Wybierz kontynent

Nowoczesna hala Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych dla edukacji i kultury

W ramach rządowego programu edukacyjno-technologicznego „Laboratoria Przyszłości”, w Warszawie otwarto halę Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. „Wszystko to, co w nowych technologiach, ale także w kulturze, ma być tutaj łączone. Chcemy synergicznie wykorzystywać potencjały poszczególnych sektorów kultury i edukacji” - zapowiedział wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

Fot. PAP

„Laboratoria Przyszłości” wraz z Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych to projekty realizowane w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego, prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami.

„To jest przykład działalności państwa polegającej na wspieraniu pomysłów kreatywnych, czyli coś, co jest w tej chwili szalenie oczekiwane. Technologia tak szybko powoduje zmiany społeczne, kulturowe, że cieszę się bardzo, iż powstało miejsce wymiany doświadczeń, dialogu, kontaktów ludzi z różnych generacji” - powiedział podczas otwarcia CRPK Piotr Gliński.

Dzięki ogromnej inwestycji (1,2 mld złotych), szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt. Jak podkreślili inicjatorzy projektu „obiekt premium, czyli warszawska Hala Laboratoria Przyszłości CRPK” daje on możliwość rozwoju kompetencji przyszłości wśród dzieci, młodzieży szkół ponadpodstawowych, kadry pedagogicznej i akademickiej.

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek podkreślił z kolei, że rząd konsekwentnie realizuje projekt unowocześnienia polskich szkół.

„Dzięki niemu szkoła przyszłości jest już dziś. W każdej szkole podstawowej w Polsce, i tej najmniejszej w najmniejszej wiosce i tej największej w największym mieście, jest już Laboratorium Przyszłości, tzn. nowoczesna pracownia techniczna, informatyczna z najnowocześniejszym sprzętem. Takich laboratoriów nie ma w wielu krajach Europy Zachodniej” - oświadczył szef MEiN.

Jak wskazała Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, „ostatnie lata to miliardowe inwestycje nie tylko w nowoczesną edukację, ale także w kulturę”.

„Inwestujemy w kultywowanie naszego dziedzictwa narodowego, które zostało zrealizowane pod egidą wicepremiera Piotra Glińskiego” - powiedziała pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj