Wybierz kontynent

Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”

Fot. Ambasady GOV

KG RP w Ałmaty zaprasza na otwarcie wystawy „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”

W dniach 20 – 30 września 2024 r. w Centralne Państwowe Muzeum Kazachstanu w Ałmaty we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Ałmaty zostanie zaprezentowana wystawa  Instytutu Pamięci Narodowej „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, która ma na celu upamiętnienie wysiłku Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRR wraz z armią gen. Andersa.

Armia Andersa, jak popularnie przyjęło się nazywać polską armię organizowaną na terenie Związku Radzieckiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, przebyła niezwykle trudny szlak ku wolności.

Utworzono ją na mocy porozumienia Sikorski-Majski w 1941 r. Władze sowieckie wyznaczyły teren Republiki Kazachskiej na jedno z miejsc formowania Wojska Polskiego. Porozumienie gwarantowało zwolnienie bezprawnie zatrzymanych Polaków w latach 1939-1941 i przetrzymywanych w Związku Radzieckim. Obowiązki dowódcy powierzono gen. Władysławowi Andersowi.

Od samego początku armia borykała się z ogromnymi problemami z zapewnieniem swoim żołnierzom nie tylko żywności ale i wyposażenia i umundurowania. Dodatkowo armia starała się pomóc wszystkim Polakom, którzy znaleźli się pod jej opieką, a była to jedyna nadzieja na przeżycie i powrót do kraju dla tysięcy polskich cywili, znajdujących się w ZSRR. Także miejscowa ludność, mieszkająca w rejonie formowania polskich oddziałów, starała się w każdy możliwy sposób pomóc Polakom. Pamięć o wsparciu okazanym przez Kazachów wciąż jest żywa w rodzinnych opowieściach tych którym udało się przeżyć.

W związku z fatalnymi warunkami sanitarnymi, brakiem pożywienia, epidemiami podjęto decyzję o ewakuacji armii do Iranu. W 1942 r. obok żołnierzy zostali ewakuowania polscy cywile, dla których było to ratunkiem przed pewną śmiercią. Jednakże nie wszystkim się udało. Na stepach Kazachstanu pozostały groby żołnierzy i cywilów, którzy zmarli tam z chorób i wycieńczenia.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj