W szczycie uczestniczyło ponad 200 przedstawicieli z ponad 50 krajów świata reprezentujących rządy, stronę pracowników i pracodawców, młodzieży i przedsiębiorców. Celem szczytu było zaadresowanie najpilniejszych kwestii społecznych i gospodarczych leżących warunkujących działania na rzecz sprawiedliwej i sprzyjającej włączeniu społecznemu transformacji energetycznej.
Podczas szczytu Dyrektor Wykonawczy IEA Fatih Birol zaznaczył, że w miarę jak transformacja globalnego systemu energetycznego nabiera tempa, musimy skupić się na zapewnieniu, że transformacja w kierunku czystej energii przyniesie korzyści wszystkim, zwłaszcza najbardziej wrażliwym grupom społecznym. Powinna ona łączyć ludzi w celu zapewnienia lepszego życia, lepszego zdrowia i lepszej planety. Dr. Birol wskazał, że szczyt ten to wyraźny sygnał dla świata, że musimy zapewnić, aby perspektywa pracowników, młodzieży, rdzennej ludności i innych kluczowych grup została skutecznie włączona do planów transformacji czystej energii. Transformacja ta powiedzie się tylko wtedy, gdy przyniesie korzyści ludziom, którzy najbardziej jej potrzebują.
Podczas szczytu IEA ogłosiło także powołanie niezależnej globalnej komisji ds. transformacji skoncentrowanej na ludziach Global Commission on People-Centred Clean Energy Transitions – ze szczególną koncentracją na odpowiednim projektowaniu polityk nastawionych na sprawiedliwość. Komisja, której członkiem jest Polska przygotuje odpowiednie rekomendacje dla ministrów energii i klimatu.
Polskę na szczycie reprezentował Jarosław Ćwiek-Karpowicz, chargé d’affaires a.i., który przedstawił doświadczenia transformacyjne Śląska.
Więcej informacji: https://www.iea.org/events/global-summit-on-people-centred-clean-energy-transitions
Zdjęcie: SP RP OECD