Wybierz kontynent

Muzeum Historii Polski, dymisja Roberta Kostro

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało sie na odwołanie - dwa lata przed końcem kadencji - dyrektora i twórcy placówki muzealnej, która opowiada o naszej historii, o którą zabiegały przez lata elity Rzeczpospolitej.

Robert Kostro - dyrektor Muzeum Historii Polski udziela wywiadu dla Redakcji Polskiego Radia S.A. podczas gali Wydarzenia Historycznego Roku 2023. . Fot. Zdzisław Bielecki PowiemPolsce.pl

Robert Kostro kierował instytucją od 2006 roku czyli od 18 lat, od jej formalnego powołania, jeszcze wtedy kiedy nie miała docelowej siedziby, a okazały gmach muzeum zlokalizowany na terenie Cytadeli Warszawskiej nie istniał nawet w planach. Był wielokrotnie powoływany na kolejne kadencje, niezależnie od rządzącej w kraju konstelacji politycznej.

Historia powstawania MHP przy jego współudziale warta  jest oddzielnego opracowania, które objętością wykracza poza ramy tego krótkiego informacyjnego tekstu.

Naruszenie ustawy?
Oficjalnie powodem odwołania, jak podano, "było naruszenie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej w zakresie efektywnego gospodarowania mieniem".

Decyzja ministerstwa o dymisji twórcy muzeum i podana w uzasadnieniu argumentacja, pomimo, że wcześniej wspominały o takiej możliwości media, była jednak dla wielu środowisk i osobistości życia społeczno-kulturalnego dużym zaskoczeniem. 

Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że w lipcu Kostro dostał propozycję objęcia stanowiska dyrektora Instytutu Pileckiego, ale nie zgodził się na to.  Osoba, której zarzuca się niegospodarność nie otrzymuje propozycji zarządzania instytucją kultury, a tym bardziej tak prestiżową, jak Instytut Pileckiego.

List z ministerstwa z prośbą o opinię
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystosowało, jeszcze 12 września br.,  pismo sygnowane przez Hannę Wróblewską z prośbą o opinię w sprawie zamiaru odwołania Roberta Kostro ze stanowiska dyrektora w środku kadencji.

List otrzymały m.in.: Stowarzyszenie Muzealników Polskich i Polskie Towarzystwo Historyczne oraz związki zawodowe działające w MHP.  Nie są wiadome do dnia dzisiejszego wyniki tych konsultacji oraz na ile mogły one przesądzić o podjęciu negatywnej decyzji wobec dyrektora muzeum. 

Hanna Wróblewska odpowiada na pytania
Pani Minister podczas czwartkowej konferencji prasowej w gmachu muzeum stwierdziła, że "powodem odwołania Roberta Kostro była m.in. chęć zobiektywizowania, po 18 latach, kosztów, które zostały poniesione i będą jeszcze ponoszone w związku z tą inwestycją oraz budową wystawy stałej (...), której koszty wyniosą jeszcze ok. 700 milionów zł."

Wśród powodów odwołąnia dyrektora zlalazło się stwierdzenie, że chodzi o "naruszenie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej w zakresie efektywnego gospodarowania mieniem".

Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy" Na koniec konkludowała: "Potrzebujemy nowego otwarcia"

Rekomendacja nominata
Opisując sylwetkę nowego dyrektora placówki dr. hab. Marcina Napiórkowskiego, minister podkreśliła, że "w swojej pracy badawczej zajmował się m.in. historią pamięci o Powstaniu Warszawskim (...), analizą przemian we współczesnej polskiej kulturze pamięci oraz zagadnieniem depolaryzacji i budowania mostów ponad politycznymi podziałami".

Dodała, że nominat "kierował krajowymi i międzynarodowymi projektami badawczymi dotyczącymi pamięci, wyobraźni zbiorowej i narracji oraz jest autorem szeroko dyskutowanych i nagradzanych książek".

Podczas wspomnianej konferencji szefowej resortu kultury dowiedzieliśmy się, że na pełnomocnika ministra kultury do spraw budowy Muzeum Historii został powołany Jan Zajączkowski

Wróblewska zaznaczyła, że dla niej "budową MHP jest nie tylko dokończenie tej inwestycji i dopuszczenie jej do pełnego otwarcia, ale i oczywiście budowa wystawy stałej".

 

Aleksander Hall rezygnuje  
„Z dużą przykrością przyjąłem wiadomość o zdymisjonowaniu przez panią minister Roberta Kostry, dyrektora Muzeum Historii Polski” – zwrócił się do Hanny Wróblewskiej Aleksander Hall. „Przez wiele lat z dużym uznaniem obserwowałem jego pracę na rzecz powstania Muzeum i popularyzacji historii Polski. Otwarcie Muzeum Historii Polski i uczynienie z muzeum tętniącego życiem ośrodka refleksji nad historią naszego narodu i państwa jest przede wszystkim jego zasługą” – zaznaczył.

Jak dodał Hall, „przerwanie kadencji dyrektora muzeum uważa za decyzję skrajnie niesprawiedliwą i niesłuszną”. „Wyrazem mojego protestu przeciwko tej decyzji jest moja rezygnacja z członkostwa w Radzie Muzeum. Udział w niej był dla mnie zaszczytem”.

Pełny tekst listu zamieszczamy w załączniku do artykułu.

 

Nowy dyrektor: "nie mam wątpliwości ..."
Jak juz wspominaliśmy Hanna Wróblewska, Ministrt Kultury i Dziedzictwa Narodowego 26 września, tj. następnego dnia po odwołaniu twórcy placówki, umocowała dr Marcina Napiórkowskiego jako p.o. dyrektora Muzeum Historii Polski.
Warto odnotować, że Marcin Napiórkowski w wywiadzie dla PAP stwierdził: "...nie będę wchodził w buty dyrektora Kostry. To on na zawsze będzie tym, który stworzył to muzeum. Niezależnie od tego, jak wysoko cenię wszystko, co udało się mojemu poprzednikowi, to mam nadzieję, że wniosę inne cechy charakteru, które tchną w tę instytucję nową energię. Nie mam wątpliwości, że dyrektor Kostro będzie razem ze mną otwierał wystawę stałą".
 
Pełny wywiad PAP z dyrektorem Marcinem Napiórkowskim zamieszczamy pod linkiem:
Zdzisław Bielecki

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Pliki do pobrania

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj