Wybierz kontynent

Stanisław Marusarz na Pęksowym Brzyzku,

Skoczek narciarski, dwuboista i alpejczyk, olimpijczyk, siedmiokrotny uczestnik narciarskich mistrzostw świata. Podczas II wojny światowej kurier tatrzański. Żołnierz Armii Krajowej w stopniu podporucznika. Bohater brawurowej ucieczki z niemieckiego więzienia przy Montelupich w Krakowie. Przez ponad 30 lat oddał ponad 10 tysięcy skoków.

Stanisław Marusarz przed 1937 rokiem. Fot. Autor nieznany. Domena publiczna

Stanisław Marusarz urodził się 18 czerwca 1913 r. w Zakopanem. Był synem Jana, z zawodu gajowego i Heleny z domu  Tatar. Miał pięcioro rodzeństwa: starszego brata i cztery siostry. 

W wieku 10 lat zaczął skakać na nartach. Zjazd spod Regli, pierwsze wygrane dziecięce zawody przyniosły mu nagrodę w postaci rękawic narcirskich z rąk organizatora - Sokoła. W 1927 r. oddał pierwszy skok narciarski w zawodach juniorów w Zakopanem zajął trzecie miejsce. Od tej pory regularnie uczestniczył w zawodach i konkursach, odnosząc sukcesy. W 1928 r. wygrał konkurs juniorów na Krokwi.

W 1929 r. został uznany za wielki talent i zapisany do klubu  Sekcja  Narciarska Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego – SN PTT, przez jego działaczy Józefa Oppenheima i Ignacego Bujaka. Warto dodać, że klub jest najstarszym stowarzyszeniem działającym w Polsce bez przerwy od chwili zawiązania, czyli od 1907 roku.  

 

Skok w świat
W 1931 r. Marusarz zdobył mistrzostwo Polski zarówno w skokach, jak i w biegu zjazdowym, wygrał wiele krajowych i zagranicznych konkursów. Gdy jako 19-latek wyjeżdżał na Igrzyska Olimpijskie w Lake Placid w 1932 r., był już znanym narciarzem. Startował w dwóch konkurencjach i był w środku stawki.    

W samych igrzyskach Marusarz wystartował jeszcze trzy razy (GarmischPartenkirchen (1936 r.), Saint Moritz (1948 r.) i Oslo (1952 r.)). Zdobył ponad dwadzieścia razy tytuł narciarskiego Mistrza Polski (w skokach 11 razy) oraz wiele srebrnych i brązowych medali.

W 1935 r. w Planicy,  w oficjalnym konkursie pobił rekord świata, skacząc na Bloudkovej velikance, najdłuższej wówczas skoczni na świecie,  na odległość 87,5 m. Rekord zaraz potem poprawił na 97 m i wynik ten utrzymywał się jako rekord Polski przez 20 lat  do 1955 r. Zawody zapowiadane były jako jego pojedynek z Norwegami, którzy stawili się w najsilniejszym składzie. Gdy podczas trzydniowych treningów Marusarz skakał regularnie dalej od rywali, Norwegowie wycofali się z rywalizacji. Zrobili to w dniu konkursu.

W 1938 r. triumfował na Mistrzostwach Świata w Lahti, kiedy skokami na odległość 67 m i 66 m zdobył wicemistrzostwo świata. Choć skakał najszybciej i najdalej, decyzją sędziów medal otrzymał inny zawodnik – Asbjörn Ruud.

W 1938 r. został także kierownikiem Schroniska na Pysznej, które w czasie wojny stało się punktem przerzutowym dla kurierów tatrzańskich. W tym samym roku, w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski zajął I miejsce.

 

Wojna, ślub i ucieczka
Po przegranej kampanii wrześniowej rodzeństwo Marusarzy włączyło się w działalność konspiracyjną. Stanisław w październiku 1939 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, pełniąc służbę kurierską na trasie Zakopane – Budapeszt. Przeprowadzał żołnierzy podziemnej Polski przez Słowację na Węgry. Przenosił materiały konspiracyjne i pieniądze na działalność podziemną w kraju. Jego brat Jan służył w Polskim Wojsku na Zachodzie, siostra Helena była łączniczką. Została rozstrzelana przez Niemców w 1940 r.

W listopadzie 1939 r. Stanisław Marusarz ożenił się z Ireną. Doczekali się trójki dzieci: syna i dwóch córek. Sportowiec był bez trudu rozpoznawany w kraju i za granicą. Podczas kolejnej misji kurierskiej, w marcu 1940 r., ujęli go słowaccy żandarmi. Znaleźli przy nim 100 tys. zł i nie dając się przekupić, uwięzili i zawiadomili gestapo. Marusarz ogłuszył strażnika i uciekł przez okno. Żandarmi byli na tyle zaskoczeni, że nie zaczęli strzelać, a on chwilę potem był już w lesie. U znajomego Słowaka wyleczył rany i powrócił do Zakopanego.

Miał świadomość, że choć tym razem udało mu się uciec Zakopane nie jest dla niego bezpiecznym miejscem. Wobec nasilającego się terroru, aresztowań i wywózek do obozów koncentracyjnych postanowili z żoną uciec na Węgry.

Wyruszyli po kilku dniach, przeszli prawie całą Słowację. Na granicy z Węgrami aresztowała ich straż graniczna słowackich oddziałów kolaborujących z Niemcami. Małżonkowie zostali przetransportowani do aresztu w Preszowie i rozdzieleni. Było im dane spotkać się już pod koniec wojny...

Tym razem Stanisław Marusarz trzymany był pod silną strażą i oddany Niemcom. Z więzienia w Muszynie przewieziono go do Nowego Sącza, a stamtąd do siedziby zakopiańskiego gestapo, gdzie w katowni ,,Palace” był brutalnie przesłuchiwany. Podczas przejazdu samochodem ulicami Zakopanego uderzył niemieckiego żołnierza i wyskoczył z auta. Ucieczka się nie udała z powodu zamkniętej bramy jednego z podwórek. Marusarz został schwytany i dotkliwie pobity.

 

Na Montelupich
Jednym z pierwszych transportów przywieziono go do pilnie strzeżonego więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie. Został skazany na śmierć.

W więzieniu zaprzyjaźnił się z Aleksandrem Bugajskim, przedwojennym podoficerem WP. Obaj postanowili uciec. Czas naglił, ponieważ Marusarz był bliski wykonania na nim kary śmierci, ponieważ nie zgodził się na współpracę z okupantem - odmówił szkolenia niemieckich narciarzy.

Plan był następujący: nogą od taboretu trzeba było wygiąć kraty w oknach, potem przecisnąć się przez otwór i wyskoczyć z drugiego piętra. Następnie wspiąć się na czterometrowy mur, na szczycie którego był drut kolczasty. Potem należało zeskoczyć i uciekać zygzakiem, by nie być zastrzelonym przez strażnika z wieżyczki więziennej.

Brawurowa ucieczka miała miejsce 2 lipca 1940 r. Marusarz przecisnął się przez kraty jako szósty. Ucieczkę przeżyli tylko on i Bugajski. Po zeskoczeniu z muru każdy uciekał w swoją stronę. W Zakopanem ukrywał się w willi ,,Telimena”, by jako Stanisław Przystalski przedostać się na Węgry. Był tam zawodnikiem, trenerem i budowniczym skoczni. Gdy pod koniec wojny Niemcy obsadzili Budapeszt, groziło mu rozstrzelanie. Nagła ofensywa wojsk sowieckich uratowała go przed egzekucją. Jednak w powojennej Polsce nie czuł się wolny.  

 

UB i Chamonix
Wola walki i sportowy duch nie opuścił go po wojnie pomimo traumy przeżycia celi śmierci. Powrócił do uprawiania sportu i znowu osiągał znakomite wyniki, próbował  prowadzić normalne życie w trudnej powojennej rzeczywistości. W 1947 roku zajął piąte miejsce na zawodach w Chamonix, startował także igrzyskach olimpijskich w Sankt Moritz w 1948 roku.

Niestety przez dwa lata był  zmuszony ukrywać się w Karpaczu przed Urzędem Bezpieczeństwa. W tym czasie m. in. pomagał w przekraczaniu granicy osobom prześladowanym. Wytyczył wtedy nową trasę zjazdową i wskazał lokalizację dwóch skoczni. Jedna z nich Orlinek nosi dziś jego imię. 

W znamiennym 1956 roku po raz piąty pojechał na igrzyska do Cortiny d'Ampezzo. Tam wprawdzie już nie wystartował jako zawodnik, ale otwierał konkurs olimpijski w skokach. W 1957 r., mając 43 lata zakończył karierę sportową, jednak przez całe życie miał kontakt ze sportem. Jednym z jego pseudonimów był „Dziadek” – tak nazywali go młodsi koledzy.

 

 Wielka Krokiew w Zakopanem

 
Z Pysznej Hali na Ornak
Był trenerem i wieloletnim kierownikiem zespołu zakopiańskich skoczni. Pod jego zarządem wybudowano Średnią Krokiew oraz całkowicie przebudowano Dużą Krokiew, którą przygotowywano do MŚ . Prowadził schroniska turystyczne: na Pysznej Hali (przed wojną) i na Ornaku (po wojnie).

Kiedy w 1966 r. został zaproszony jako gość honorowy na konkurs Czterech Skoczni, w Garmisch–Partenkirchen założył narty i skoczył na odległość ponad 60 metrów jako przedskoczek. W 1980 r., był gościem honorowym na Igrzyskach w Lake Placid.

Już za życia stał się legendą, bowiem podczas ceremonii zamknięcia II Igrzysk Sportowych Polaków z Zagranicy w 1989 r. Wielką Krokiew nazwano jego imieniem.

Był autorem książek: ,,Na skoczniach Polski i świata. Kartki z pamiętnika” i ,,Skok, który uratował mi życie”.  W 1998 r. powstał  film dokumentalny ,,Ucieczka z Montelupich” w reżyserii Marka Wortmana.  W 2022 r. Marek Bukowski zrealizował film biograficzny ,,Marusarz. Tatrzański Orzeł”.

 

Śladami Kuriera
Na zakopiańskim  cmentarzu na Pęksowym Brzyzku,  dnia 29 października 1993 r. Stanisław Marusarz żegnał swojego dowódcę z czasów okupacji niemieckiej Wacława Falczaka. Podczas wygłaszanej mowy pożegnalnej nagle zasłabł i nie odzyskał już przytomności - zmarł na zawał serca. Został pochowany nieopodal   Wacława Falczaka. 

 

Grób Stanisława Marusarza.
Aut. Jadwiga, 2004 r. Domena publiczna Wikimedia.

Jego syn Piotr założył Fundację Stanisława Marusarza, która propaguje sporty zimowe wśród młodzieży, organizuje poparcie finansowe dla młodych sportowców i dla szkół mających w programie sporty zimowe oraz promuje biegi, zjazdy i skoki.  

Za swoją postawę podczas okupacji Stanisław Marusarz był wielokrotnie odznaczony. Otrzymał stopień podporucznika i liczne medale, m.in. Krzyż Walecznych, Virtuti Militari i Honorową Odznakę Żołnierza Komendy Głównej AK. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Jego imię, oprócz Wielkiej Krokwi, nosi kilka szkół, m. in. Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. W Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie odsłonięto w 2001 r. gwiazdę Stanisława Marusarza. W 2011 r., podczas X Festiwalu Gwiazd Sportu, w Alei Gwiazd Sportu przy ul. Reymonta w Dziwnowie odsłonięto, m. in. replikę medalu Marusarza. Stanisław Marusarz otrzymał również pośmiertnie tytuł Członka Honorowego PZN.

R.G.

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Zobacz więcej

Powiązane wydarzenia

1913-06-18

W Zakopanem urodził się Stanisław Marusarz – polski skoczek narciarski, dwuboista i alpejczyk, czterokrotny olimpijczyk, siedmiokrotny uczestnik narciarskich mistrzostw świata, kurier tatrzański, podporucznik Armii Krajowej

Zakopane (małopolskie, Polska)

111. rocznica

1993-10-29

W Zakopanem zmarł Stanisław Marusarz – polski skoczek narciarski, dwuboista i alpejczyk, czterokrotny olimpijczyk, siedmiokrotny uczestnik narciarskich mistrzostw świata, kurier tatrzański, podporucznik Armii Krajowej.

Zakopane (małopolskie, Polska)

31. rocznica

Zakopane (małopolskie, Polska)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj