Wybierz kontynent

Polska Macierz Szkolna świętuje jubileusz 70-lecia istnienia

Fot. Ambasady GOV

Podczas wydarzenia miały miejsce wręczenie odznaczeń i listów Macierzy i jej członkom, przemówienia przedstawicieli ambasady, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Macierzy, Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmu RP  i gościa honorowego – Ambasador RP w Rzymie Anny Marii Anders, córki pierwszego Przewodniczącego Rady Macierzy, gen. Władysława Andersa – oraz występy artystyczne.

Polska Macierz Szkolna otrzymała Medal „Pro Patria”, Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, odznaczenie od Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i dyplom ministra edukacji narodowej. Z kolei Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali zasłużeni, długoletni nauczyciele polskich szkół sobotnich.

Na przestrzeni tych siedmiu dekad Polska Macierz Szkolna stała się jedną z najważniejszych organizacji oświatowych na emigracji. Tworzyła szkoły, biblioteki, wydawała książki, czasopisma i broszury, organizowała działalność polskich sobotnich szkół. Obecnie organizacja zrzesza ok. 120 szkół sobotnich na terenie Wielkiej Brytanii, wspiera ich powstawanie i pomaga w ich zarządzaniu oraz podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli, przygotowuje młodzież do egzaminów, w tym z języka polskiego jako obcego. Kieruję zatem słowa najwyższego uznania i podziękowania za te oraz inne jeszcze liczne inicjatywy Macierzy do biorących udział w dzisiejszym spotkaniu członków zarządu oraz powierników organizacji. Proszę również o przyjęcie gorących gratulacji przez tych nauczycieli z polskich szkół sobotnich, którzy zostaną odznaczeni Medalami Komisji Edukacji Narodowe. Mają Państwo ogromne zasługi w zachęcaniu do zdobywania wiedzy przez młodych ludzi, do rozwijania ich talentów i umiejętności, dzięki którym z pewnością łatwiej znajdą swoje miejsce w szybko zmieniającym się świecie – napisała w odczytanym podczas uroczystości liście do Macierzy Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda.

W ramach wydarzenia z programem artystycznym wystąpili Alicja Rzepińska, Melania Mason oraz zespół Blue Café.

Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj