Wybierz kontynent

Antonina Campi – polska primadonna w Wiedniu

Jako pierwsza polska śpiewaczka zrobiła wielką europejską karierę. Dzięki wsparciu króla Stanisława Augusta mogła się kształcić u najwybitniejszych pedagogów epoki. Była primadonną opery cesarskiej w Wiedniu. Specjanie dla niej kompozytorzy pisali partie wokalne, a nawet operę. Zmarła nagle w Monachium.

Antonia Campi. Fotografia-reprodukcji-obrazu-olejnego-johanna-niedermanna-.jpg Fot. REprodukcja Beethoven Haus Bonn

Antonina Miklaszewicz (Mikłaszewicz) urodziła się 10 grudnia 1773 r. w Lublinie. Była córką muzyka katedry lubelskiej i dyrektora orkiestry.

Znakomite warunki głosowe – miała trzyoktawową skalę głosu od altowego g do wysokiego f – sprawiły, że jej kariera szybko się rozwijała.

Nadworna śpiewaczka króla Stanisława
Zadebiutowała w rodzinnym mieście, w 1785 roku. Trzy lata później została nadworną śpiewaczką króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był on wielkim popularyzatorem włoskiej muzyki, szczególnie opery. Sfinansował naukę początkującej artystki – kształciła się u wybitnych pedagogów tamtych czasów, m.in. u Pietra Persechiniego w królewskiej szkole śpiewu. Artystka w dowód uznania otrzymywała często od króla prezenty.

Kilka lat spędziła w Warszawie, a później, w 1791 r. występowała gościnnie w Lipsku i Pradze, do której zaprosił ją D. Guardasoni, antreprener (osoba zajmująca się, m .in. przygotowaniem i wystawianiem spektakli)  opery włoskiej w Pradze, w której zamieszkała w tym samym roku. Tak zaczęła się jej światowa kariera.

Jej głos i technika wykonania wzbudzały ogólny zachwyt
W jej repertuarze były partie w operach W. A. Mozarta (m. in. Hrabina w „Weselu Figara”). Ponoć zachwycony jej głosem i techniką Mozart, napisał specjalnie dla niej jedną z arii di bravura (to aria, której celem jest pokaz możliwości wokalnych wykonawcy). 

Gdy w 1801 r. Campi przeprowadziła się do Wiednia, śpiewała tam partię Klary w operze A.F. Teybera na otwarcie Theater an der Wien. Została zaangażowana jako primadonna.

Występowała także w operze cesarskiej, a w 1818 r. otrzymała tytuł Kammersängerin. Specjalnie dla niej Ferdinando Paer napisał operę „Sardzino”.

Brylantowy pierścień od cara
Dwukrotnie (1817 i 1820 r.) śpiewaczka odbyła tournée po Europie – występowała wówczas m. in. w Krakowie, Lwowie, Warszawie, Berlinie, Stuttgarcie i Monachium. Po występach w 1817 r. otrzymała od cara Aleksan­dra I brylantowy pierścień.

W dziejach powstającej na przełomie XVIII i XIX wieku polskiej opery zapisała się, wykonując partię Marii w „Łasce Imperatora” Karola Kurpińskiego.

Jej mężem od 1792 r. był Gaetano Campi, znany śpiewak mozartowski. Miała siedemnaścioro dzieci. Uważano ją obok włoskiej śpiewaczki Angelici Catalani za jedną z najwybitniejszych europejskich śpiewaczek operowych owego czasu. Zmarła nagle 3 września 1822 r. w Monachium.

W Lublinie odbywają się cykliczne wydarzenia, których patronką jest zapomniana już dziś sopranistka: konkurs wokalny (lata 2017, 2019, 2022), Opera Masterclass (co roku od 2018 r.) i konferencja naukowa (2018 r.)

RG/ BEB

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Powiązane wydarzenia

1773-12-10

W Lublinie urodziła się Antonina Campi, słynna śpiewaczka operowa (mezzosopran), występowała na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, później została primadonną opery cesarskiej w Wiedniu, uważana za jedną z najlepszych śpiewaczek operowych w Europie.

Lublin (lubelskie, Polska)

251. rocznica

1822-09-03

W Monachium zmarła Antonina Campi, słynna śpiewaczka operowa (mezzosopran). Urodzona w Lublinie artystka występowała na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, później została primadonną opery cesarskiej w Wiedniu, uważana za jedną z najlepszych śpiewaczek operowych w Europie.

Monachium (Niemcy), Röntgenstr. 5, 81679

202. rocznica

Lublin (lubelskie, Polska)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj