W tym roku w ambasadzie zgromadziło się ponad 200 znamienitych gości, by świętować pierwszą w Europie i drugą na świecie Konstytucję wprowadzającą trójpodział władzy. Udział w święcie narodowym wzięło wielu ambasadorów i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, reprezentanci rządu i instytucji argentyńskich oraz Polonia. Nie zabrakło również artystów i reprezentantów biznesów oraz mediów zainteresowanych sprawami polskimi.
W swojej przemowie Ambasador RP w Argentynie Aleksandra Piątkowska wspominała o bolesnych lekcjach, które możemy wyciągnąć z okresu Konstytucji 3 Maja. Podkreśliła, że demokracja, szacunek wobec praw człowieka, solidarność i jedność narodu zawsze powinny być naszymi priorytetami. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy „po drugiej stronie granicy Polski ma miejsce katastrofalna wojna”. Ambasador zapewniła jednak, że z pomocą Polski, Unii Europejskiej, a także innych krajów dla których ważne są wcześniej wspominane wartości, Ukraina odeprze agresora. Wydarzenie było również świetną okazją do podkreślenia współpracy polsko-argentyńskiej, szczególnie w kontekście zeszłorocznych obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami. Na koniec uroczystości zaproszeni goście wznieśli toast za Polskę i za Argentynę.
Wieczorem, w Templo Libertad, pierwszej synagodze w Buenos Aires, odbył się koncert pianistyczny maestro Rafała Łuszczewskiego. Współorganizatorem wydarzenia było Argentyńsko – Polskie Stowarzyszenie Kulturalne, organizacja non-profit promująca kulturę polską w Argentynie oraz Fundacja Judaica. Dyrektor Muzeum Żydów w Buenos Aires Liliana Flugelman i Ambasador RP w Argentynie Aleksandra Piątkowska w swoich przemowach odniosły się do znaczenia Święta Konstytucji 3 Maja i polskiej muzyki, w szczególności spuścizny Fryderyka Chopina. Z kolei Prezes Argentyńsko – Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Juan Jose Okęcki przedstawił wybitnego polskiego pianistę, który wielokrotnie koncertował w Argentynie.
Rafał Łuszczewski w brawurowy sposób zaprezentował utwory najważniejszych polskich kompozytorów takich jak Chopin, Paderewski czy Freidman. Podczas prezentacji utworów wspominał o znaczeniu upamiętniania kluczowych wydarzeń takich jak Konstytucja 3 maja oraz 80. rocznica Powstania w getcie warszawskim. Występ zwieńczyło fenomenalne wykonanie „Koncertu warszawskiego” Addinsella zaaranżowanego na fortepian. Koncert cieszył się dużą popularnością wśród Polonii argentyńskiej, a także został świetnie przyjęty przez lokalną argentyńską publiczność.