Wybierz kontynent

Minister Rau odbył wizytę w Nowym Jorku

Fot. Ambasady GOV

Kluczowym punktem wizyty był udział szefa polskiej dyplomacji w Nadzwyczajnej Sesji Specjalnej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, podczas której, przyjęta została rezolucja dotycząca zasad leżących u podstaw sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Minister wziął także udział w briefingu Rady Bezpieczeństwa ONZ na szczeblu ministerialnym oraz - w formule online - w posiedzeniu wzmocnionej Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Przemawiając w Zgromadzeniu Ogólnym minister Zbigniew Rau wezwał do natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy oraz do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności, w związku z łamaniem przez nią podstawowych zasad prawa międzynarodowego. Minister podkreślił rolę Polski i Polaków w niesieniu pomocy obywatelom Ukrainy oraz okazaną im solidarność.

W trakcie wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa Minister zaznaczył, że w kontekście rosyjskiego ataku na Ukrainę niezwykle ważne jest poparcie społeczności międzynarodowej dla reguł, na jakich oparty jest porządek międzynarodowy. Pomimo tego, iż Rada nie może podjąć efektywnych kroków z uwagi na nadużywanie przez Rosję prawa weta, społeczność międzynarodowa nie może pozostać bezczynna.  - Jeśli dzisiaj wspólnie nie będziemy bronić podstawowych zasad i wartości prawa międzynarodowego, jutro może być za późno - powiedział minister Rau.

W trakcie wizyty w Nowym Jorku Minister odbył również spotkania dwustronne: z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą oraz ministrem spraw zagranicznych Gwatemali Mario Adolfo Búcaro Floresem.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

Fot. Juliusz Pakuła/MSZ

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj