Wybierz kontynent

W 80. rocznicę zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu "ożyje" barak narad

Grupa rekonstruktorów historycznych w zrekonstruowanym baraku narad w Wilczym Szańcu będzie w sobotę odtwarzała naradę, podczas której przed 80 laty doszło do zamachu na Hitlera. Ładunek wybuchowy w teczce zostawił pod stołem płk Claus von Stauffenberg.

Fot. PAP

"Nie będziemy odtwarzać samego zamachu, nie będzie żadnych efektów pirotechnicznych. Bardziej chodzi nam o odtworzenie klimatu narady, podczas której równo 80 lat temu doszło do zamachu" - powiedział PAP nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo, które administruje Wilczym Szańcem, Zenon Piotrowicz.

Odwiedzający w sobotę teren byłej kwatery Hitlera będą mogli porozmawiać z rekonstruktorami, którzy będą opowiadać o swojej pasji. W baraku nr 17, gdzie będzie odtwarzana narada, jest nie tylko wiernie zrekonstruowane pomieszczenie, w którym 20 lipca 1944 roku o godz. 12.42 wybuchła bomba mająca zabić Hitlera, ale jest tam też prezentowany skutek wybuchu (ekspozycja na prawo od głównego wejścia do baraku - PAP). W tej części ekspozycji jest też odtwarzana kronika filmowa nagrana przez ekipę filmowców, którzy kilka godzin po zamachu dokumentowali wizytę Mussoliniego w Wilczym Szańcu. Właśnie z powodu tej wizyty Hitler przyspieszył południową naradę i płk Stauffenberg nie zdążył uzbroić drugiego ładunku wybuchowego. Na wyświetlanej kronice widać m.in., że Hitler wita Mussoliniego, podając mu lewą rękę, bo prawą - na skutek obrażeń - ma unieruchomioną.

Nadleśniczy Piotrowicz poinformował PAP, że w sobotę wizytę w Wilczym Szańcu zapowiedzieli m.in. niemieccy naukowcy. "Oficjalnych wizyt i delegacji nie przewidujemy. Przed kilkoma dniami Szaniec odwiedzili przedstawiciele fundacji, która opiekuje się pałacem w Sztynorcie. Tam mieszkał zamieszany w spisek hrabia Lehndorff" - powiedział Piotrowicz.

Barak, w którym doszło do zamachu, znajduje się na początkowym odcinku szlaku wiodącego przez teren byłej kwatery wojennej Hitlera (nr 3). Przy ruinach tego baraku stoi tablica pamiątkowa w kształcie otwartej księgi, w której zapisano informację o zamachu. Odsłonięto ją w 1992 roku, w ceremonii brali udział m.in. synowie Stauffenberga: Berthold, Heimeran i Franz. Przy ruinach tego baraku znajdują się tablice z archiwalnymi zdjęciami, a naprzeciwko - duża tablica poświęcona samemu Stauffenbergowi.

Dokonany 20 lipca 1944 roku zamach na Hitlera, do którego doszło w Wilczym Szańcu, nie był jedynym zamachem na Hitlera, ale z całą pewnością jest najbardziej znanym. Na kanwie wydarzeń, do których wówczas doszło, powstał film wyreżyserowany przez Bryana Singera "Walkiria", w którym w rolę zamachowca wcielił się Tom Cruise. Sam tytuł filmu nawiązuje do kryptonimu, pod którym przygotowywany był spisek na życie Hitlera.

Wilczy Szaniec położony we wsi Gierłoż pod Kętrzynem był kwaterą, z której Hitler przez ponad 800 dni dowodził wszystkimi frontami II wojny światowej. Tu zapadały kluczowe decyzje, m.in. ta dotycząca krwawego stłumienia Powstania Warszawskiego i zrównania samej Warszawy z ziemią - te wydarzenia upamiętania osobna wystawa w dawnych garażach na terenie Szańca.

Dziś Wilczy Szaniec jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na Mazurach. Nadleśniczy Piotrowicz powiedział PAP, że w tym sezonie każdego dnia odwiedza je 3 tys. ludzi. (PAP)

jwo/ miś/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj