Zarysował tło brutalnej okupacji niemieckiej, w której Polska znalazła się w samym epicentrum, oraz poruszył dramatyczne losy narodu polskiego w obliczu Holocaustu. Słowo wstępne stanowiło idealne przygotowanie do projekcji filmu i wykładzie o France Puncuhu – słoweńskim bohaterze, który poprzez swoje czyny stał się symbolem odwagi i humanitaryzmu w czasach nazistowskiego terroru w Warszawie.
France Punčuh (1902, Logatec – 1944, Warszawa) jest jedną z tych wyjątkowych postaci, które połączyły Słowenię i Polskę poprzez tragiczne, ale jednocześnie heroiczne wydarzenia II wojny światowej. France Punčuh, dzięki swojej odwadze i bezinteresownemu działaniu, ratował życie Żydów podczas nazistowskiej okupacji Warszawy, za co pośmiertnie otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Pomógł wielu Żydom uciec z warszawskiego getta, ukrywał ich oraz zapewniał wsparcie i pomoc tym, którzy ich również ukrywali. Podczas powstania warszawskiego został zabity przez niemiecką armię okupacyjną 9 września 1944 r. Jego życie odzwierciedla wspólne europejskie dziedzictwo walki z totalitaryzmem oraz człowieczeństwa, które przekracza granice narodowe; jego historia jednocześnie buduje cenny most między narodami.
Postać France Puncuha przybliżył dyrektor Muzeum Sinagoga Maribor Boris Hajdinjaka
Uczestników przywitał również Pan Berto Menard, burmistrz gminy Logatec, w której urodził się i spoczywa France Punčuh. Burmistrz podkreślił wagę pielęgnowania tej pamięci dla przyszłych pokoleń i powiedział, że Logatec jest symbolem pamięci o tym słoweńskim Sprawiedliwym.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia.