Wybierz kontynent

Przyjęcie z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

Fot. Ambasady GOV

W przyjęciu z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w ogrodach Ambasady RP wziął udział Prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel z Małżonką. Wśród gości byli także przewodniczący Senatu Miloš Vystrčil i minister spraw zagranicznych Jan Lipavský. W wydarzeniu wzięło udział około 450 osób – przedstawicieli czeskich władz, korpusu dyplomatycznego, świata nauki i kultury, sił zbrojnych, kościołów i związków wyznaniowych, organizacji społecznych, Polaków żyjących w Republice Czeskiej, a także przedstawicieli regionów, zwłaszcza pogranicza polsko-czeskiego.

Witając gości w ogrodach Pałacu Fürstenbergów ambasador Mateusz Gniazdowski zachęcał do refleksji nad współpracą w kontekście 20 rocznicy członkostwa w UE i 25 rocznicy członkostwa w NATO. „Choć Europę współtworzymy razem od ponad tysiąca lat – w Polsce od czasu, gdy chrześcijaństwo przyszło do nas z Czech – członkostwo w Unii Europejskiej jest historyczną szansą wpływania na losy kontynentu” – podkreślił ambasador, przypominając fundamenty konstytucji unii polsko-litewskiej z 1791 r. Ambasador zaznaczył, że ostatnie lata pokazały, jak Polska i Czechy są bliskie, jak podobnie postrzegają kwestie wolności, niepodległości, demokracji, wspólnie przeciwstawiając się rewizjonizmowi i imperializmowi. Przekłada się to na praktyczną współpracę we wsparciu barbarzyńsko napadniętej Ukrainy, w tym w dostawach broni i amunicji. Ambasador podkreślił, że „dobrze jest mieć w tych wysiłkach sojuszników takich jak Republika Czeska”. Zwrócił uwagę, że nasze państwa łączy troska o współpracę transatlantycką i przypomniał słowa ministra Radosława Sikorskiego, który w Sejmie wymienił Czechy wśród najbliższych sojuszników i przyjaciół. Ambasador wskazał, że polsko-czeska współpraca jest „intensywna i niezwykle przyjazna” i podkreślił, że widać wolę zacieśniania dwustronnych konsultacji politycznych dotyczących współpracy regionalnej, czego przykładem były rozmowy premierów przed spotkaniem V4 i podobne dwustronne spotkanie ministrów spraw zagranicznych.

Ambasador stwierdził, że „kontakty polsko-czeskie są tak intensywne, jak nigdy dotąd – rozwijają się więzi transgraniczne, handel (33 mld euro rocznie) i turystyka, co owocuje rosnącym wzajemnym zrozumieniem i sympatią." Przypominając, że „Czesi są tradycyjnie wymieniani w sondażach jako naród najbardziej lubiany przez Polaków, ambasador przywołał także badania czeskie, z których wynika, że Polska znajduje się już w pierwszej trójce krajów najbardziej lubianych przez Czechów." Ambasador podkreślił, że „obywatele naszych państw życzą sobie dobrych relacji polsko-czeskich”. Dziękując za uświetnienie uroczystości Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia ambasador podkreślił, że ważnym elementem polsko-czeskiego tandemu jest współpraca naszych sił zbrojnych. Podziękował także sponsorowi – bankowi PKO BP oraz całemu zespołowi Ambasady za współpracę.

Prezydent Pavel w swoim przemówieniu wskazał, że relacje między Czechami i Polakami są dla niego źródłem inspiracji – „łączy nas historia wielkich przemian i wstrząsów, a także codzienna historia transgranicznych losów, przeplatanych przyjaźniami i kłótniami”. Zdaniem prezydenta Pavla przede wszystkim jesteśmy jednak przyjaciółmi, a przyjaźń ta „nie jest wzajemnym bezkrytycznym podziwianiem, ale dynamiką dobrej woli”. Prezydent cytował Aleksandra Kaczorowskiego („Czechy. To nevymyslíš”), zdaniem którego Polacy i Czesi patrzą na siebie z życzliwością i nieprzemijającym zdumieniem – a jednak rozumieją się nawzajem. Odnosząc się do Konstytucji 3 Maja wskazał, że jest ona symbolem nowoczesnej europejskości, zapowiadała długą walkę o polską suwerenność i realną kontrolę nad własnym losem – kontrolę niemożliwą bez wolności, równości i sprawiedliwości. Prezydent zaznaczył, że są to wartości, na których opiera się także Republika Czeska i głęboko wierzy, że będzie tak również w przyszłości.

W przemówieniu Prezydenta Pavla znalazło się wiele odniesień do osobistych wspomnień związanych z Polską oraz do aktualnych zagadnień, dotyczących także intensywnych kontaktów transgranicznych. Prezydent podkreślił w kontekście współczesnych wyzwań, że „wolność nie jest za darmo” – barierą przed totalitaryzmem i kontrolowaną biedą jest odpowiedzialność, tolerancja, sprawiedliwość, obrona wolnej gospodarki, wrażliwość społeczna i poszanowanie demokracji. Zaznaczył, że realizując powyższe zasady, staramy się robić to razem – jesteśmy aktywnymi graczami w UE, odpowiedzialnymi sojusznikami w NATO i liderami w pomaganiu Ukrainie. W tym kontekście Prezydent podkreślił, że nasze doświadczenia historyczne pozwoliły nam lepiej zrozumieć, jaka jest stawka – wezwał do wytrwania w naszych działaniach. Prezydent życzył Polsce udanej prezydencji w Radzie UE w pierwszej połowie 2025 r. – jak największej liczby spotkań, podczas których będzie można świętować prawdziwą demokrację.

Poza przyjęciem w ogrodzie Para Prezydencka odwiedziła salę balową, gdzie obejrzała replikę Konstytucji Trzeciego Maja i wpisała się do księgi pamiątkowej. Przyjęcie było okazją do zaprezentowania logo 90-lecia obecności polskiej misji dyplomatycznej w Pałacu Fürstenbergów. Sponsorem przyjęcia był bank PKO BP, który wspiera finansowo organizację imprez związanych z obchodami świąt narodowych w Ambasadzie RP w Pradze.
 

Foto: Jitka Tomečková; Ambasada RP w Pradze

Galeria Flickr: https://flic.kr/s/aHBqjBqmKE

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj