Wybierz kontynent

Wacław Święcicki - Warszawianka 1905

Poeta i polityk. Autor najsłynniejszej polskiej pieśni śpiewanej na wszystkich kontynentach w dziesiątkach języków, znanej później jako „Warszawianka 1905”. Napisał ją podczas odsiadywania wyroku w Cytadeli Warszawskiej.

Warszawianka. Pocztówka po 1906. Fot. Fot. Polona.

Urodził się 26 września 1848 r. w Warszawie w rodzinie aptekarskiej.  Początkowo studiował w Szkole Głównej Warszawskiej, a w latach 1872-1875 w petersburskim Instytucie Technologicznym. Tam zaangażował się w działalność studenckiego koła socjalistycznego należącego do nielegalnej Gminy Polskiej.

Studia i Proletariat
Podczas studiów poznał Ludwika Waryńskiego, który później stał się ideologiem polskiego ruchu socjalistycznego i zakładał pierwsze robotnicze kółka socjalistyczne w Królestwie Polskim, a także Stanisława Kunickiego, późniejszego współzałożyciela partii Proletariat i działacza rewolucyjnego.

Za udział w ulicznych demonstracjach Wacław Święcicki został wydalony z uczelni. Wkrótce w 1876 r. powrócił do Warszawy, rozpoczął pracę na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Z Ludwikiem Waryńskim
Współpracował z poznanym na studiach i z działającym już w Warszawie Ludwikiem Waryńskim, czynnie prowadził agitację socjalistyczną.

Aresztowany w 1878 r. m.in. z Filipiną Płaskowicką, Józefem Pławińskim,  Marią Hidt, Janem Hłasko, Bolesławem Mondszajnem oraz Aleksiejem Drobysz-Drobyszewskim za pomoc temu ostatniemu, a także za ostrzeganie współtowarzyszy o planowanych aresztowaniach, został osadzony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej.

X Pawilon Cytadeli
Podczas dwóch lat przebywania w X Pawilonie współredagował z Filipiną Płaskowicką odręcznie pisane tajne czasopismo „Głos Więźnia”, w którym zamieścił kilka wierszy więziennych: Czegoż chcą?, satyrę Don Pedro] oraz wiersze Przed drogą na Sybir, Oj, źle, bracia...Kolęda.

Wówczas powstał również tekst pieśni socjalistycznej (Warszawianki), do której muzykę skomponował częściowo w oparciu o marsz Żuawów, odsiadujący z nim wyrok w Cytadeli kompozytor Józef Pławiński. Podobno Święcicki przekazał tekst za mury Cytadeli kropkując odpowiednie litery w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza.

Warszawianka
Tekst pieśni po raz pierwszy został wydrukowany w 1883 roku w pierwszym numerze pisma „Proletariat”. Jej uliczna „premiera: miała miejsce w 1985 roku podczas ulicznej demonstracji patriotycznej w Warszawie. 

Pieśń zyskała szczególną popularność podczas manifestacji pierwszomajowej 1905 roku i stała się hymnem robotników w czasie rewolucji 1905 w Królestwie Polskim. Nazwa „Warszawianka 1905” nawiązywała do pieśni powstańców listopadowych. Warszawianka z czasem stała się najsłynniejszą polską pieśnią znaną na wszystkich kontynentach i śpiewaną w dziesiątkach języków.

 

Sybirak
W 1880 r. Wacław Święcicki został zesłany na Syberię, z której powrócił w 1883 r. Zmarł po ciężkiej chorobie w październiku 1900 r. w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kw.13-4-13/14).

mb. / BEB

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Powiązane wydarzenia

1848-09-26

W Warszawie urodził się Wacław Święcicki, działacz socjalistyczny, poeta, autor m.in. „Warszawianki 1905”, utworu napisanego w 1879 r., który śpiewano w czasie demonstracji ulicznych w 1885 r., jednak sławę zyskał podczas manifestacji pierwszomajowej jako hymn robotników rewolucji 1905 r. w Królestwie Polskim. Zesłany na Sybir, zachorował i zmarł w październiku 1900 r. w Warszawie.

Warszawa (mazowieckie, Polska)

177. rocznica

Warszawa (mazowieckie, Polska)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj