Historyk sztuki, sekretarz generalny muzeów narodowych we Francji, współautor „Popularnego przewodnika po Luwrze” oraz kawaler francuskiego Orderu Legii Honorowej.

Urodził się 17 października 1850 r. w Wyrazowie koło Częstochowy. Po wybuchu powstania styczniowego (1863) Trawińscy wyjechali z Polski i zamieszkali w Paryżu, gdzie Florentyn uczęszczał do Szkoły Polskiej i Liceum Bonapartego. Przyszły koneser sztuki po zakończeniu edukacji pracował dorywczo w prefekturze policji jako tłumacz w biurze czasopism zagranicznych i rozpoczął pracę we francuskim ministerstwie oświaty.
Nie ma dowodów także na twierdzenie, że był szefem resortu kultury w Komunie Paryskiej. Natomiast prawdą jest, że przez 35 lat był jednym z dyrektorów muzeum w Luwrze, a w 1892 r. został sekretarzem narodowym muzeów generalnych we Francji.
Florentyn zmarł 7 lutego 1906 r. w Paryżu i został pochowany na cmentarzu Montparnasse. Dla podkreslenia łaczności jego osoby z polska diasporą w 2004 r. w Domu Polskiego Kombatanta w Paryżu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Florentynowi Trawińskiemu.
MB./ BEB