Wybierz kontynent

Wydarzenie Historyczne Roku 2023

W Audytorium Muzeum Historii Polski w Warszawie odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników 17. Edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Uhonorowano inicjatorów i twórców najciekawszych przedsięwzięć historycznych w ubiegłym roku. Następnego dnia gospodarz gali - Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, został zdymisjonowany.

Wydarzenie Historyczne Roku 2023. Zdjęcie laureatów. Fot. Zdzisław Bielecki; PowiemPolsce.pl

Otwarcie Centrum Kultury „Park Dzieje” w Murowanej Goślinie zostało uznane za Wydarzenie Historyczne Roku 2023 w już 17. plebiscycie zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl

"Celem przedsięwzięcia jest uhonorowanie organizatorów, inicjatorów i twórców najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku" - podkreślił  podczas otwarcia dyrektor MHP Robert Kostro. - wyjątkowość tych wyróżnień polega na tym, iż są one przyznawane w wyniku głosowania przeprowadzonego wśród uczestników i odbiorców tych wydarzeń i projektów - dodał.

Było to ostatnie publiczne wystapienie Roberta Kostro w roli dyrektora Muzeum Historii Polski. Następnego dnia tj. 25 września 2024 r. został zdymisjonowany.

 I miejsca

Kategoria "wydarzenie" - "Orzeł i Krzyż"
Twórcami zwycięskiego projektu w kategorii "wydarzenie" zostało Centrum Kultury "Park Dzieje" w Murowanej Goślinie (wielkopolskie). Centrum to powstało i funkcjonuje dzięki zaangażowaniu setek wolontariuszy. Tworzą oni plenerowe spektakle multimedialne opowiadające o historii Polski.

Jednym z nich jest widowisko "Orzeł i krzyż" przedstawiające najważniejsze wydarzenia mające wpływ na dzieje narodu. Jego twórcy sięgają do legend, kronik, zapisów historycznych. Inspiracją dla strony wizualnej spektaklu są dzieła wielkich mistrzów malarstwa polskiego – Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera.

 

Kategoria "wystawa": Podróż bohaterek: Powstanie kobiet.
Wystawa została przygotowana z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Była to opowieść o bohaterkach, a każdej ich grupie patronowała inna mityczna postać, inna bogini. Przedstawiono ponad 60 sylwetek kobiet, które były reprezentowane przez rózne boginie-archetypy, ukazujące złozoność kobiecości: troskliwość, pieczołowitość, serdeczność, urok, piękno, ale także siłę, odwagę, spryt, wytrwałość oraz determinację w walce o wolność, rodzinę, bliskich, dom i ukochane miasto. 
Na wystawie można było poznać kobiety, które budowały barykady i strzelały do wroga, ale także te, które dziłały na zapleczu, robiły granaty, cerowały ubrania powstańcom i gotowały posiłki, niosły pomoc medyczna. Ekspozycji towarzyszyły fotografie i obiekty związane z bohaterkami.
 
Kategoria edukacja: "Edukatorium Historyczno-Społeczne"
W kategorii "edukacja" zwyciężył projekt "Edukatorium Historyczno-Społeczne" przygotowany przez Uniwersytet Śląski i miasto Katowice.
Eksperci "edukatorium" opracowali 24 pakiety na temat relacji między Polską a Ukrainą. Te materiały edukacyjne zostały następnie sprawdzone w praktyce przez nauczycieli.
 
 
Nagrody Jury
 
Po raz pierwszy w ramach plebiscytu wręczono na gali Nagrody Jury.
- Nagroda jury powstała w celu wyróżnienia również tych wartościowych projektów, które są realizowane w małych społecznościach, nie są powszechnie znane i z tego powodu nie miałyby szans na zdobycie głosów internautów -  wyjaśnił Robert Kostro dyrektor Muzeum Historii Polski.
 
Kategoria wystawa: "Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza"
Nagrodę Jury w kategorii "wystawa" otrzymało Muzeum Zamkowe w Sandomierzu za ekspozycję "Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza".
 
Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy PTTK "Dreptaki"
Nagrodę Jury w kategorii "edukacja" nagrodzono warszawski Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy PTTK "Dreptaki" za to, że od kilku lat organizuje Muzeum Dwudniowe. Twórcami dwudniowego muzeum są sami uczniowie. Zarówno gromadzą eksponaty, jak również opowiadają o nich swoim młodszym koleżankom i kolegom.
  
Nagroda specjalna muzeum Historii Polski: Antoni Libera - transkrypcja Kochanowskiego
Muzeum Historii Polski przyznało własną Nagrodę Specjalną. Otrzymała ją "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego w transkrypcji Antoniego Libery. Organizatorem była Fundacja Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami.
- Nie spodziewałem się, że będę w imieniu Jana Kochanowskiego odbierał nagrodę, bo to jest nagroda dla niego, a nie dla mnie – podkreślił twórca transkrypcji dzieła Jana z Czarnolasu, dziękując za wręczoną mu statuetkę "Historyczne Wydarzenie Roku".

Przyznał, że kiedy otrzymał propozycję transkrypcji "Odprawy posłów greckich" Kochanowskiego, to "kolana się pod nim ugięły". - Sam do dzisiejszego dnia mam poważne wątpliwości, czy ja dobrze zrobiłem – mówił Antoni Libera.

  

Wydarzenie Historyczne Roku 2023. Antoni Libera po wręczeniu nagrody ze współpracownikami i dyrektorem Robertem Kostro.
Fot. Zdzisław Bielecki PowiemPolsce.pl

 

Laureat odniósł sie w swoim wystąpieniu do żywo komentowanych w kuluarach gali doniesień medialnych, że Ministerstwo Kultury rozważa odwołanie Roberta Kostro z funkcji dyrektora MHP i to na dodatek przed otwarciem wystawy stałej muzeum i dwa lata przed końcem jego kadencji na tym stanowisku:

- " Ja tu ciągle słyszę takie słowa, ze dyrektor ostatni raz przemawia, tutaj są ciągle jakieś uwagi, których ja do końca nie rozumiem. I muszę powiedzieć, że byłbym zdruzgotany i niepocieszony gdyby się okazało, że jakieś dzisiejsze przemówienie dyrektora miałoby być ostatnie, naprawdę nie życzę sobie tego. Wypowiadam to również w imieniu Ducha Jana z Czarnolasu" - puentował Antoni Libera.

 

Wśród Finalistów, zakwalifikowanych do II etapu przez jury, znalazły się również następujące przedsięwzięcia:

KATEGORIA „WYDARZENIE”:

  • Golgota Wschodu, organizator: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
  • Szyfrodziewczyny, organizator: Poznańskie Centrum Dziedzictwa
  • Otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego, Organizator: Muzeum Wojska Polskiego
  • Obchody Roku Rodziny Ulmów na Podkarpaciu, organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

KATEGORIA „WYSTAWA”:

  • Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949, organizator: Muzeum Warszawy
  • Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego, organizator: Muzeum Zamkowe w Malborku
  • Obraz Złotego Wieku, organizator: Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuk
  • ORP „Orzeł” nie powrócił, organizator: Muzeum Historyczne w Lubinie

KATEGORIA „EDUKACJA”:

  • Krab Kłębek w Muzeum Emigracji w Gdyni, organizator: Muzeum Emigracji w Gdyni
  • Dzielimy się Łodzią, organizator: Muzeum Miasta Łodzi
  • Wojciech Korfanty – Syn Ziemi Śląskiej, organizator: Muzeum Powstań Śląskich
  • Jaxa RPG, organizator: Muzeum Ziemi Miechowskiej

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ok. 2 tys. przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów.

Warto odnotować osoby, które wybrały pietnastkę finalistów, które obradowały jako Komisja Konkursowa.

Oto one:
Prof. Jolanta Choińska-Mika – Przewodnicząca Jury (Uniwersytet Warszawski, członek Rady MHP),
Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl),
Mariusz Cieślik (dziennikarz m.in. „Rzeczpospolita Plus Minus”, prozaik, autor programów telewizyjnych, scenarzysta, reżyser),
Dr Marek Mutor (wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu),
Rafał Rogulski (dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność),
Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski).

Informacja własna, Muzeum Historii Polski, Polskie Radio

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj