Wybierz kontynent

Dzieła z kolekcji Lanckorońskich na Wawelu

Trzy XV-wieczne obrazy pochodzące z kolekcji Lanckorońskich od 25 października 2024 r. są prezentowane na kameralnej wystawie Zamku Królewskiego na Wawelu. Na piętrze królewskiej rezydencji możemy obejrzeć takie obrazy jak "Święty Andrzej" Masaccia, z J. Paul Getty Museum w Los Angeles, "Zwiastowanie" łączone z Peselinnem ze zbiorów Fine Art Museums of San Francisco oraz pochodzący z włoskiej kolekcji prywatnej Fondazione Cavallini Sgarbi wizerunek św. Ansana, który namalował Bartolemeo di David.

Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich - nowa odsłona na Wawelu Fot. PAP

W 30. rocznicę przekazania przez Karolinę Lanckorońską na Wawel zbioru cennych obrazów z rodzinnej kolekcji muzeum sprowadziło rozproszone arcydzieła z Włoch i Stanów Zjednoczonych.

Obrazy ze znamienitej kolekcji Karola Lanckorońskiego znajdują się nie tylko w Zamku Królewskim na Wawelu, ale także w słynnych muzeach, taki jak J. Paul Getty Museum w Los Angeles, Fine Arts Museums w San Francisco czy w zbiorach Fondazione Cavallini Sgarbi w Ferrarze. Od  25 października 2024 roku do 2 lutego 2025 roku obrazy pochodzące z tych właśnie instytucji podziwiamy na wystawie „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich. Odsłona druga”. 

Jak napisano na stronie muzeum: "Ekspozycja ta powstała w szczególnym czasie. W tym roku obchodzimy bowiem 30. rocznicę daru  Profesor Karoliny Lanckorońskiej, która przekazała Wawelowi 87 niezwykle cennych obrazów z rodzinnej kolekcji, rozproszonej po II wojnie światowej".

Prezentowane na piętrze królewskiej rezydencji obrazy to "Święty Andrzej" Masaccia znajdujący się na co dzień w J. Paul Getty Museum w Los Angeles, "Zwiastowanie" łączone z Peselinnem ze zbiorów Fine Art Museums of San Francisco oraz pochodzący z włoskiej kolekcji prywatnej Fondazione Cavallini Sgarbi wizerunek św. Ansana, który namalował Bartolemeo di David.

"Święty Andrzej" Masaccia - marzenie Andrzeja Betleja
"Są to tylko trzy dzieła, ale jakie! Moim marzeniem był ściągnięcie na Zamek Królewski na Wawelu obrazu Masaccia, który zobaczyłem dawno temu, będąc na stypendium Getty Museum. Zawsze jestem pod wielkim wrażeniem tego obrazu, a dzieło Peselliniego mu dorównuje. To są naprawdę wyjątkowe arcydzieła" - powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej i dodał: "Wystawa skromna, ale jej najważniejszą bohaterką jest Karolina Lanckorońska - wyjątkowa historyczka sztuki, wyjątkowa Polka, wyjątkowa kobieta. Ten dar, którego 30. rocznicę obchodzimy w tym roku".
Masaccio (właśc. Tommaso di Giovanni Guidi) (1401–1428 lub 1429)
Święty Andrzej, 1426; tempera na drewnie, 52,4 × 32,1 cm
J. Paul Getty Museum, Los Angeles nr inw. 79.PB.61
Obraz cyfrowy dzięki uprzejmości Getty's Open Content Program
 
W zbiorach The J. Paul Getty Musem w Los Angeles znajduje się prezentowana na wawelskiej wystawie tablica z przedstawieniem Świętego Andrzeja autorstwa Masaccia, jednego z najważniejszych malarzy włoskiego Quattrocenta. Obraz pochodzi z rozproszonego dziś retabulum, które artysta wykonał w 1426 roku do kościoła Santa Maria del Carmine w Pizie, a którego części znajdują się m.in. w londyńskiej National Gallery, Gemäldegalerie w Berlinie oraz Mueso Nazionale di Capodimonte w Neapolu. Środki, uzyskane ze sprzedaży obrazu w 1979 roku Karolina Lanckorońska wykorzystała do uratowania Biblioteki Polskiej w Paryżu.

Wszystkie te obrazy dawniej należały do bogatej wiedeńskiej kolekcji hrabiego Karola Lanckorońskiego. W jej skład obok obrazów malarzy włoskich wchodziły także prace artystów holenderskich, niemieckich, francuskich i hiszpańskich, a także sztuka starożytna i orientalna, tkaniny oraz porcelana. Część rodzinnej kolekcji została sprzedana i rozproszyła się po świecie, 87 obrazów Karolina Lanckorońska przekazała 30 lat temu dawnej królewskiej rezydencji na Wawelu.

Zwiastowanie – obraz, który Karol Lanckoroński kupił jako dzieło Fra Angelica w 1893 roku – znajduje się obecnie w Museum of Fine Arts w San Francisco. Zanim został powiązany z twórczością florenckiego artysty Francesca di Stefano, zwanego Pesellino, figurował jako dzieło anonimowego malarza nazwanego „Mistrzem Zwiastowania Lanckorońskiego”. W ten sposób utrwaliło się nazwisko kolekcjonera, który pod koniec wieku XIX – jako jeden z niewielu w ówczesnej Europie – gromadził wczesne malarstwo włoskie.

Francesco di Stefano zwany Pesellino (1422–1457)
Zwiastowanie, około 1445
tempera na drewnie, 25,4 x 33,1 cm
Fine Arts Museums of San Francisco, Gift of The de Young Museum Society
nr inw. 54.3

Zdjęcie autorstwa Randy'ego Dodsona, dzięki uprzejmości Fine Arts Museums of San Francisco

 

"Świadoma decyzja Karoliny Lanckorońskiej"
"To było niesamowite wydarzenie. Pałac Lanckorońskich funkcjonował w świadomości jako coś mitycznego, a tu przyjechało ponad 80. obrazów, które niegdyś zdobiły tę nieistniejącą już rezydencję. Trudno przecenić gest Karoliny Lanckorońskiej, która zdecydowała o przekazaniu tego, co zachowała z rodzinnych zbiorów, a zachowała tę część, która była dla jej ojca najcenniejsza, czyli malarstwo włoskie" - wskazała kuratorka pokazu dr Joanna Winiewicz-Wolska.
"W liście do ówczesnego prezydenta napisała, że na Wawel jadą obrazy włoskie powstałe od XIV do XVI wieku, a więc z czasu, kiedy architekci z tego kraju budowali dziedziniec i komnaty wawelskie. To była decyzja świadoma, ona tę decyzję pielęgnowała prawdopodobnie bardzo długo" - skonstatowała kurator ekspozycji.
Wizerunek Świętego Ansana – męczennika żyjącego w czasach cesarza Dioklecjana, jednego z patronów Sieny. W kolekcji Fondazione Cavallini Sgarbi z Ferrary uchodzi za dzieło Bartolomea di David, artysty sieneńskiego działającego na początku wieku XVI.

Bartolomeo di David (1482–1545/1546)
Święty Ansan (Ansanus), około 1535
olej na drewnie, 146 x 62,8 cm
Fondazione Cavallini Sgarbi, Ferrara
photo Luca Gavagna – le immagini
 

Podarowane w 1994 roku dzieła kolekcji Lanckorońskich są stałym elementem ekspozycji na pierwszym piętrze zamku. Trzy opisane powyżej prace, które przyjechały z Włoch i USA są eksponowane na wystawie czasowej "Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich. Odsłona druga". Wystawa planowan jest do 2 lutego 2025 r.

Żródła:

Zamek Królewski na Wawelu; (PAP) juka/ aszw/

O karolinie Lanckorońskiej piszemy szerzej na Portalu PowiemPolsce.pl 

Patrz: Karolina Lanckorońska - oficer i mecenas sztuki

Opracowanie: BEB

O Autorze

PowiemPolsce.pl Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Powiązane wydarzenia

2024-10-25

W Krakowie na Wawelu w 30. rocznicę przekazania przez Karolinę Lanckorońską na Wawel zbioru cennych obrazów z rodzinnej kolekcji muzeum sprowadziło rozproszone dzieła z Włoch i Stanów Zjednoczonych.

Kraków (małopolskie, Polska)

Kraków (małopolskie, Polska)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj