Wybierz kontynent

Polska razem z innymi państwami odwiedziła Masafer Yatta oraz Hebron

Fot. Ambasady GOV

19 grudnia odbyliśmy wizytę studyjną w Isfey Al-Fauqa, gdzie niedawno władze Izraela zburzyły jedyną w tej wiosce szkołę podstawową. Isfey Al-Fauqa, jak i cały region Masafer Yatta, w którym znajduje się ta  miejscowość zostały określone przez władze Izraela jako „strefa ostrzału nr 918”, a zatem strefa, w której prowadzone są ćwiczenia militarne, wykluczające obecność ludności cywilnej.

Wyburzenie jedynej szkoły na miejscu sprzyja wytworzeniu tak zwanego „środowiska przymusu”, w którym codzienne życie stanie się na tyle trudne, że skłoni miejscową ludność do opuszczenia ziemi, na której żyją od setek lat.  

Nasza wizyta, wraz z przedstawicielami części państw członkowskich UE, jak też podobnie myślącymi państwami spoza Unii, miała na celu wyrażenie solidarności z mieszkańcami wioski oraz całego rejonu Masafer Yatta, którego mieszkańcy od maja br. są systematycznie zagrożeni działaniami władz izraelskich.  

Odwiedziliśmy także Hebron, gdzie na starym mieście wysłuchaliśmy relacji działacza praw człowieka Issy Amro, a także uczestniczyliśmy w spotkaniu przedstawicieli hebrońskiej Izby Handlowej, jako że miasto usilnie poszukuje kontaktów ekonomicznych, zwłaszcza z UE. Hebron to największe miasto Zachodniego Brzegu, zaś dystrykt hebroński to największy lub jeden z większych dostawców produktów rolnych, żywności, produktów przemysłu kamieniarskiego i skórzanego. Główną barierą w rozwoju metropolii jest brak dostępu do rynków zagranicznych.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Pogoda na dziś()

Pn. 27.3.2023 godz. 12:30

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Jesteś tutaj

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Więcej informacji