Wybierz kontynent

Ambasada RP w Tallinnie gospodarzem narady EUNIC-Estonia

Fot. Ambasady GOV

Ambasada RP w Tallinnie, w porozumieniu z przewodniczącym estońskiego klastra EUNIC, Nicolàsem Merino Cubillo (Ambasada Hiszpanii) zorganizowała kwartalną naradę attaché kultury krajów Unii Europejskiej z udziałem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Tallinnie. Działanie wpisane było w strategię przygotowań placówki do przejęcia prezydencji w klastrze z dniem 1 stycznia 2025 r. w związku z przewodnictwem Polski w Radzie UE.

 W spotkaniu wzięli także udział członkowie i partnerzy klastra EUNIC reprezentujący takie instytucje jak: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Tallinnie, Ministerstwo Kultury Republiki Estońskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Estońskiej, Biuro Obchodów Estońskiego Roku Wielokulturowości, Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Tartu 2024 i inni.

Po wystąpieniu otwierającym naradę, wygłoszonym przez charge d’affaires a.i. RP w Estonii Annę Pełkę, dyrektor instytucji goszczącej – Urve Sinijärv (Ogród Botaniczny w Tallinnie) zaprosiła do odnowienia lub nawiązania współpracy przez misje dyplomatyczne. Meelis Kompus, dyrektor Departamentu Internacjonalizacji i Komunikacji w Ministerstwie Kultury RE zaprezentował priorytety na rok 2025 r. (m.in. Estoński Rok Książki, jubileusz Arvo Pärt 90, sezon estoński w Dreźnie). Dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej w Biurze ESK Tartu 2024, Erni Kask, podziękował za dotychczasową współpracę, przedstawił kalendarz wydarzeń „europejskich“ i dotyczących korpusu dyplomatycznego do końca obchodów ESK 2024. Zaprezentował także dotychczasowe kluczowe projekty, zrealizowane we współpracy z EUNIC (Przegląd Kina Europejskiego, ekspozycja „Europa się bawi“, Festiwal Literacki „Prima Vista“ i in). Wśród wydarzeń kluczowych Stolicy Kulturalnej Europy wymienił m.in. Dzień Polskiej Flagi w Tartu (7.05.2024) oraz koncert z okazji Dnia Europy „Przypowieść o maku“ (9.05.2024) – oba wieloelementowe projekty współorganizowane były przez Ambasadę RP w Tallinnie i Instytut Adama Mickiewicza przy wsparciu finansowym MKiDN. Radczyni do spraw języka w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Tallinnie, Riita Niineste poprowadziła praktyczną część narady, dotyczącą narodowych kawiarni językowych Europejskiego Dnia Języków w Tartu 26.09.2024.

W drugim bloku znalazły się 3 prezentacje. Dyrektor Palmiarni Jaan Mettik, przedstawił wzorcowe przykłady współpracy Ogrodu Botanicznego z placówkami dyplomatycznymi. Wśród najbardziej kreatywnych przedsięwzięć wymienił polskie projekty: „Ogród z Soplicowa” i ekspozycję plenerową ilustracji Piotra Sochy „Drzewa”. Podkreślił także, iż projekt „Ambasada Roślin” – dotychczas uznawany na najskuteczniejszy i najbardziej widoczny w przestrzeni publicznej format współpracy misji dyplomatycznych w Estonii – zrodził się z inicjatywy Ambasady RP, która także we wrześniu 2020 roku po raz pierwszy zorganizowała w jego ramach naradę EUNIC-Estonia w Ogrodzie Botanicznym. Grzegorz Niemczyk – zastępca rzecznika prasowego Instytutu Adama Mickiewicza i pełnomocnik ds. kontaktów z MSZ RP przedstawił potrfolio IAM i zakres działań na terenie Estonii. Dorota Szczepanek, menedżer projektu ekspozycji interaktywnej „Trzeba sobie znaleźć swoje miejsce i poczekać - poszukiwania duszy w ilustracjach Joanny Concejo" oraz publikacji estońskiej wersji „Zgubionej duszy” Joanny Concejo i Olgi Tokarczuk, przedstawiła oba projekty realizowane we współpracy z Ambasadą RP w Tallinnie, odwołując się do długoletniej współpracy IAM z Estonią. Na zakończenie zaprosiła do zwiedzania ekspozycji interaktywnej w Centrum Edukacji Środowiskowej i Palmiarni. Licznie zgromadzonych uczestników narady ambasada podjęła recepcją opartą na serwowanym przez czas trwania ekspozycji w Ogrodzie Botanicznym Menu à la Concejo.

 Ambasada RP w Tallinnie współkreuje projekty EUNIC-Estonia i włącza się w realizację obchodów Europejskiego Dnia Języków. Przez organizację narady kwartalnej placówka podkreśliła wspólny jubileusz XX-lecia akcesji do UE Polski, Estonii i innych krajów, reprezentowanych w EUNIC-Estonia. Stworzyliśmy także możliwość prezentacji na forum EUNIC-Estonia Instytutu Adama Mickiewicza (członek polskiego klastra) i znakomitych przykładów jego działań na terenie Estonii: publikacji bestsellera Tokarczuk i Concejo oraz ekspozycji sztuki Concejo w nowo otwartym Centrum Edukacji Środowiskowej Ogrodu Botanicznego w Tallinnie, jako interesujących projektów wielopłaszczyznowej współpracy resortów (MSZ i MKiDN) z partnerami lokalnymi. Włączenie się do współpracy IAM i Ogrodu Botanicznego w Tallinnie umożliwiło stworzenie wyjątkowej oprawy narady EUNIC-Estonia.

 

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj