Zawodniczki z Fortul opisały jako niezapomniane doświadczenie wymianę w ramach programu dyplomacji sportowej. Podczas 12-dniowego pobytu na obozie sportowym w Polsce, kolumbijskie siatkarki uczęszczały na treningi pod okiem wysokiej klasy specjalistek z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Trenowały m.in. z Martą Łyczakowską, zawodniczką Moya Radomka Radom (Ekstraklasa kobiet), brązową medalistką Uniwersjady oraz medalistką Mistrzostw Polski. Dodatkowo młodzież miała okazję zaznajomić się z historią, kulturą i atrakcjami turystycznymi Polski, zwiedzając Warszawę i Kraków. Podczas pobytu w Krakowie, uczestniczki projektu zwiedziły Wawel i Stare Miasto. Miały także możliwość – w kontekście promocji pokoju i zachowania pamięci historycznej – zobaczyć były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. W Warszawie kolumbijskie siatkarki zwiedziły m.in. Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, ZOO i Park Łazienki Królewskie, gdzie wysłuchały koncertu muzyki Fryderyka Chopina.
Ważnym punktem programu było spotkanie z wiceministrem spraw zagranicznych Jakubem Wiśniewskim, z którym uczestniczki programu rozmawiały o swoich marzeniach, znaczeniu udziału w tej międzynarodowej wymianie i sporcie jako narzędziu pokojowego współistnienia. Nastolatki miały również okazję odwiedzić budynek Sejmu i spotkać się z panią wicemarszałek Moniką Wielichowską oraz panią poseł i byłą mistrzynią siatkówki, Małgorzatą Niemczyk. Podczas rozmowy omówiły rolę kobiet będących liderkami w swoich społecznościach dzięki sportowi.
Pod koniec pobytu dziewczynki miały okazję spotkać się ze swoimi rówieśnikami w Liceum Cervantesa i Liceum José Martí w Warszawie, gdzie poza prezentacją i rozmowami, rozegrały dwa mecze towarzyskie z polskimi siatkarkami.
Program dyplomacji sportowej, realizowany od 2015 r. dzięki współpracy ministerstw SZ Polski i Kolumbii, ma istotny wymiar socjalny. Biorą w nim udział młodzi ludzie pochodzący z terenów Kolumbii zagrożonych biedą, przemocą i konfliktami zbrojnymi. Celem programu jest uchronienie młodych ludzi przed rekrutacją ze strony grup przestępczych, utwierdzenie ich w wyborze sportu jako swojej drogi życiowej i przygotowanie do roli liderów społecznych.