Wybierz kontynent

Udział Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego profesor Marii Mrówczyńskiej w obchodach 70. rocznicy powstania Europejskiego Centrum Badań Jądrowych (CERN)

Fot. Ambasady GOV

CERN jest najważniejszym i bezprecedensowym na skalę światową projektem naukowym i badawczym. Począwszy od jego założenia 29 września 1954 r. w Centrum prowadzone były wiodące badania w obszarze fizyki cząstek. Niektóre z odkryć zrealizowanych w CERN zostały wyróżnione Nagrodą Nobla. 

 Dzisiaj CERN, z aktywnym udziałem 24 państw członkowskich, jest największym laboratorium badań nad cząstkami na świecie i właścicielem wielu przełomowych technologii oraz rozwiazań, które nie tylko znalazły zastosowanie w zaawansowanych pracach naukowo-badawczych, ale także zmieniły nasze codzienne życie.  Obecnie prowadzone są dyskusje nad kierunkami dalszych badań oraz istotnymi inwestycjami w aparaturę naukowo-badawczą. Będzie to  kluczowe dla wytyczenia kierunków rozwoju międzynarodowej nauki na najbliższe dekady.  Do CERN dołączają także systematycznie nowe kraje, w ostatnich miesiącach do grona członków CERN dołączyła Estonia.

Od momentu przystąpienia Polski do CERN w 1991 roku, polscy naukowcy, badacze, inżynierowie oraz eksperci w różnych dziedzinach uczestniczą aktywnie w najważniejszych badaniach i działaniach Centrum. We współpracę z CERN zaangażowanych jest ponad 10 wiodących uczelni i instytutów badawczych z Polski. W celu propagowania nauki i badań w gronie polskiej młodzieży do CERN odbywają się także regularne wizyty studyjne, a uczniowie polskich szkół uczestniczą systematycznie w niestacjonarnych warsztatach międzynarodowych prowadzonych przez Centrum.  W działalność CERN w coraz większym stopniu zaangażowani są polscy przedsiębiorcy, którzy uczestniczą w procedurach zamówień publicznych. Należy szacować, że w ostatnich latach wartość zrealizowanych przez polskie podmioty dostaw towarów i usług przekroczyła pół miliarda złotych. Są to produkty o najwyższych standardach i jakości.

W CERN na stałe zatrudnionych jest blisko 100 Polaków. Co roku do Centrum przybywa także liczne grono polskich stypendystów i studentów na różnych etapach pracy badawczo-naukowej. Krajowe instytucje kontynuują zabiegi na rzecz zwiększenia obecnosci Polaków w CERN, co powinno wzmocnić polski potencjał naukowo-badawczy oraz nasz udział w międzynarodowych projektach o kluczowym znaczeniu dla rozwoju nauki.

 W ceremonii,  która stanowiła okazję do potwierdzenia zobowiązania do kontynuacji aktywnej współpracy z CERN, udział wzięli przedstawiciele wysokiego szczebla z kilkudziesięciu krajów oraz instytucji, z którymi Centrum rozwija współpracę.

 Na marginesie wydarzeń upamiętniających  70. rocznicę powstania CERN odbyły się także spotkania dwustronne polskiej delegacji z przedstawicielami innych krajów, a wizyta w Genewie wiceminister Marii Mrówczyńskiej była także okazją do spotkania z Polakami pracującymi w CERN.

 Polska włączyła się także w inicjatywę CERN mającą na celu organizację wydarzeń promocyjnych i informacyjnych poświęconych dorobkowi Centrum w krajach członkowskich. Wiosną br. zainicjowana została wystawa multimedialna CERN Accelerating Science, którą można było odwiedzić w kilku miastach Polski (Chorzów, Kraków, Warszawa, Gdańsk. Obecnie (do 13 października br.) wystawa eksponowana jest na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 25 października br. będzie ją można obejrzeć w Auli Głównej Politechniki Wrocławskiej.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj