Wybierz kontynent

Cyprian Kamil Norwid - polski biały kwiat

Artysta i filozof, zaliczany przez wielu badaczy do grona czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Jego twórczość obejmowała poezję, prozę i dramatopisarstwo, ale także malarstwo, grafikę i rzeźbę.

Urodził się jako Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór 24 września 1821 r. w Laskowie-Głuchach na Mazowszu. Imię Kamil wybrał na bierzmowaniu. Został wcześnie osierocony i od 1825 r. wychowywała go prababka Hilaria z Buynów Sobieska. Od 1830 r. wraz z bratem mieszkali i uczyli się w Warszawie, gdzie Cyprian uczęszczał również na lekcje rysunku do malarza Jana Klemensa Minasowicza. Przerwał jednak naukę i później był samoukiem. W tym czasie utrzymywał kontakty z tzw. Cyganerią Warszawską, literatami skupionymi wokół czasopism „Piśmiennictwo Krajowe”, a później „Biblioteka Warszawska” oraz salonem artystycznym prowadzonym przez Łuszczewskich.

 

Niespełniona miłość
Od 1842 r. podróżował po Europie – w Dreźnie kształcił się jako rzeźbiarz, przebywał też w Wenecji i Florencji. W 1844 r. zamieszkał w Rzymie, gdzie poznał Marię z Nesselrodów Kalergis, wielką, niespełnioną miłość i gdzie pogorszył się stan jego zdrowia. W 1846 r. przebywał w Berlinie i Brukseli, a podczas ponownego pobytu w Rzymie poznał m.in. Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego.

 

 

Bema pamięci żałobny rapsod
W latach 1849-1852 Cyprian Kamil Norwid mieszkał w Paryżu, gdzie poznał Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina. W tym czasie powstały m.in. wiersz „Bema pamięci żałobny rapsod” (1851) i poemat „Promethidion” (1851). To także czas, gdy pogorszyła się jego sytuacja finansowa i ponownie zdrowotna.

 

Opuścił stolicę Francji i za chlebem wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zarabiał jako grafik, jednak na wieść o wybuchu wojny krymskiej, w 1854 r. wrócił przez Londyn do Paryża. Zaangażował się także politycznie, gdy wybuchło powstanie styczniowe (1863). W tych latach powstały tak ważne utwory, jak: wiersz „Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie” (1856), utwór prozą „Czarne kwiaty” (1856), w których wspominał ostatnie spotkania m.in. z Chopinem, poemat „Fortepian Szopena” (1863-1864) napisany po wyrzuceniu na warszawski bruk przez wojska rosyjskie fortepianu kompozytora, czy zbiór „Vade-mecum” (1866).

 

Z Montmorency na Wawel
Jego twórczość, za życia niezrozumiana dla współczesnych, została odkryta w okresie Młodej Polski i stała się popularna w 20-leciu międzywojennym. Do dziś wywiera wpływ, inspiruje i stanowi punkt odniesienia w analizach dotyczących XIX w. Ostatnie lata życia artysta spędził w Domu św. Kazimierza pod Paryżem. Postępowała u niego głuchota i ślepota, chorował na gruźlicę. Zmarł 23 maja 1883 r. i został pochowany na cmentarzu w Ivry. W 1888 r. jego ciało przeniesiono do polskiego grobu zbiorowego na cmentarzu Montmorency, a później zbiorowego grobu osób związanych z Hotelem Lambert. W 2001 r. ziemia z jego grobu została umieszczona w urnie stojącej w Krypcie Wieszczów Narodowych w katedrze na Wawelu w Krakowie.

mb.

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Powiązane wydarzenia

1821-09-24

W Laskowie-Głuchach urodził się Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, grafik, malarz i filozof, którego twórczość ponownie odkryto w okresie Młodej Polski, autor m.in. utworu „Bema pamięci żałobny rapsod” (1851), „Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie” (1856), poematu „Fortepian Szopena” (1863-1864); zmarł 23 maja 1883 r. w Paryżu.

Laskowo-Głuchy

203. rocznica

1883-05-23

W Paryżu zmarł Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, grafik, malarz i filozof, którego twórczość ponownie odkryto w okresie Młodej Polski, autor m.in. utworu „Bema pamięci żałobny rapsod” (1851), „Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie” (1856), poematu „Fortepian Szopena” (1863-1864).

Paryż (Region Île-de-France, Francja)

141. rocznica

Laskowo-Głuchy

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj