Wybierz kontynent

European dream. Emigracja poakcesyjna 2004-2024 – nowy projekt badawczy Muzeum Emigracji w Gdyni

Fot. Ambasady GOV

Nowa perspektywa

Muzeum Emigracji w Gdyni od kilku lat systematycznie publikuje raporty będące wynikiem badań i działalności naukowej instytucji. Dotychczas opublikowane raporty to m.in.„Femigracja – wysoko wykwalifikowane Polki za granicą”, „E-migracja. Polska diaspora technologiczna” oraz „Gdyńska trojka i co dalej?”.

„European dream” to nowatorska perspektywa w badaniach nad grupą poakcesyjnych emigrantów i emigrantek. Ich aspiracje i pragnienia, wizje i dążenia budują dynamikę całego spektrum zjawisk i procesów migracyjnych. Możemy zatem mówić, że marzenia są jedną z sił sprawczych emigracji. Muzeum zamierza zbadać ich rolę w procesie podejmowania decyzji o wyjeździe z kraju oraz sprawdzić, jak sam fenomen migracji funkcjonuje w wyobrażeniach migrantów.

Zostań współtwórcą katalogu marzeń

Projekt „European dream” to również okazja, by spojrzeć w przeszłość, wspólnie powspominać i podsumować doświadczenia minionych 20-tu lat. Będzie to próba przyjrzenia się aspiracjom i dążeniom emigrantów oraz emigrantek i skategoryzowania ich – powstanie jedyny w swoim rodzaju katalog marzeń. Organizatorzy sprawdzą też, jak przystąpienie Polski do UE wpłynęło na proces realizacji marzeń Polek i Polaków, którzy zdecydowali się na emigrację. Czy udało się osiągnąć wymarzone cele? 

Badanie kierowane jest do osób, które wyemigrowały z Polski po akcesji naszego kraju do UE, czyli w latach 2004-2023. Proces zbierania danych będzie trwał od połowy października do końca listopada tego roku. Publikacja raportu, w którym zaprezentowane zostaną rezultaty badania, planowana jest na maj 2024. Link do ankiety: https://europeandream.webankieta.pl/

 

Zachęcamy do udziału w ankiecie. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że polskie przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularne w Hiszpanii nie biorą odpowiedzialności za treść pytań badawczych.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj