Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 4,9 proc. i była o 0,1 pkt. proc. niższa niż w maju – poinformowało PAP w czwartek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ostatni raz niższe bezrobocie zanotowano w sierpniu 1990 r.
Resort podał, że bezrobocie w czerwcu kształtowało się w przedziale od 2,9 proc. w Wielkopolsce do 8,2 proc. w woj. podkarpackim.
Według wstępnych danych MRPiPS w urzędach pracy zarejestrowanych było 763,7 tys. bezrobotnych. To o 12,9 tys. mniej niż w poprzednim miesiącu i o 19,8 tys. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Ministerstwo zaznaczyło, że ostatni raz mniej bezrobotnych było zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca 1990 r. (699 tys.).
W czerwcu br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 95,1 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 8,7 tys. więcej niż w maju br., ale o 7,4 tys. mniej niż w czerwcu 2023 r.
Resort zaznaczył, że Polska po raz kolejny w unijnej czołówce Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Potwierdzają to dane opublikowane przez Eurostat.
Stopa bezrobocia w maju br. liczona zgodnie z definicją przyjętą przez Eurostat wyniosła 3 proc. wobec 6 proc. w UE i 6,4 proc. w strefie euro. Tym samym Polska zajęła drugie, za Czechami, miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE (2,7 proc.).
1 lipca wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę, które wynosi 4300 zł brutto. Stawka godzinowa wzrosła do 28,10 zł. (PAP)
kkr/ joz/