Wybierz kontynent

Kongres Polonii Medycznej – wyścig z czasem

Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych zrzeszająca 20 polonijnych stowarzyszeń lekarskich z 10 krajów pod hasłem „Medycyna – wyścig z czasem” z okazji 30-lecia swego istnienia zgromadziła w Krakowie ponad 1000 osób z 29 krajów

Kongres Polonii Medycznej 2024. Fot. Domena publiczna Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie

Na miejsce jubileuszowego kongresu wybrano Kraków, gdzie w dniach 12 – 14 września 2024 r. zjechali się medycy o polskich korzeniach z całego swata. Tak jak na królewskie gród miało szczególną oprawę. wystarczy wspomnieć, że uroczysta inauguracja miała miejsce w Operze Krakowskiej.

Podczas wydarzenia odbyło się 20 paneli i sesji naukowych i wygłoszono ponad 90 wykładów.

Wokół AI
Wykład inauguracyjny poświęcono sztucznej inteligencji co korespondowało z hasłem Kongresu „Medycyna – wyścig z czasem”. Wygłosił go prof. Jacek Żurada z University of Louisville (USA) „Synergia AI w medycynie: szanse i wyzwania". Wiele też czasu poświęcono omówieniu innowacyjnych technik w medycynie, robotyki, nowych możliwościach w terapii chorób, wyzwaniach, jakie przed lekarzami stawia postęp cywilizacji.

Patronat nad kongresem objęła Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jednym z patronów organizacyjnych Kongresu była miejscowa - krakowska Izba Lekarska. Jej członkowie zaznaczyli swoją obecność podczas sesji „Profesjonalne organizacje lekarskie – osiągniecia i zadania na przyszłość”, którą poprowadziła dr Marzena Ksel-Teleśnicka.

 

Reprezentatywny skład
W panelach uczestniczyli przedstawiciele renomowanych ośrodków medycznych z całego świata.  Nie sposób wymienić wszystkich prelegentów o światowej sławie, a byli wśród nich: prof. Julian Dobranowski z McMaster University (Kanada) i prof. Maria Siemionow z University of Illinois in Chicago (USA),

Wśród polskich ekspertów uczestniczących w panelach nie można nie wspomnieć o  prof. Henryku Skarżyńskim ze Światowego Centrum Słuchu – Kajetany oraz prof. Marku Zawadzkim z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.

 
Grupa młodych medyków polonijnych
Specjalne panele poświęcone problemom młodych lekarzy i naukowców przygotowali też najmłodsi działacze Federacji – studenci medycyny, rezydenci, młodzi naukowcy, którzy jako zorganizowana grupa młodych polonijnych medyków liczyli 180 osób, głównie z Ukrainy, ale też USA, Litwy, Mołdawii, Białorusi i wielu innych krajów.

Wyzwania przed jakimi stoi kształcenie młodych kadr medycznych i ich implementacja w struktury polonijne były powracającym wątkiem podczas wielu dyskusji i prywatnych spotkań.

 

Debata przedstawicieli Polonii i polskich władz
Wśród wykładowców była znacząca reprezentacja wybitnych lekarzy polskiego pochodzenia, cieszących się najwyższym światowym uznaniem oraz cenieni polscy eksperci. Niemałym zainteresowaniem cieszyła się debata Polonii z przedstawicielami polskich władz.

Uczestnicy Kongresu obok ubogacenia swojej wiedzy i zacieśnienia starych kontaktów i zawiązania nowych dzielili się swoimi doświadczeniami i wyzwaniami pracy w szczególnej atmosferze królewskiego miasta Krakowa, wywieźli do domu niemało wzruszeń i sentymentalnych pozytywnych emocji.

 

Wystawa fotografii i rzeźby
Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej był okazją do przedstawienia pozazawodowych pasji lekarzy - malarstwa, fotografii artystycznej i rzeźby.

Artyści malarze, prezentujący swoje prace na związanej z Kongresem wystawie, mają na swoim koncie wiele sukcesów artystycznych jak Joanna Mendys-Gatti oraz prezentujący własne, oryginalne spojrzenie na malarstwo i filozofię - Błażej Łojewski.

Fotografowie to laureaci Salonów PhotoArtMedica - Jakub Abramowicz, Jan Borowiec, Andrzej Kajetanowicz, Danuta Kajetanowicz, Janusz Kasina, Katherine Raczek, Leszek Rudzki, Mirosław Sochański i Jarosław Stępień.  Na wystawie prezentowane będą fotografie nagrodzone na PhotoArtMedica oraz inne fotografie wykonane przez laureatów i przesłane w celu przedstawienia ich z okazji Jubileuszowego Kongresu.

Na wystawie prezentowane są też prace Krzysztofa Muskalskiego, który był współorganizatorem I, II, III oraz VI Kongresu Polonii Medycznej. Krzysztof Muskalski to lekarz, a zarazem ceniony artysta-fotograf , przewodniczący Salonów PhotoArtMedica oraz założyciel i wiceprezydent FIAP International Medical Photographers Club. Można też obejrzeć rzeźby wykonane przez Iwonę Łyś-Dobradin.

Wystawę przygotowały Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie wraz z Izbą Lekarska w Częstochowie.

 

Wielkie święto Polonii
Krakowski Chór Lekarski  zadbał o oprawę liturgii mszy św. w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Podczas mszy wybrzmiała muzyka kompozytorów: G.G. Gorczyckiego, J.S. Bacha, Ch. Gounoda, A. Pärta pod batutą Justyny Hanusiak i akompaniamencie na organach Krzysztofa Michałka. 

– To dla nas wielkie święto, niepowtarzalne wydarzenie – podkreślała wielokrotnie dr Kornelia Król z Chicago, prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, która zapowiadała je wcześniej w mediach społecznościowych dr Kornelia Król, prezeska Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych Pod artykułem zamieszczamy link z wideo - zaproszeniem na Kongres.

 

Zdjęcia: Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie. Domena publiczna

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj