Wybierz kontynent

Gala Biznesu Polsko-Francuskiego 2023

Fot. Ambasady GOV

Wydarzenie odbyło się w obecności Wojciecha Gerwela, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. Wieczór zgromadził przedsiębiorców, organizacje gospodarcze oraz przedstawicieli polskich i francuskich instytucji.

Otwierając wieczór, ambasador Jan Emeryk Rościszewski podkreślił, że współpraca gospodarcza odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu i rozwijaniu więzi oraz dobrych relacji francusko-polskich.

- Dziś dla Francji Polska jest nie tylko atrakcyjnym partnerem handlowym, ale także ważnym sojusznikiem w budowie europejskiej autonomii przemysłowej - absolutnie strategicznego projektu dla Unii Europejskiej w obecnym trudnym kontekście geopolitycznym. - powiedział.

Minister Wojciech Gerwel powiedział, że silne relacje polityczne budowane są na fundamencie więzi gospodarczych.

- Jestem przekonany, że relacje polsko-francuskie mają kluczowe znaczenie dla Europy, zwłaszcza w czasach, gdy gospodarka naszego kontynentu stoi przed ogromnymi wyzwaniami geopolitycznymi i strategicznymi. W mojej opinii najlepszym sposobem na sprostanie im jest współpraca regionalna i europejska. - powiedział Minister.

Następnie Minister, w obecności Ambasadora, wręczył statuetki i dyplomy zwycięzcom w kategoriach Polski Inwestor we Francji, Polski Eksporter we Francji oraz Francuski Inwestor w Polsce.

Nagrodę w kategorii Polski Inwestor we Francji otrzymała firma Nowy Styl. Nagroda dla Polskiego Eksportera do Francji w 2022 roku trafiła do firmy SaMASZ. Najlepszym francuskim inwestorem w Polsce została firma Air Liquide.

Podczas wieczoru odbyła się również debata na temat wyzwań współpracy francusko-polskiej w zakresie transformacji ekologicznej, w której udział wzięli Philippe Gautier, Dyrektor Generalny MEDEF International, Rafał Chwast, Prezes i Dyrektor Generalny firmy Nowy Styl International, Pascal Vinet, Zastępca Dyrektora Generalnego Air Liquide, Jacek Stolarski, Wiceprezes Zarządu SaMasz Sp. z o.o. oraz Aleksander Siemaszko, Zastępca Dyrektora ds. Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Rzeczypospolitej Polskiej. Dyskusję moderowała Katarzyna Mokrzycka z portalu biznesowego www.300gospodarka.pl, jednego z partnerów medialnych wydarzenia.

Wieczór zakończył recital fortepianowy Diany Cooper, zorganizowany we współpracy z Société Chopin w Paryżu. Ta uznana pianistka wyróżniła się w wielu międzynarodowych konkursach, zdobywając 1. Grand Prix na Flame Competition, 1. nagrodę na Konkursie Chopinowskim w Brest czy też 1. nagrodę na Concurso Internacional de piano w Vigo (Hiszpania). Po zakwalifikowaniu się w 2021 r. do prestiżowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Diana Cooper została zaproszona do udziału w kursach mistrzowskich w Katowicach oraz koncercie w Dworku Chopina w Dusznikach, organizowanym przez Fundację Chopinowską. Artystka regularnie występuje na różnych festiwalach.

Partnerami wydarzenia były Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii RP, a także Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Izba Przemysłowo-Handlowa we Francji, Medef, Towarzystwo Société Chopin, dziennik Rzeczpospolita oraz portal www.300gospodarka.pl

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj