Obchody Święta Niepodległości we Lwowie rozpoczęły się dziś na Cmentarzu Orląt Lwowskich, gdzie Konsul RP we Lwowie Dorota Dmuchowska wraz z towarzyszącymi konsulami i pracownikami KG RP we Lwowie oddała hołd walczącym o wolność i niepodległość Polski, składając wieńce i kwiaty oraz zapalając znicze przy płycie głównej cmentarza. Zgromadzeni odśpiewali hymn Polski, dołączając do akcji #NiepodległaDoHymnu. Pani Konsul wraz ze współpracownikami zapaliła także znicze przy pomnikach piechurów francuskich i lotników amerykańskich.
Następnie w Bazylice Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny, którą sprawował Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Konsul RP Dorota Dmuchowska wygłosiła przemówienie do zgromadzonych, w którym podziękowała Rodakom za podtrzymywanie polskości w swoich domach rodzinnych; za wielki zryw solidarnościowy w 2022 r., który pozwolił na organizowanie masowej pomocy uchodźcom po obu stronach granicy; społecznościom szkół uczących i wychowujących w języku polskim; towarzystwom polskim, polskiemu harcerstwu, biznesowi, organizacjom pozarządowym oraz księżom i osobom zakonnym, których wysiłki sprawiają, że Polakiem chce się być. Konsul Dorota Dmuchowska życzyła też zgromadzonym, aby nasze radosne Narodowe Święto Niepodległości i pamięć o odzyskaniu niepodległości Polski mogliśmy już wkrótce świętować w wolnej, pokojowej, demokratycznej Ukrainie, będącej niezaprzeczalnie integralną częścią wspólnej rodziny europejskich narodów, w ścisłej współpracy Polski i Ukrainy jako silnika napędowego Europy i znaczącej siły w NATO, będących gwarantem ich rozwoju i bezpieczeństwa.
W tegorocznych obchodach oprócz pracowników KG RP we Lwowie, przedstawicieli środowisk polskich na Ukrainie, duchownych udział wzięło wielu młodych ludzi - uczniów polskich szkół ze Lwowa i okolic: Liceum nr 10 we Lwowie im. św. Marii Magdaleny, Liceum nr 24 we Lwowie im. Marii Konopnickiej, Szkoły Średniej Nr 3 z polskim językiem nauczania im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach, szkoły w Strzelczyskach oraz sobotnio-niedzielnych szkół z Żółkwi, Sambora i Biskowic. Konsul RP we Lwowie Dorota Dmuchowska w swoim przemówieniu podkreśliła, że uczniowie polskich szkół w Ukrainie uczą się szacunku dla obu kultur - polskiej i ukraińskiej – zgłębiają także polską i ukraińską, jakże trudną, historię, ale przede wszystkim uczą się, że życie na pograniczu, w miejscu współistnienia wielu kultur, jest wartością w życiowym wymiarze – czymś, co pomoże w dorosłym życiu, zapewni pełniejsze rozumienie świata, lepszą pracę, i przyczyni się do życiowego sukcesu konkretnego ucznia czy uczennicy.
Zgromadzeni w Katedrze Lwowskiej wysłuchali również koncertu polskiej muzyki klasycznej w wykonaniu Lwowskiej Orkiestry Kameralnej „AKADEMIA”.