Warsztaty historyczne dla szkół
Odbiorcami warsztatów historycznych było ponad 200 hiszpańskich dzieci z madryckich szkół IES Rey Pastor oraz Colegio La Inmaculada Puerta de Hierro. Zajęcia dotyczyły historii Polski, Hiszpanii i Europy w XVI i XVII wieku i miały na celu przybliżenie młodym odbiorcom czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, jej znaczenia dla historii Europy oraz zasług w budowaniu i pielęgnowaniu tożsamości europejskiej, a także ukazanie podobieństw oraz bogatych relacji między Polską i Hiszpanią, pomimo dużej odległości geograficznej. Warsztaty obejmowały m.in. takie tematy jak: unia polsko-litewska, wojny Rzeczpospolitej z Wielkim Księstwem Moskiewskim, Imperium Osmańskim i Szwecją, bitwa pod Chocimiem, odsiecz wiedeńska, życie codzienne w XVI i XVII wieku, znaczenie konfederacji warszawskiej i relacje polsko-hiszpańskie w XVI i XVII w. (sojusze i związki między monarchiami, relacje w obszarze nauki i kultury, polscy podróżnicy w Hiszpanii). Z racji obchodzonej w br. 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika przypomniana została również historia i znaczenie odkryć dokonanych przez polskiego uczonego.
Warsztaty miały formę interaktywną i obejmowały prezentację replik polskich i hiszpańskich strojów szlacheckich oraz elementów uzbrojenia z epoki (strój i uzbrojenie husarza, piechoty polskiej oraz hiszpańskiej piechoty Tercios). Uczestnikom zaprezentowana została specyfika i dokonania polskiej husarii, różnice między polską i hiszpańską piechotą oraz polskie i hiszpańskie taktyki walki. Po wykładzie obejmującym również dyskusję na temat historii i przymierzanie przez uczniów elementów ubioru i uzbrojenia z epoki, dzieci zostały zaproszone na pokaz szermierki szablą.
Po warsztatach w szkołach hiszpańskich rekonstruktorzy przeprowadzili również zajęcia dla uczniów Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Madrycie.
Rekonstrukcja historyczna „Złoty Wiek” w Yecla
W ramach prezentacji historii Polski XVI i XVII wieku podczas imprezy rekonstrukcji historycznej w Yecla (Wspólnota Autonomiczna Murcja), członkowie stowarzyszenia „Pospolite Ruszenie Ziemi Krakowskiej” zorganizowali stanowisko odtwarzające warsztat polskiego krawca oraz medyka. Wzięli także udział w przemarszach, dyskusjach historycznych oraz pokazach różnych stylów władania szablą.