Sektor energetyki jądrowej przechodzi dynamiczny rozwój, a kraje oraz prywatni inwestorzy angażują miliardy dolarów, by sprostać globalnym celom transformacji energetycznej. Nowe inwestycje w wielkoskalowe projekty jądrowe planują zarówno „doświadczeni gracze” jak Francja, Szwecja, Korea, Holandia, Czechy czy Słowacja jak i „nowi gracze” w tym Polska. Bardzo dynamicznie rozwijają się inwestycje w technologię Małych Reaktorów Modułowych (SMR) – według danych NEA w 2024 r. 63 projekty SMR są w fazie aktywnego rozwoju na całym świecie.
Jednym z kluczowych wniosków konferencji, była konieczność przyciągnięcia większej liczby młodych ludzi do sektora, poprzez ułatwienie im zdobywania kwalifikacji do pracy w przemyśle energii jądrowej (np. Francja będzie potrzebowała zatrudnić 100 tys. dodatkowych pracowników sektora jądrowego w ciągu najbliższych 10 lat). Aby sprostać wysokiemu zapotrzebowaniu na absolwentów kierunków STEM, istotne jest promowanie i rozwijanie ścieżek szkoleniowych oraz edukacyjnych, zapewniając napływ wykwalifikowanych talentów do sektora. Wyzwaniem jest też wciąż niewystarczająca liczba kobiet w sektorze jądrowym - obecnie tylko 25% pracowników. Dodatkowo mniej niż 20% kobiet pracuje w dziedzinach STEM, czyli naukach ścisłych, technologii, inżynierii oraz matematyce, a jeszcze mniej z nich zajmuje stanowiska kierownicze.
Podczas konferencji NEA ogłosiła ustanowienie nowej inicjatywy – Joint Undertaking on Roadmaps to New Nuclear, której Polska jest członkiem wraz z 12 partnerskimi krajami. Jej celem jest zjednoczenie państw o podobnych poglądach w celu rozwiązania kluczowych problemów związanych z energią jądrową, takich jak finansowanie, gotowość łańcucha dostaw oraz rozwijanie wykwalifikowanej i zróżnicowanej siły roboczej.
W trakcie konferencji NEA opublikowała także swój najnowszy raport o roli SMR w sektorze górnictwa minerałów krytycznych, takich jak metale ziem rzadkich, lit, kobalt, miedź i nikiel, które często występują w oddalonych geograficznie regionach. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na nieemisyjną energię, zapewnienie stabilnego i zróżnicowanego łańcucha dostaw tych minerałów staje się coraz ważniejsze. W tym celu, poszukiwania i wydobycie minerałów z kopalni, będą musiały się odbywać w odległych obszarach, które nie mają dostępu do istniejących sieci energetycznych. Reaktory SMR, ze względu na swój niewielki rozmiar i modułowy charakter, oferują idealne rozwiązanie do zasilania operacji wydobywczych poza siecią, zastępując kosztowne i nieekologicznie generatory diesla i zapewniając długotrwałe źródło energii.
Kolejna edycja konferencji odbędzie się jesienią 2025 r. i będzie jej współprzewodniczyć Korea.
Więcej informacji o wydarzeniu:
https://www.oecd-nea.org/jcms/pl_87046/roadmaps-to-new-nuclear-2024
Link do raportu:
Photo:©NEA