Wybierz kontynent

Andrzej Ciechanowiecki - Londyński marszand

Historyk sztuki, mecenas i kolekcjoner. Założyciel Fundacji im. Ciechanowieckich na Zamku Królewskim w Warszawie, odznaczony za zasługi dla kultury polskiej Orderem Orła Białego.

Andrzej Ciechanowski Fot. A Okinczyca

Urodził się 28 września 1924 r. w Warszawie, ale najmłodsze lata spędził w Budapeszcie. Ojciec - Jerzy Stanisław - był dyplomatą RP, a matka Matylda, pochodziła z rodziny hrab. Osiecimskich-Hutten-Czapskich.

W szkole Stefana Batorego
W 1930 r. po nagłej śmierci Jerzego, Stanisława, Ciechanowieccy wrócili do Warszawy, gdzie Andrzej uczył się w Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego. W 1942 r. zdał maturę na tajnych kompletach i rozpoczął studia z ekonomii oraz historii sztuki. 

 

Radca z przeszłością w AK
Po zakończeniu II wojny światowej przez pewien czas pracował jako radca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (znał kilka języków), a później wyjechał do Krakowa, by ukończyć studia – na Akademii Handlowej (1947) i historii sztuki (1950). W październiku 1950 r. został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego za działalność w Armii Krajowej.

 

Rzeźba głowy Andrzeja Ciechanowieckiego w Pałacu Pod Blachą.
Domena publiczna. Wikipedia. 
 
W Łańcucie i na Wawelu
W 1956 r. został zwolniony z więzienia i wrócił na studia doktoranckie w Krakowie. Działał społeczne, a także w reaktywowanym „Tygodniku Powszechnym”. Zawodowo zajmował się meblarstwem oraz złotnictwem krakowskim epoki barokowej oraz kulturą dawnej Rzeczypospolitej, był kustoszem Muzeum Zamkowego w Łańcucie i doradcą na Wawelu. W 1958 r. uzyskał stypendia Fundacji Forda oraz British Council i wjechał do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

 

Londyński marszand
Na początku lat 60. zamieszkał w Londynie, gdzie organizował nowatorskie wystawy, a w 1965 r. został jednym z dyrektorów filii paryskiej Heim Gallery, której później stał się właścicielem. Stworzył też Old Masters Gallery, której katalogi stały się znane w środowisku specjalistów i historyków sztuki.

 

Kolekcjonował polskie dzieła sztuki i popularyzował rodzimą sztukę na wystawach w Londynie i Stanach Zjednoczonych. Działał w komitetach międzynarodowych wystaw. Szczególnie interesował się sztuką baroku i neoklasycyzmu oraz francuskiego akademizmu. Był członkiem Zakonu Maltańskiego.

 

Zasługi dla polskiej kultury
Przyczynił się do budowy kościoła NMP i św. Maksymiliana Kolbe w Mistrzejowicach, wydania monumentalnego dzieła Romana Aftanazego „Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej” (1991-1997), powstania pomnika „Dekalogu” w Łodzi czy restauracji rezydencji Radziwiłłów w Nieświeżu.

 

 

Dla Zamku Królewskiego
W latach 70. zaangażował się w odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie, do którego zbiorów powstała w 1986 r. Fundacja im. Ciechanowieckich przekazała około trzech tysięcy obrazów, mebli, sreber oraz innych dzieł sztuki. Za działalność dla kultury polskiej został odznaczony m.in. Orderem Orła Białego (1998) i złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006).

Andrzej Ciechanowiecki zmarł 2 listopada 2015 r. w Londynie.

 

MB. BEB

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Zobacz więcej

Powiązane wydarzenia

1924-09-28

W Warszawie urodził się Andrzej Ciechanowiecki, historyk sztuki, mecenas i kolekcjoner, założyciel Fundacji im. Ciechanowieckich na Zamku Królewskim w Warszawie (1986), członek Rady Fundacji im. Lanckorońskich, Fundacji XX Czartoryskich, Fundacji im. Raczyńskich oraz Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, odznaczony Orderem Orła Białego (1998).

Warszawa (mazowieckie, Polska)

100. rocznica

2015-11-02

W Londynie zmarł Andrzej Ciechanowiecki, historyk sztuki, mecenas i kolekcjoner, założyciel Fundacji im. Ciechanowieckich na Zamku Królewskim w Warszawie (1986), członek Rady Fundacji im. Lanckorońskich, Fundacji XX Czartoryskich, Fundacji im. Raczyńskich oraz Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, odznaczony Orderem Orła Białego (1998).

London (Anglia, Wielka Brytania)

9. rocznica

Warszawa (mazowieckie, Polska)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj