Wybierz kontynent

Polonijna Rada Konsultacyjna w Senacie RP

Do Rady powołany został więziony na Białorusi Andrzej Poczobut. Polonijna Rada Konsultacyjna jest ciałem doradczym przy Marszałku Senatu RP. Jej zadaniem jest m.in. wyrażanie opinii na temat projektów ustaw i uchwał związanych z Polonią. Potrzebna jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą, ale też mądre partnerstwo - powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska 25 września br. w Senacie podczas wręczania aktów powołania członkom Polonijnej Rady Konsultacyjnej.

Polonijna Rada Konsultacyjna. Fot. Łukasz Kamiński; Kancelaria Senatu. Domena publiczna

Członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej powołuje i odwołuje marszałek Senatu

Zostało powołanych 16 członków Rady reprezentujących Polonię i Polaków  z zagranicy rozsianych po całym świecie. 

 

Andrzej Poczobut w Radzie
W skład Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP XI kadencji zostało powołanych 16 osób reprezentujących Polonię i Polaków  z zagranicy, rozsianych po całym świecie.

Do Rady zostali powołani: Małgorzata Bonikowska z Kanady, Andżelika Borys z Białorusi, Lourival de Araujo Filho z Brazylii, Maciej Dokurno ze Szkocji, Alicja Donimirska z Wielkiej Brytanii, Małgorzata Hallewell z Wielkiej Brytanii, Lesia Jermak z Ukrainy, Alina Ewelina Kieżun z Litwy, Małgorzata Kwiatkowska z Australii, Helena Legowicz z Czech, Wiesław Lewicki z Niemiec, Gerwazy Longher z Rumunii, Tadeusz Pilat ze Szwecji, Frank Spula ze Stanów Zjednoczonych, Andrzej Poczobut z Białorusi (Marek Zaniewski z Białorusi odebrał akt powołania za Andrzeja Poczobuta).

 

Andrzej Poczobut.
Fot. Zdzisław Bielecki PowiemPolsce.pl

 

Polacy zza granicy ambasadorami Polski

Marszałek podkreśliła, że to zaszczyt iż Senat  może opiekować się Polonią i Polakami za granicą. „Historia pokazała, iż Polacy mieszkający poza granicami mają wielką moc - wielokrotnie wspierali nas tu w kraju  i kiedy działaliśmy razem wszystko się udawało - tak było, gdy powstała „Solidarność”, gdy staraliśmy się o akcesję do NATO czy Unii Europejskiej” – powiedziała marszałek Senatu. Dodała, że  bez pomocy Polaków zza granicy,  jako ambasadorów Polski, to by się nie udało.

„Zależy nam, by Polacy mieszkający za granicą mieli dostęp do polskiej kultury, wiedzy o naszym kraju i nauki języka. Zależy nam na tym, by młodzi ludzie czuli się Polakami i byli dumni z Polski. To bardzo ważne dla nas zadanie, by zadbać o młodą Polonię, o młodych Polaków poza granicami, zwłaszcza w tak trudnych czasach, gdy poza naszymi granicami toczy się wojna” – mówiła marszałek.

 

Polonijna Rada Konsultacyjna przy Marszałku Senatu RP
Fot. Kancelaria Senatu

 

Potrzebujemy mądrego partnerstwa 

„Kiedyś mówiliśmy, że Senat powinien opiekować się Polonią i Polakami za granicą, ale tak naprawdę potrzebujemy mądrego partnerstwa” – powiedziała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że wspólnie trzeba podejmować działania, tworzyć wspólne inicjatywy.

Marszałek podkreśliła, że do Rady został powołany, więziony aktualnie przez reżim Łukaszenki Andrzej Pczobut. „Solidarni z Andrzejem Poczobutem  liczymy na to, że będziemy mogli się z nim spotykać na posiedzeniach Rady. Chcemy, by cały świat o tym wiedział, że Andrzej Poczobut jest dla nas ważny, że upominamy się o niego i chcemy, by jak najszybciej opuścił więzienie”.

W uroczystości uczestniczyli wicemarszałkowie Senatu Magdalena Biejat, Rafał Grupiński, Maciej Żywno, Szef Kancelarii Senatu Ewa Polkowska, zastępca Szefa Kancelarii Senatu Karolina Zioło-Pużuk, prezydium Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą - jej przewodniczący Bogdan Borusewicz, zastępcy - Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Tomasz Grodzki, Michał Ujazdowski, a także Koordynator ds. Polonii i Polaków za Granicą Robert Tyszkiewicz.

 

Posiedzenie Polonijnej Rady Konsultacyjnej.
Fot. Łukasz Kamiński; Kancelaria Senatu. Domena publiczna

 

Pierwsze posiedzenie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP XI kadencji
W Senacie 26 września 2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP XI kadencji. Rada przyjęła uchwałę, w której za priorytet uznała aktywizację młodzieży polonijnej, Rada poparła kierunki i priorytety wsparcia działalności polonijnej Senatu na przyszły rok, a także postulowała przywrócenie wyborów korespondencyjnych obywatelom polskim za granicą.    

Pierwsze posiedzenie Rady otworzyła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Rada jest ciałem doradczym przy Marszałku Senatu RP w sprawach związanych z Polonią i Polakami za granicą i do jej zadań należy m.in. wyrażanie opinii na temat projektów ustaw i uchwał w tym obszarze.

Bogdan Borusewicz zadeklarówał współpracę z Radą
Przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Bogdan Borusewicz zadeklarował współpracę z Polonijną Radą Konsultacyjną. Podziękował marszałek za powołanie Rady i za to, że reprezentuje ona wszystkie obszary świata, gdzie mieszkają Polacy. Podkreślił znaczenie Polaków poza granicami dla polskich spraw. Dodał, że w ostatnim czasie, w związku z trwającą wojną za naszą wschodnią granicą, istotny jest lobbing dotyczący bezpieczeństwa Polski.

Henryka Mościcka-Dendys o polonijnym expose
Wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys mówiła o kierunkach polityki zagranicznej wobec Polonii i Polaków za granicą. Poinformowała, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraca do tradycji przedstawiania przez ministra spraw zagranicznych „expose polonijnego” w Senacie, które planowane jest w październiku. Wiceminister zaznaczyła, że kierunkiem, na który resort spraw zagranicznych będzie kładł szczególny nacisk jest aktywizacja młodej Polonii, nauka języka polskiego także jako języka obcego oraz prowadzenie polityki powrotowej.
 
Henryka Mościcka-Dendys Wiceminister Spraw Zagranicznych na Polonijnej Radzie Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP
Fot. Kancelaria Senatu
 

Koordynator ds. Polonii i Polaków poza Granicami Robert Tyszkiewicz poinformował o kierunkach pomocy Senatu w przyszłym roku. Będą to: aktywizacja młodego pokolenia, wzmocnienie środowisk polskich i polonijnych w krajach zamieszkania, rozwój struktur polonijnych, kultura, wsparcie mediów polonijnych i polskich poza granicami, edukacja polonijna, ale na działalność edukacyjną pozaszkolną, wsparcie działań na rzecz Polaków na Wschodzie.

Andżelika Borys - zachowanie polskości na Białorusi
Andżelika Borys dziękowała za wsparcie Polski. Podkreśliła, że celem Związku Polaków na Białorusi, którego jest przewodniczącą jest zachowanie polskości na Białorusi i w związku z tym priorytetem jest nauka języka polskiego.

W dyskusji powtarzał się wątek problemów z polskimi pośrednikami przy staraniu się o pieniądze na realizację projektów polonijnych. Członkowie Rady mówili o potrzebie stworzenia bazy danych organizacji, które otrzymały wsparcie finansowe z polskiego budżetu. Podnosili problematykę związaną z edukacją polską poza granicami, wskazywali na luki w edukacji obywatelskiej i wyborczej. Poruszono także kwestię przywrócenia możliwości korespondencyjnego głosowania Polakom mieszkającym poza granicami. Jednum ze zgłaszanych w dyskusji postulatów było przeprowadzenie przeglądu polskiego ustawodawstwa, dotyczącego Polonii i obywatelstwa polskiego.

 

Posiedzenie Polonijnej Rady Konsultacyjnej.
Fot. Łukasz Kamiński; Kancelaria Senatu. Domena publiczna

 

Wzmocnienie opieki Senatu nad Polonią
Na zakończenie posiedzenia Rada przyjęła  uchwał, w której opowiedziała się za przywróceniem rzeczywistej opieki Senatu nad Polonią, w tym również w zakresie rozdziału środków na wsparcie działalności polonijnej i wyraziła nadzieję, że środki na ten cel zostaną w przyszłym roku powiększone. Rada poparła kierunki i priorytety wsparcia działalności polonijnej przez Senat na 2025 r.

Rada uznała, że aktywizacja młodzieży polonijnej jest sprawą priorytetową dla Polonii na całym świecie, dlatego postuluje zorganizowanie w przyszłym roku ogólnoświatowego spotkania młodzieży polonijnej w Polsce.

Korespondencyjne wybory dla Polaków za granicą
Rada zaapelowała o zwiększenie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych liczby komisji wyborczych dla Polaków  poza granicami oraz rozpoczęcie przygotowań do wyborów za granicą jak najwcześniej.

Rada postuluje także: przywrócenie wyborów korespondencyjnych za granicą, by dać szansę głosowania wszystkim obywatelom polskim za granicą i wycofania ustawy w tej sprawie z Trybunału Konstytucyjnego, ustanowienie odrębnego okręgu wyborczego dla obywateli polskich mieszkających za granicą, nowelizacji ustawy o obywatelstwie, w części dotyczącej Polaków mieszkających za granicą, przygotowanie kompleksowej „Ustawy o Polonii i Polakach za granicą” oraz zapisu o Polonii w konstytucji odpowiadającego jej znaczeniu.

Rada zaapelowała ponadto o rozstrzyganie konkursów na wsparcie dla Polonii już   na początku roku kalendarzowego oraz o pełną przejrzystość przyznawania środków finansowych. Ponadto Rada dostrzega konieczność zmian w systemie występowania o środki na wsparcie dla Polonii.

Apel o uwolnienie Andrzeja Poczobuta
Rada ponadto oczekuje odpolitycznienia relacji między Polską a Polakami za granicą.
Zgromadzeni zaapelowali także o kontynuowanie wsparcia dla Polaków na Ukrainie dotkniętych rosyjską napaścią zbrojną oraz dla naszych rodaków na Białorusi oraz o kontynuowanie działań na rzecz uwolnienia więzionego Andrzeja Poczobuta.
Uchwałę Rady zamieszczamy w załączeniu.

Tekst na podstawie informacji Kancelarii Sentu RP.

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Zobacz więcej

Pliki do pobrania

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj