Wybierz kontynent

Kraków: balet Cracovia Danza rozpoczyna kolejny sezon na scenie Teatru Variete

Widowiskiem "W starym kinie" Balet Dworski Cracovia Danza rozpocznie we wtorek kolejny rok na scenie Teatru Variete w Krakowie. Tam też zaprezentuje w czerwcu najnowszą premierę – spektakl "Muzyka na wodzie" z choreografią Pierre’a-Francoisa Dolle’a w reżyserii Romany Agnel.

Fot. PAP

W ramach cyklu "Cracovia Danza na scenie Variete" balet pokaże znane już publiczności spektakle, jak "W starym kinie", "Pan Twardowski. Ale bajka" i "Kopciuszek" oraz przygotowywane na Galę Tańca "Magiczne ogrody". Jak zaznaczyła na konferencji prasowej dotyczącej planów Baletu Dworskiego Cracovia Danza na 2024 rok jego dyrektorka Romana Agnel, głównym punktem tego programu będzie premiera spektaklu pt. "Muzyka na wodzie".

"To wielkie widowisko na bazie alegorii i kostiumów z epoki baroku. Pojawi się mitologia barokowa, to wszystko, z czym kojarzymy wodne światy, które były przedstawiane w różnych baletach barokowych. Będziemy nawiązywać także do bardziej współczesnej koncepcji przedstawiania tańcem natury, wody, lasu, łąk, tego wszystkiego, co nas otacza" – zapowiedziała Romana Agnel, reżyserka spektaklu.

Spektakl będzie się także odwoływać do zabaw w barokowych ogrodach i uzdrowiskach. Całość powstanie do suit Georga Friedricha Haendla "Water music" oraz suity Georga Philippa Telemanna "Wassermusik", które zagra Zespół Muzyki Dawnej The Violin Consort pod kierunkiem Zbigniewa Pilcha. Choreografię do przedstawienia przygotuje francuski artysta i specjalista w dziedzińce tańca barokowego Pierre-Fracnois Dolle.

Jak podkreśliła kierująca zespołem Romana Agnel, nowa premiera jest dla zespołu nie tylko ważnym wydarzeniem artystycznym, ale również zapowiedzią współpracy z grupą tancerzy z Wersalu, którą kieruje Pierre-Fracnois Dolle. Zgodnie z planami Cracovii Danzy, francuski zespół zaprezentuje się w Krakowie w lipcu na 25. Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza".

"Z uwagi na jubileusz planujemy w tym roku specjalną edycję festiwalu. Szczególna będzie tematyka, odnosząca się do natury, lasu, ogrodu, ale także gala, którą tym razem zorganizujemy na początku festiwalu" – zaznaczyła Romana Agnel. "Podczas niej zaprezentujemy naszą najnowszą premierę, a także pokazy naszych partnerów, którzy od lat są obecni na festiwalu" – dodała. Festiwal odbędzie się między 13 a 21 lipca. W jego programie znajdą się także warsztaty dla dzieci „Kraków tańczy pod Wawelem”, pokazy i animacje.

W lutym w Collegium Maius UJ Balet Dworski zainaugurował już coroczny cykl happeningów "Cracovia Danza: balet w mieście", w tym roku odbywający się pod hasłem „krakowskim śladem Królowej Jadwigi". Tancerze wystąpią także pod pomnikiem Jadwigi i Jagiełły na Plantach, na Wawelskim dziedzińcu przed Katedrą i przy ulicy Królowej Jadwigi. W ramach cyklu balet będzie również promował poloneza, taniec wpisany w grudniu ub. r. staraniem środowiska tanecznego, w tym Baletu, na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

"To nie jest koniec. Polonez cały czas potrzebuje promocji i my cały czas działamy w tej kwestii" - zaznaczyła na konferencji Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, impresario Baletu Cracovia Danza. "Prowadzimy warsztaty dla profesjonalistów i amatorów, nasi tancerze proszeni są o to, by przygotowywać choreografie i ćwiczyć z młodzieżą, która chce tańczyć poloneza na studniówkach. Bardzo nas to cieszy" - podkreśliła.

Pokazy poloneza odbędą się m.in. w kwietniu przy okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, w lipcu w ramach Festiwalu Tańców Dworskich, a także w listopadzie w Święto Niepodległości.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/aszw/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj