W panelu moderowanym przez Imogen Foulkes, korespondentkę BBC w Genewie, udział wzięli byli więźniowie polityczni w Rosji, niedawno uwolnieni w międzynarodowej wymianie: Vladimir Kara-Murza, lider opozycji politycznej, dziennikarz, laureat Nagrody Pulitzera oraz wiceprzewodniczący Fundacji Wolna Rosja Ilia Yashin, lider opozycji politycznej, Andrei Pivovarov, lider opozycji politycznej oraz Kevin Lick, najmłodsza osoba skazana w Rosji za zdradę. Głos zabrała także Evgenia Kara-Murza, obrończyni praw człowieka, dyrektor ds. rzecznictwa Fundacji Wolna Rosja, a także Mariana Katzarova, Specjalna Sprawozdawczyni ds. sytuacji praw człowieka w Federacji Rosyjskiej, której mandat jest pierwszym w historii Rady Praw Człowieka dotyczącym stałego członka Rady Bezpieczeństwa.
Uczestnicy wspólnie wezwali państwa do wzmocnienia głosów upominających się o więźniów politycznych, podkreślając w szczególności, że dla każdej demokracji najważniejsze powinno być życie ludzkie. Vladimir Kara-Murza podkreślał, że Rosja może być krajem demokratycznym, który nie stwarza zagrożenia dla innych państw i dla siebie.
Bardzo osobiste historie opowiadane przez każdego z panelistów przedstawiły dramatyczny obraz represji stosowanych wobec tych, którzy przeciwstawiają się władzy i chcą korzystać z prawa do wolności opinii w Rosji. Ich skala wzrosła po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę. Chociaż wydarzenie stanowiło wyjątkową okazję do wyrażenia uznania dla niedawno uwolnionych więźniów, dominującym przesłaniem było przypomnienie o ponad 1300 pozostałych więźniach politycznych, przetrzymywanych w nieludzkich warunkach, często bez dostępu do opieki medycznej, czy możliwości kontaktu z rodzinami.
Wydarzenie to spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem delegacji państw, organizacji pozarządowych i mediów.
Podczas 57. sesji Rady Praw Człowieka specjalna sprawozdawczyni Mariana Katzarova przedstawiła swój drugi raport nt. sytuacji praw człowieka w Rosji, w którym zwróciła uwagę na rosnące represje i skalę łamania praw człowieka w Rosji, w szczególności prawa do wolności opinii i wypowiedzi, pokojowych zgromadzeń i zrzeszania się oraz prawa do wolności udziału w sprawach publicznych. Położyła szczególny nacisk na trudną sytuację obywateli Ukrainy, którzy zostali arbitralnie zatrzymani i przymusowo przeniesieni lub deportowani do Federacji Rosyjskiej w kontekście wojny z Ukrainą. Pełny raport jest dostępny w całości w języku angielskim i rosyjskim.
Fotografie dzięki uprzejmości Misji USA przy ONZ w Genewie.