Wybierz kontynent

Florentyn Trawiński - Legia Honorowa za Luwr

Historyk sztuki, sekretarz generalny muzeów narodowych we Francji, współautor „Popularnego przewodnika po Luwrze” oraz kawaler francuskiego Orderu Legii Honorowej.

Luwr około roku 1890.Library of Congress Fot. Biblioteka Kongresu. Domena publiczna

Urodził się 17 października 1850 r. w Wyrazowie koło Częstochowy. Po wybuchu powstania styczniowego (1863) Trawińscy wyjechali z Polski i zamieszkali w Paryżu, gdzie Florentyn uczęszczał do Szkoły Polskiej i Liceum Bonapartego. Przyszły koneser sztuki po zakończeniu edukacji pracował dorywczo w prefekturze policji   jako tłumacz w biurze czasopism zagranicznych i rozpoczął pracę we francuskim ministerstwie oświaty.

 

Beczki z wodą zamiast nafty
Mirosława Sikorska, autorka książki „Florentyn Trawiński – Zbawca Luwru. Fakty i mit” twierdzi, że Trawiński być może bronił zbiorów przez tłumem w nocy z 23 na 24 maja 1871 r. w czasie Komuny Paryskiej, ale nie znalazła dowodów na to, że zamienił beczki z naftą na beczki z wodą, by uchronić Luwr przed spaleniem, co opisywała polska prasa.

Nie ma dowodów także na twierdzenie, że był szefem resortu kultury w Komunie Paryskiej. Natomiast prawdą jest, że przez 35 lat był jednym z dyrektorów muzeum w Luwrze, a w 1892 r. został sekretarzem narodowym muzeów generalnych we Francji.

   

  

Przewodnik po Luwrze. Florentyn Trawiński.
Bibliotheque Centrale des Musees Nationaux

 

Order Legii Honorowej
W 1900 r. ukazał się pierwszy „Popularny przewodnik po Luwrze”, którego był głównym autorem. Publikacja była później wielokrotnie wznawiana. W 1903 r. został odznaczony Orderem Legii Honorowej, najwyższym odznaczeniem nadawanym we Francji, w uznaniu zasług dla francuskich muzeów.

 

Uznanie Akademii Francuskiej i Polonii
Wiadomo, że działał wśród Polonii francuskiej, m.in. wspierał polskich artystów, współredagował „Polski Biuletyn Literacki, Naukowy i Artystyczny” oraz tłumaczył dzieła polskich pisarzy na język francuski. Otrzymał także nagrodę Akademii Francuskiej za działalność naukową i literacką.

Florentyn zmarł 7 lutego 1906 r. w Paryżu i został pochowany na cmentarzu Montparnasse. Dla podkreslenia łaczności jego osoby z polska diasporą w 2004 r. w Domu Polskiego Kombatanta w Paryżu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Florentynowi Trawińskiemu.

MB./ BEB

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Zobacz więcej

Powiązane wydarzenia

1850-10-17

W Wyrazowie urodził się Florentyn Trawiński, historyk sztuki, sekretarz generalny muzeów narodowych we Francji (od 1892), autor „Popularnego przewodnika po Luwrze” (1900), kawaler francuskiego Orderu Legii Honorowej, zaangażowany w działalność emigracji polskiej; zmarł 7 lutego 1906 r. w Paryżu.

Częstochowa (śląskie, Polska)

175. rocznica

1906-02-07

W Paryżu zmarł Florentyn Trawiński, historyk sztuki, sekretarz generalny muzeów narodowych we Francji (od 1892), autor „Popularnego przewodnika po Luwrze” (1900), kawaler francuskiego Orderu Legii Honorowej, zaangażowany w działalność emigracji polskiej.

Paryż (Region Île-de-France, Francja)

119. rocznica

Częstochowa (śląskie, Polska)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj