Wybierz kontynent

Zakończenie Olimpiady Języka Polskiego w Niemczech 2022/2023

Fot. Ambasady GOV

W rolę organizatora oraz instytucji finansującej program pobytu w Polsce 20 młodych uczestników (w wieku 14-18 lat) oraz nauczycieli wcielił się Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Konkurs przeprowadzono pod patronatem Ambasadora RP w Niemczech Dariusza Pawłosia. Ambasada ufundowała też nagrody rzeczowe dla laureatów i uczestników finału Olimpiady. Pierwszego dnia grupa gościła w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w Zakładzie Krystalografii odbyło się spotkanie z kadrą naukową tej jednostki. 17 listopada finaliści Olimpiady wraz z opiekunami, odbyli wycieczkę z przewodnikiem po Nowym i Starym Mieście przybliżającą historię Warszawy, w szczególności miejsca związane z II wojną światową. Po południu uczestnicy konkursu udali się na zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. Młodzież wraz z przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Olimpiady R. Kaczmarek, nauczycielami i przedstawicielami Instytutu spotkała się z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser - Dudą. W ciekawej dyskusji poruszono temat dwujęzyczności i jej walorów, popularyzowania czytelnictwa w języku polskim. Małżonka Prezydenta RP życzyła uczestnikom powodzenia podczas ostatniego egzaminu w ramach Olimpiady. Został on przeprowadzony w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 – następnego dnia, tj. 18 listopada. Finaliści otrzymali zadanie napisania eseju z wykorzystaniem znanych sobie tekstów literackich i odwołujących się do kultury polskiej. Jury oceniającemu prace przewodniczyła prof. Beata Obsulewicz–Niewińska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W ogłoszeniu wyników uczestniczył dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Plskiego  prof. Jacek Gołębiowski, Prowadzącą uroczystość była R. Kaczmarek, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech oraz wiceprzewodnicząca Związku Nauczycieli Języka Polskiego i Pedagogów w Niemczech. Poniżej lista laureatów:

 

Kategoria 1

I miejsce: Gabriela Jasińska, Szkoła Polska Im. T. Chciuka - Celta przy Konsulacie Generalnym RP w Monachium

II miejsce: Kacper Sołtysiak, Szkoła Europejska Niemiecko-Polska / Robert-Jungk-Oberschule w Berlinie

III miejsce: Sara Baranowicz, Szkoła Polska Im. T. Chciuka - Celta przy Konsulacie Generalnym RP w Monachium

III miejsce: Patrycja Muniak, Szkoła Polska przy Konsulacie Generalnym RP w Kolonii

 

Kategoria 2

I miejsce: Magdalena Zielińska, Realschule Bockum-Hövel Hamm

II miejsce:  Kamil Basiel, Scharnhorst Dortmund

 

Kategoria 3

I miejsce: Antoni Hanclik,  Szkoła Polska w Essen

II miejsce:  Felix Beresinski, Szkoła Polska w Hamburgu

III miejsce: Julia Kordylewicz, Szkoła przy Polskiej Misji Katolickiej Hamburg-Harburg

 

W roku szkolnym 2022/2023 konkurs przeprowadzono po raz 19-ty, wzięło w nim udział 1147 uczniów z 39 szkół i punktów nauczania języka polskiego w Niemczech. Ambasada RP w Berlinie oraz Konsulaty Generalne w Hamburgu, Kolonii i Monachium - od początku aktywnie wspierają przeprowadzenie Olimpiady Języka Polskiego w Niemczech: koordynują eliminacje na poziomie szkolnym i międzyszkolnym; organizują podsumowania konkursu w swoich okręgach z udziałem uczniów, nauczycieli i rodziców (z wręczeniem dyplomów, nagród książkowych).

Zdj. Instytut Rozwoju Języka Polskiego

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj