Wybierz kontynent

COVID-19: Republika Korei

Fot. Ambasady GOV

Wjazd do Korei Południowej

Od 1 września 2021 r. władze Republiki Korei przywracają ruch bezwizowy dla obywateli RP. W związku z tym osoby udające się do Korei w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni nie muszą posiadać wizy. Muszą się jednak zarejestrować w elektronicznym systemie lub za pośrednictwem mobilnej aplikacji „K-ETA”. Osoby, które planują pobyt w innym celu lub dłuższy muszą posiadać wizę.
Obcokrajowcy przebywający w Korei Południowej mogą uzyskać poradę w sprawach pobytowych pod numerem telefonu 1345 (Infolinia Koreańskiej Służby Imigracyjnej) oraz na stronie Koreańskiej Służby Imigracyjnej.

Wszyscy obcokrajowcy przybywający do Republiki Korei przed wejściem na pokład samolotu zobowiązani są przedstawić negatywny wynik testu PCR na obecność COVID-19 wykonany w ciągu 48 godzin od wylotu (z tego wymogu zwolnione są dzieci poniżej 6 r.ż.). Osoby przekraczające granicę drogą morską powinny wykonać test PCR nie wcześniej niż 72 godziny przed wypłynięciem statku zmierzającego do Korei. Zaświadczenie powinno być wydane w języku angielskim lub koreańskim bądź przetłumaczone na te języki przez tłumacza przysięgłego. Dokument należy wydrukować.

Wszyscy obcokrajowcy przybywający do Republiki Korei zobowiązani są wykonać test PCR po przylocie. Od dnia 11 kwietnia test PCR po przylocie w przypadku przyjazdów krótkoterminowych (np. turystycznych lub biznesowych) może być wykonany tylko na lotnisku Incheon lub w upoważnionej prywatnej placówce medycznej. Test należy zarezerwować przed przylotem. Koszt testu to 80 000 wonów. Więcej informacji można znaleźć na stronach https://safe2gopass.com/index oraz https://www.airport.kr/ap_cnt/en/svc/covid19/medical/medical.do. Posiadacze wiz długoterminowych i rezydenci w dalszym ciągu testowani będą w publicznych ośrodkach zdrowia.

Przed podróżą do Korei Południowej należy posiadać przy sobie telefon komórkowy z włączoną funkcją roamingu oraz numer telefonu znajomego, krewnego lub osoby kontaktowej, która może codziennie informować władze o Twoim stanie zdrowia. Numer telefonu do hotelu nie będzie akceptowany. Władze imigracyjne przeprowadzą rozmowę testową, zanim podróżni opuszczą lotnisko, a każda osoba, która nie będzie mogła zweryfikować swoich danych kontaktowych, może otrzymać odmowę wjazdu do Korei Południowej.
 
Tranzyt w Korei Południowej

Transfer na lotnisku Incheon trwający do 24 godzin przebiega bez przeszkód. Pasażerowie poddawani są pomiarowi temperatury ciała, a osoby z objawami COVID-19 testowi i izolacji - w przypadku otrzymania pozytywnego wyniku. Osoby bezobjawowe/z negatywnym wynikiem testu mogą kontynuować podróż. Pasażerowie w tranzycie zobowiązani są do posiadania karty pokładowej do docelowego miejsca podróży. Nadając bagaż, należy upewnić się, że został on nadany do docelowego miejsca podróży (nie ma możliwości opuszczenia strefy tranzytowej, odebrania bagażu i nadania go na kolejny etap podróży). Nie ma obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Zwolnienie z kwarantanny

Od 1 kwietnia 2022 r. osoby w pełni zaszczepione, które zarejestrowały swoją historię szczepień w systemie Quarantine COVID19 Defence (Q-Code) przed podróżą do Korei będą zwolnione z kwarantanny po przekroczeniu granicy. 
  
Od 21 marca 2022 r. osoby w pełni zaszczepione na terenie RK oraz te, które zarejestrowały swoje szczepienie w koreańskim systemie (w tzw. public health centre) będą zwolnione z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy. 

Szczepienie uważa się za zakończone po 14 dniach od przyjęcia ostatniej dawki. Po upływie 180 dni szczepienie przestaje być ważne. Za osoby w pełni zaszczepione z ważnym certyfikatem szczepień uważa się także osoby, które przyjęły dawkę przypominającą szczepionki (tzw. booster shot). Osoby te będą musiały wykonać dwa testy w kierunku COVID-19 po przylocie do RK. 

Osoby niezaszczepione (w tym dzieci w wieku 6 lat i starsze) lub te, które nie zarejestrował swojego szczepienia w systemie  Quarantine COVID19 Defence (Q-Code) będą zobowiązane są do 7-dniowej kwarantanny.

Obcokrajowcy posiadający Alien Registration Card lub wizę długoterminową mogą ją odbyć kwarantannę w miejscu zamieszkania. Pozostali będą kierowani do rządowego ośrodka i obciążeni kosztami wynoszącymi ok. 120 00 KRW (ok. 420 PLN) za jedną dobę. 

Za złamanie zasad kwarantanny może zostać nałożona kara do 1 roku pozbawienia wolności lub grzywna w wysokości do 10 mln KRW  (ok. 31 tys. PLN).

Szczegółowe informacje dot. kwarantanny można uzyskać w języku angielskim pod numerem infolinii: 1339.

Posiadacze wiz długoterminowych

Cudzoziemcy mieszkający w Korei Południowej na podstawie większości rodzajów wiz długoterminowych muszą złożyć wniosek o pozwolenie na ponowny wjazd (re-entry permit) w lokalnym urzędzie imigracyjnym, na lotnisku przed rozpoczęciem podróży z Korei Południowej lub za pośrednictwem strony HiKorea

Posiadaczom wiz długoterminowych opuszczającym Koreę Południową bez pozwolenia na ponowny wjazd wiza i karta pobytu (ARC) zostaną anulowane, będą oni musieli uzyskać nową wizę, zanim będą mogli ponownie wjechać do Korei Południowej. 

Wyjątkiem od wymogu ubiegania się o pozwolenie na ponowny wjazd są posiadacze wiz A-1, A-2, A-3 i F-4. 

Więcej informacji uzyskasz na pod numerem telefonu 1345 lub na stronie internetowej Urzędu Imigracyjnego
 
Zakażenie wirusem podczas pobytu w Korei

Jeśli uważasz, że możesz być zakażony COVID-19 podczas pobytu w Korei Południowej, powinieneś natychmiast się odizolować i skontaktować się z Koreańską Agencją ds. Kontroli i Prewencji Chorób (KDCA) pod numerem 1339 w celu uzyskania wskazówek (obsługa także w j. angielskim). Ośrodki, w których można otrzymać bezpłatny test, są powszechne w większości miast. Jeśli kwalifikujesz się do wykonania testu PCR, wynik otrzymasz za pośrednictwem wiadomości tekstowej w ciągu 1-2 dni. Jeśli nie kwalifikujesz się do wykonania testu PCR, przeprowadzony zostanie test antygenowy, na którego wynik dostępny będzie w ciągu około 30 minut.

Osoby w pełni zaszczepione co do zasady zobowiązane są do 7-dniowej samoizolacji w miejscu zamieszkania. Jeśli władze koreańskie uznają za konieczne, zostaniesz przeniesiony do ośrodka kwarantanny lub szpitala/centrum leczenia. Obecnie ośrodki opieki zdrowotnej (Life Treatment Center) nie pobierają opłaty za hospitalizację obywateli polskich, u których wynik testu na COVID-19 jest pozytywny.

Każda osoba z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 musi przestrzegać instrukcji dotyczących kwarantanny i leczenia wydanych przez władze koreańskie. Niespełnienie tego warunku może skutkować więzieniem, deportacją, cofnięciem wizy lub zezwolenia na pobyt oraz zakazem wjazdu, a osoba może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za straty ekonomiczne poniesione w wyniku dalszego przenoszenia wirusa. Ministerstwo Sprawiedliwości RK dało jasno do zrozumienia, że polityka ta dotyczy zarówno rezydentów zagranicznych, jak i gości krótkoterminowych.

Szczegółowe informacje dot. kwarantanny można uzyskać w języku angielskim pod numerem infolinii: 1339.
 
Szczepienia w Korei

Krajowy program szczepień Korei Południowej rozpoczął się w lutym 2021 r. i wykorzystuje szczepionki AstraZeneca, Janssen (Johnson and Johnson), Moderna, Pfizer-BioNTech i Novavax.

Wszystkie osoby pełnoletnie (w tym kobiety w ciąży) przebywające w Korei Południowej, a także młodzież w wieku 12-17 lat mają możliwość zarezerwowania terminu szczepienia. Dawka przypominająca szczepionki (booster shot) dostępna jest dla osób od 18 r.ż. W celu uzyskania porady, jak zarezerwować termin szczepienia należy odwiedzić stronę internetową KDCA lub skontaktować się z KDCA telefonicznie z obszaru Korei Południowej pod numerem 1339 (dostępna jest obsługa w języku angielskim).

 Sytuacja na miejscu

Rząd Republiki Korei w bardzo rygorystyczny sposób podchodzi do egzekucji zasad dystansowania społecznego. Noszenie maski jest obowiązkowe w miejscach publicznych i środkach transportu publicznego pod karą grzywny w wysokości do 100 000 KRW. Obcokrajowcy, którzy nie stosują się do zaleceń służb porządkowych, podlegają szczególnej krytyce mediów i społeczeństwa.

Szczegółowe informacje dot. obowiązujących ograniczeń dostępne są na stronie Koreańskiej Agencji ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Powiązane wydarzenia

COVID-19: Republika Korei

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj