Wybierz kontynent

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem"

Fot. Ambasady GOV

W Rzymie Narodowe Czytanie odbyło się w historycznym Pałacu Blumensthil, siedzibie Instytutu Polskiego. Okolicznościowy list Prezydenta RP, Andrzeja Dudy odczytała Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders.

W inicjatywie uczestniczyli też chargé d’affaires ad interim Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej Marek Sorgowicki, Bartosz Skwarczyński, kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Rzymie i Agnieszka Stefaniak-Hrycko, Dyrektor Stacji Naukowej PAN w Rzymie. Gospodarzem spotkania była Adrianna Siennicka – dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie.

Fragmenty „Nad Niemnem” przeczytali też przedstawiciele rzymskiej Polonii: m.in. Urszula Stefańska–Andreini, prezes Związku Polaków we Włoszech, dyrektorzy, grono pedagogiczne oraz uczniowie Szkoły Polskiej w Rzymie, Szkoły Polskiej w Ostii oraz Polskiej Szkoły Katolickiej w Rzymie, przedstawiciele polskich stowarzyszeń i mediów polonijnych oraz niezrzeszeni Polacy zamieszkali w Rzymie i okolicach. Czytaniu towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Joanny Łukaszewicz i Dario Adella (fortepian). 

Narodowe Czytanie w stolicy Włoch zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Promocji Społecznej i Kulturalnej „Le Rondini” we współpracy z Wydziałem Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Rzymie i Instytutem Polskim w Rzymie pod Patronatem Honorowym Ambasady RP w Republice Włoskiej i Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej. Patronatu medialnego udzielili: Videopyja, Nasz Świat oraz Polacy we Włoszech.

Akcja została przeprowadzona również w innych miejscach Półwyspu Apenińskiego - "Nad Niemnem" czytano m.in. we Florencji w jednej z historycznych sal przy Kościele Santa Felicita w historycznym centrum miasta. 

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj