Wybierz kontynent

Bułgaria i Polska ramię w ramię

Fot. Ambasady GOV

W długi weekend przypadający na okres obchodów święta niepodległości Bułgarii (22-24 września) bułgarscy Polacy i Polonia spotkali się na wybrzeżu Morza Czarnego, aby podzielić się swoimi osobistymi historiami, które zaprowadziły ich na bułgarską ziemię oraz aby umocnić swoją polską tożsamość.

Kilkadziesiąt osób z Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Władysława Warneńczyka oraz z Polskiego Klubu Warna spotkało się po raz pierwszy od lat na wspólnym przedsięwzięciu polonijnym. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Darinę Zlatanową, przewodniczącą PSKO w Burgas oraz Elżbietę Inez Despotową, zastępcę przewodniczącej PSKO w Burgas. Intensywny program obejmował m. in. udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. W amfiteatrze na malowniczej wyspie Św. Anastazji uczniowie szkoły polskiej w Warnie, wraz z dyrektor szkoły Panią Izabelą Musiał, przeczytali wybrane fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Następnie czytanie kontynuowali inni  uczestnicy i zaproszeni goście, m. in. Małgorzata Hejduk-Gromek – Konsul RP i Anna Sienkiewicz z Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Sofii, płk. Piotr Grela – attaché obrony w Bułgarii i Macedonii Północnej, o. Jarosław Babik – proboszcz parafii pw. Św. Józefa w Sofii, Maria Daczewska – prezes PSKO „Warneńczyk”, Christo Pindikov – prezes Polskiego Klubu Warna oraz Lidia Pietrzyk-Wangełowa – konsul honorowa w Nesebyrze.

Następnie w centrum kultury w Czengene Skele uczestnicy wydarzenia obejrzeli film nakręcony specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia w Sofii, Burgas i Warnie opowiadający historie Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających w Bułgarii, w których dzielili się oni swoimi osobistymi historiami, doświadczeniami zachowania polskości, kultywowania polskich tradycji i spojrzeniem na swoją tożsamość. Po projekcji odbyły się warsztaty malarstwa o tematyce osnutej na polskiej mitologii.

Całość bogatego w emocje dnia wieńczył uroczysty koktajl podczas którego przedstawiciel Wojska Polskiego, p. płk Piotr Grela, Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy przy Ambasadzie RP w Republice Bułgarii i w Republice Macedonii Północnej wręczył flagi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Konsul Honorowej Lidii Pietrzyk-Wangełowej oraz Pani Prezes Zarządu Głównego PSKO Marii Daczewskiej, dodatkowo wszystkim gościom zostały wręczone piny z polską flagą.

 

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj