Przez ten czas powstało ponad 3 000 rysunków przedstawiających ok. 100 słynnych postaci, między innymi Zbigniewa Herberta, George'a Wellsa, Grahama Greene'a, Harolda Macmillana czy Winstona Churchilla. 

Wystawę prac tego polskiego artysty można oglądać w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym do 10 września tego roku. Jednak, jeśli ktoś chciałby zapoznać się bliżej z dorobkiem pozostałych polskich twórców można to zrobić korzystając ze strony Polsko- brytyjskiego Forum Kultury im. Krystyny Skarbek, na którym umieszczono opisy dokonań wraz ze skomplikowanymi życiorysami bohaterów polskiego pochodzenia: malarzy, pisarzy, muzyków, aktorów, tancerzy i naukowców. Strona powstała w języku angielskim, a to dlatego, że kampania społeczna promująca dorobek wybitnych polskich twórców z Wielkiej Brytanii jest adresowana przede wszystkim do ogółu społeczeństwa brytyjskiego wraz z całą społecznością emigracyjną. Jednak założeniem twórców Polsko-angielskiego Forum Kultury im. Krystyny Skarbek jest, by prezentowane treści były w równym stopniu atrakcyjne dla brytyjskiego odbiorcy jak i dla Polaków mieszkających na Wyspach.

  

Ilustracje: Wystawa Feliksa Topolskiego „Puks, Princes and Protestts: the Chronicles of Feliks Topolski RA” - POSK Wernisaż 25 lipca 2023r.

O Autorze

Anna Kołczyńska Reporter

Plastyczka, absolwentka archeologii śródziemnomorskiej, reporterka telewizyjna, redaktorka merytoryczna wielu wydawnictw, rzeczniczka prasowa i managerka jednego z warszawskich muzeów. Mieszkanka Londynu od 2015 roku, działaczka polonijna, kuratorka i propagatorka sztuki. Prywatnie blogerka.

© PowiemPolsce.pl

Powiązane wydarzenia

2022-10-20

W Londynie powołano „Polsko-Angielskie Forum Kultury im. Krystyny Skarbek” w skład którego weszły trzy ważne organizacje polonijne działające w Wielkiej Brytanii: Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Ognisko Polskie.

Londyn, Wielki Londyn, Wielka Brytania

1. rocznica

Londyn, Wielki Londyn, Wielka Brytania

Pogoda na dziś()

Wt. 26.9.2023 godz. 10:09

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Jesteś tutaj

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Więcej informacji