Wybierz kontynent

Spotkanie miłośników Polski i języka polskiego

Fot. Ambasady GOV

Ze względu na sytuację epidemiczną spotkanie odbyło się w sferze wirtualnej, stwarzając okazję dla ponad 170 uczestników z 18 ośrodków nauczania języka polskiego do udziału z domowego zacisza w webinariach, dyskusjach, a także spektaklu teatralnym.

Motywem przewodnim spotkania było pytanie „Dlaczego warto uczyć się języka polskiego?”. Odpowiedzi poszukiwali zaproszeni lektorzy języka polskiego, a także sami studenci i absolwenci chińskich polonistyk. Dużym zainteresowaniem cieszyła się sesja poświęcona studiom w Polsce, podczas której przedstawiciele Biura programów języka polskiego NAWA (Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej) przedstawili ofertę stypendialną dla polonistów, a chińskie studentki na Uniwersytecie Jagiellońskim zachęcały do podjęcia studiów II i III stopnia w Polsce. Podczas sesji poświęconej możliwościom zatrudnienia, uczestnicy mieli okazję czerpać z doświadczeń absolwentów wykorzystujących znajomość języka polskiego w różnych branżach, w tym w branży turystycznej, motoryzacyjnej czy tłumaczeń konferencyjnych. Pozytywnym zaskoczeniem dla wielu uczestników była prezentacja przedstawiciela fundacji Indie Games Polska na temat polskiego rynku gier komputerowych, a przede wszystkim informacja o poszukiwaniu przez polskie firmy gamingowe Chińczyków ze znajomością języka polskiego i angielskiego.

Sesja „Porozmawiaj z Ambasadorem, czyli rozmowy na wysokim szczeblu” stanowiła okazję do poznania ambasadora Wojciecha Zajączkowskiego od bardziej osobistej strony. Studenci byli ciekawi kariery dyplomatycznej ambasadora, a także jego wspomnień z lat studenckich. Ambasador opowiedział też o największych wyzwaniach w pracy dyplomatycznej w Chinach oraz o swoich ulubionych wspomnieniach i miejscach w Państwie Środka.      

Izabella Zajączkowska, polonistka i glottodydaktyk, zachęciła studentów do obejrzenia spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry we własnej adaptacji i reżyserii, wystawionego siłami pekińskiej polonii i pracowników ambasady. Podczas całodziennego spotkania uczestnicy mogli również obejrzeć filmiki o Polsce przygotowane przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Pekinie oraz wziąć udział w konkursach, quizach językowych i losowaniu upominków.

Na zakończenie spotkania chętni studenci polonistyk mieli rzadką okazję porozmawiać z rówieśnikami w Polsce - studentami sinologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozmowy prowadzone w języku polskim i chińskim miały na celu z jednej strony ćwiczenia językowe, a z drugiej ułatwienie nawiązania nowych kontaktów ponad granicami.

 

 

Załączniki:

 

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj