Wybierz kontynent

Seweryn Czetwertyński – ziemianin na Europejskim

Książę Seweryn Franciszek Światopełk-Czetwertyński – polski polityk początków XX wieku i II RP, wicemarszałek Sejmu, ziemianin, biznesman, działacz gospodarczy i społeczny. Był m.in. fundatorem stypendiów dla młodzieży, szkoły, a także kościoła w Suchowoli. Więziony przez Rosjan i Niemców.

Seweryn Czetwertyński przed 1919 r. Fot. Autor nie znany

Urodził się w Warszawie w arystokratycznej rodzinie. Był synem księcia Włodzimierza Ludwika, herbu Pogoń Ruska, uczestnika powstania styczniowego i Marii Wandy z domu Uruskiej, herbu Sas. Dzieciństwo spędził w Milanowie w powiecie radzyńskim w majątku rodziców.

Był najstarszy z pięciorga rodzeństwa. Rodzice, udzielający się politycznie i społecznie, przekazali swoją postawę i przekonania dzieciom.

Uczył się w gimnazjum realnym w Rydze, a później studiował na Wydziale Agronomicznym Politechniki w Rydze, a następnie ekonomię na uniwersytecie w Bonn.

 

W 1898 r. ożenił się z hrabianką Zofią Barbarą Przeździecką – właścicielką dóbr Falenty i współwłaścicielką Hotelu Europejskiego w Warszawie.  Od ojca otrzymał majątek Suchowola niedaleko Milanowa, łącznie ponad 5 tys. mórg z gorzelnią, kopalnią torfu, młynem wodnym. Wkrótce zbudowano tam rezydencję.

Książę Czetwertyński odziedziczył po matce pałac Uruskich przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Małżeństwo doczekało się siedmiorga dzieci.

  

Ziemianin na czele kółka rolniczego 
Na przełomie XIX i XX w. przeprowadził komasację gruntów w Suchowoli, a w 1910 r. założył kółko rolnicze i został jego prezesem. W majątku działała też straż ogniowa, Kasa Pożyczkowo–Oszczędnościowa i biblioteka. W tym samym roku w Zbulitowie k/Suchowoli założył gospodarstwo rolne, zaplanowane jako ośrodek instrukcyjny dla okolicznych kółek rolniczych. 
  

Już od początku XX wieku Seweryn Czetwertyński pełnił wiele funkcji społecznych. W 1900 r. został członkiem Komisji Hodowlanej Towarzystwa Rolnego w Siedlcach. Był także, m.in. prezesem Stowarzyszenia Rolniczego w Siedlcach i Radzyniu Podlaskim oraz założycielem i skarbnikiem Kasy Pożyczkowo–Oszczędnościowej Rolników i Ogrodników w Warszawie.

Prezesował Towarzystwu Osad Rolnych i Przytułków Rzemieślniczych, a także Warszawskiemu Towarzystwu Cyklistów. Był wielkim pasjonatem kolarstwa, w Suchowoli miał prywatny tor kolarski.

Współtworzył Towarzystwo Akcyjne Tramwajów Miejskich w Warszawie, które uzyskało koncesję na budowę i eksploatację sieci tramwajów elektrycznych w mieście.
  

Warszawa, Hotel Europejski w 1934, widoczne wejście główne.
Fot. Willem van de Poll, 1934 r. Domena publiczna

 

Towarzystwo Dobroczynności i kursy przemysłowo - rolne
W 1904 r.  został wiceprezesem warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Był współzałożycielem Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego w Królestwie Polskim, którego celem było zakładanie rzemieślniczych szkół ludowych i upowszechnianie przemysłu ludowego. W 1atach 1907–1917 pełnił funkcję prezesa Centralnego Towarzystwa Rolniczego, organizacji rolniczej, działającej na terenie Królestwa Polskiego, a po 1918 r. na terenie dziewięciu województw. Do jej celów należało m. in. zakładanie szkół rolniczych i podnoszenie poziomu oświaty na wsi. Czetwertyński ofiarował plac w Warszawie pod budowę gmachu CTR. Gdy  1911 r. w Warszawie powstała wyższa szkoła rolnicza – Kursy Przemysłowo–Rolne, ufundował stypendia dla uczniów.
 
Patriota dbający o polskość
Od 1905 r. był członkiem Ligi Narodowej, a później Stronnictwa Ludowo–Demokratycznego. W tym samym roku współtworzył stronnictwo – Spójnię Narodową i z jej ramienia w 1906 r. wybrano go posłem do rosyjskiej I Dumy Państwowej . Gdy niedługo potem car rozwiązał Dumę, Czetwertyński skupił się na działalności społecznej i gospodarczej.

W działalności politycznej przeciwdziałał projektowi wydzielenia Chełmszczyzny z Królestwa Polskiego i przyłączenia jej do Rosji. Początkowo występował za autonomią Królestwa Polskiego w ramach Rosji, później bronił idei niepodległości.

W latach 1914–1915 był pierwszym prezesem, a od 1915 r. pełnomocnikiem Centralnego Komitetu Obywatelskiego (CKO), powstałego w Warszawie z inicjatywy CTR. Komitet miał czuwać nad funkcjonowaniem instytucji gospodarczych i kulturalnych oraz organizować pomoc dla ofiar wojny. Czetwertyński był też wiceprezesem Komitetu Narodowego Polskiego, który przeniesiono do Petersburga po zajęciu przez Niemców Warszawy, a car Mikołaj II uznał go za prawowite przedstawicielstwo Królestwa Polskiego.

Gdy w lipcu 1917 r., z inicjatywy KNP - Komitetu Narodowego Polskiego, wyłoniona została Rada Polska Zjednoczenia Międzypartyjnego, Czetwertyński wszedł do jej Prezydium i przebywając w Petersburgu, brał udział w pertraktacjach z wojskowymi.

 

Ewakuacja spraw Polskich w Rosji
Polityk miał na koncie wiele inicjatyw, które stanowią udokumentowanie jego patriotyzmu. Uzyskał pozwolenie na otwieranie polskich szkół prywatnych dla dzieci z językiem polskim jak wykładowym. Dzięki jego staraniom powołano Komisję Hodowlaną w Rosławiu – pozyskiwała ona środki finansowe na utrzymanie inwentarza ewakuowanego do Rosji.

W 1917 r. Czetwertyński został członkiem Komisji Likwidacyjnej, której zadaniem była likwidacja spraw polskich w Rosji. W 1918 r., po wybuchu rewolucji październikowej został aresztowany przez bolszewików i przebywał w więzieniu w Homlu, skąd po uwolnieniu wrócił do Polski.

 

Biznesmen i polityk
W międzywojennej Polsce Czetwertyński doskonale sobie radził jako przedsiębiorca. Posiadał wspomniany Hotel Europejski, który jako jedyny w Polsce zaliczany był w klasyfikacji międzynarodowej do hoteli luksusowych. Fabryka wysokogatunkowych wódek prosperowała znakomicie, podobnie jak cały majątek w Suchowoli. Na początku lat trzydziestych założono stadninę koni. Czetwertyński ufundował kościół oraz pomógł finansowo przy budowie szkoły powszechnej, oddanej do użytku w 1928 r. (od 1998 r. Zespół Szkół w Suchowoli nosi jego imię).

 

Czerwony książę unitów
Nadal zajmował się polityką, pozostał wierny ideologii Narodowej Demokracji. Był posłem na Sejm II RP trzech kadencji, a także wicemarszałkiem Sejmu (III 1928–X 1931). Zajmowały go głównie sprawy gospodarcze. Publikował m.in. w „Gazecie Rolniczej”, „Gazecie Warszawskiej” i „Przeglądzie Narodowym”. Jego wystąpienia były wydawane w formie broszur. Napisał szereg publikacji, m.in.: „Dwadzieścia lat posłowania: rady i przestrogi dla ludu polskiego wobec wyborów”.

Popierał projekt parcelacji majątków ziemskich w drodze reformy rolnej. Gdy przeszła ona jednym głosem, nazwano Czetwertyńskiego „czerwonym księciem” i wykluczono ze Związku Ziemian. Był inicjatorem uchwalonej przez Sejm ustawy, na mocy której przywrócono unitom majątki utracone w czasie prześladowań religijnych w 1atach 1877–1878.

 

Skazany na śmierć przez Niemców
Po napaści III Rzeszy i ZSRR na Polskę Czetwertyński przeniósł się na stałe do Suchowoli, która stanowiła zaplecze zaopatrzeniowe dla partyzantów. 20 marca 1941 r. z bratem Ludwikiem, jego synem Stanisławem i 18 innymi osobami został aresztowany przez Gestapo. Po krótkim pobycie w radzyńskim więzieniu został przeniesiony do więzienia na lubelskim zamku. Oskarżono go o wspomaganie antyniemieckiej walki i wyrokiem sądu doraźnego SS skazano na śmierć. Wyrok zamieniono na pobyt w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Dzięki staraniom najbliższych Czetwertyński po kilku miesiącach wrócił na zamek. Jednak śledztwo wznowiono i znowu trafił do obozu koncentracyjnego, tym razem w  Buchenwaldzie. Stąd 11 kwietnia 1945 r. został wyzwolony przez wojska amerykańskie. Znalazł się  Paryżu, skąd musiał wyjechać na operację do Wielkiej Brytanii. Dwa miesiące później, 19 VI 1945 r. zmarł w szpitalu polskim im. I. Paderewskiego w Edynburgu, z powodu wycieńczenia po pobycie w obozie koncentracyjnym.


Pochowany został na cmentarzu Mount Vernon w Edynburgu. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Renata Golonka

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Powiązane wydarzenia

1873-04-18

W Warszawie urodził się książę Seweryn Franciszek Światopełk–Czetwertyński, polityk, społecznik, ziemianin.

Warszawa (mazowieckie, Polska)

152. rocznica

1945-06-19

W Edynburgu zmarł książę Seweryn Franciszek Światopełk–Czetwertyński, polityk, społecznik, ziemianin.

Edynburg (Wielka Brytania), 2 Kinnear Road, EH3 5PE

80. rocznica

Warszawa (mazowieckie, Polska)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj