Zwracając się do uczestników konferencji w swoim inaugurującym wystąpieniu Zastępca Sekretarza Generalnego Yoshiki Takeuchi powiedział:
Wczoraj sekretarz generalny OECD Mathias Cormann przebywał w Warszawie, aby ogłosić Przegląd Gospodarczy OECD w Polsce. Jesteśmy tu dzisiaj, aby przedstawić i omówić z Państwem jego główne ustalenia i zalecenia. Liczymy na ożywioną dyskusję i wysłuchanie Państwa opinii. OECD jest gotowa do dalszej współpracy
z Polską w zakresie projektowania, opracowywania i realizacji lepszych polityk na rzecz lepszego życia w Polsce i na świecie.
Podkreślając stałą kooperację w obszarach polityki regionalnej, podatkowej, cyfrowej czy edukacyjnej, dodał:
Korzystając z okazji chciałbym podziękować Rządowi RP za oddane przywództwo i niezłomne wspieranie prac OECD na Ukrainie od kilku lat. W szczególności chciałbym podziękować Polsce za zainicjowanie wysiłków związanych z utworzeniem Biura Łącznikowego OECD-Ukraina, które Polska współfinansuje wraz z Litwą. Chciałbym również podziękować Ambasadorowi Surdejowi i polskiej delegacji przy OECD za nieustające silne wsparcie i doskonałą współpracę.
Po prezentacji głównych założeń dokumentu rozpoczął się panel dyskusyjny, w którym oprócz Zastępcy Sekretarza Generalnego OECD udział wzięli: Posłanka na Sejm RP - Jadwiga Emilewicz, Doktor Honoris Causa UEP - Andrzej Byrt, Wiceprezes Zarządu Grupy Amica - Alina Jankowska-Brzózka oraz Ambasador, Stały Przedstawiciel RP przy OECD - Aleksander Surdej. Dyskusja, której moderatorem był Rektor UEP, prof. Maciej Żukowski dotyczyła wyzwań stojących przed polską gospodarką, w szczególności wynikających z takich zagrożeń społecznych i ekonomicznych ostatnich lat jak pandemia Covid-19, kryzys energetyczny czy wojna w Ukrainie. Jej uczestnicy podkreślali najważniejsze szanse i mocne strony polskiej gospodarki, jakie należy wspierać dla zapewnienia rozwoju kraju, jak również analizowali zagrożenia i słabości polskiej gospodarki, którym należy przeciwdziałać, by zmniejszać lukę pomiędzy Polską a najlepiej rozwiniętymi państwami OECD.
Drugą część konferencji stanowiła debata ekspercka, skupiona wokół głównych zaleceń i rekomendacji zawartych w raporcie, jakimi są cyfryzacja, problemy demograficzne oraz inwestycje w kapitał ludzki. Jej uczestnikami byli nauczyciele akademiccy UEP: prof. Paweł Marszałek, prof. Piotr Michoń, prof. Beata Woźniak-Jęchorek, prof. Piotr Trąpczyński, prof. Ewa Mińska-Struzik, prof. Krzysztof Walczak. Sesji przewodniczył prof. Marek Ratajczak.
Paneliści dokonali szczegółowej analizy rozdziału tematycznego Raportu OECD, próbując zbudować pomost między wynikami prac polskich naukowców, a wynikami analiz ekspertów OECD. Omówiono zagadnienia poruszone w raporcie, związane m.in. z polityką pieniężną i fiskalną (policy mix), rynkiem pracy, problemem starzenia się społeczeństwa, transformacją cyfrową oraz ekspansją polskich firm za granicę.
Całość wydarzenia została zwieńczona koncertem artystów Akademii Muzycznej im. Ignacego J. Paderewskiego w Poznaniu.
Raport Gospodarczy OECD dla Polski dostępny jest pod następującym linkiem:
https://read.oecd-ilibrary.org/economics/oecd-economic-surveys-poland-2023_6fc99a4b-en#page1