Wybierz kontynent

Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Litwie

Fot. Ambasady GOV

Po odśpiewaniu hymnów Polski i Litwy, wspólną modlitwę w intencjach Polski i Polaków poprowadził ks. Mirosław Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Rafała Archanioła w Wilnie. Następnie licznie przybyli uczestnicy uroczystości, przedstawiciele Polaków z Litwy oraz goście z Polski, złożyli wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna. Przybiegła również organizowana od 30 lat sztafeta niepodległościowa z Zułowa na wileńską Rossę, w której w tym roku wzięło udział około 250 uczestników.

„Tak jak serce syna – Józefa Piłsudskiego, spoczęło tutaj przy jego Matce, tak serce każdego Polaka, również żyjącego poza granicami Polski, znajduje się przy swojej Ojczyźnie, ponieważ polskość nie jest definiowana tylko przez miejsce urodzenia czy obywatelstwa.” – powiedział Chargé d´affaires a.i. Andrzej Dudziński do zebranych przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

„35 lat wolnej Polski to czas bezprecedensowych sukcesów politycznych i gospodarczych naszego kraju. Polska, podobnie jak Litwa, powróciła na należne jej miejsce i na powrót stała się częścią kręgu cywilizacji zachodniej – członkiem Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Współpraca między Polską i Litwą oraz naszymi narodami osiągnęła rekordowy, wręcz strategiczny poziom w zakresie gospodarki, energetyki, infrastruktury, transportu, ale też kultury i nauki. Chcę przy tym wyraźnie zaznaczyć, że państwo polskie pamięta o żyjących tu od pokoleń Polakach, będących jednocześnie obywatelami Litwy. Wspieramy i będziemy Państwa wspierać w staraniach o uzyskanie pełni praw przysługujących, w zgodzie z polsko-litewskim Traktatem o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, podpisanego przed trzydziestoma laty, oraz standardami Unii Europejskiej i Rady Europy.” – dodał Dudziński.


W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Domu Kultury Polskiej w Wilnie Chargé d´affaires a.i. RP na Litwie Andrzej Dudziński wręczył odznaczenia państwowe nadane w dniach 5 marca 2024 r. i 29 kwietnia 2024 r. przez prezydenta RP Andrzeja Dudę obywatelom Litwy zaangażowanym w działalność na rzecz społeczności polskiej na Litwie oraz popularyzującym polską kulturę i tradycje narodowe.

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RP
za wybitne zasługi w działalności na rzecz popularyzowania polskiej kultury i zachowania tradycji narodowych odznaczeni zostali:

  • Henryk Kasperowicz 
  • Stefania Tomaszun

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI RP
za zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury odznaczeni zostali:

  • German Komarowski
  • Ali Aleksander Melech (w imieniu ś.p. Aleksandra Melecha odznaczenie odebrała córka Inesa Zakrauskienė)

za zasługi dla społeczności polskiej na Litwie, za rozwijanie polsko-litewskiej współpracy na rzecz zachowania i upamiętniania wspólnego dziedzictwa narodowego odznaczony został:

  • ks. Józef Makarczyk

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI RP
za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy sportowej odznaczeni zostali:

  • Marian Kaczanowski
  • Mirosław Leszczewski

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI RP
za zasługi w działalności na rzecz społeczności polskiej na Litwie odznaczone zostały:

  • Hanka Grzybowska
  • Władysława Miksza

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej MEDALE „OPIEKUN MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ” otrzymali:

  • Dariusz Lewicki
  • Diana Olejnik
  • Jan Sienkiewicz
  • Michał Treszczyński

 

Hymny Polski i Litwy wykonali uczniowie polskiego Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu w rejonie trockim.


Obchody uświetnił koncert “Chwytaj dzień”, podczas którego złote przeboje Zbigniewa Wodeckiego wykonał Robert Rozmus. Na scenie usłyszeć było można wielkie przeboje z ogromnego i różnorodnego repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Robert Rozmus zaśpiewał doskonale znane wszystkim utwory, jak m.in.: „Izolda”, „Zacznij od Bacha”, „Z tobą chcę oglądać świat”, „Lubię wracać tam gdzie byłem”, „Chałupy welcome to”, ale także te mniej znane, choć równie piękne, jak np.: „Godność” , „Chwytaj dzień”, „Nauczmy się żyć obok siebie”. Koncert wzbogaciły zakulisowe opowieści o wszechstronnym artyście.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na kanale Ambasady RP w Wilnie na facebooku ⇒ tutaj

 

Fot. Waldemar Dowejko / Ambasada RP w Wilnie

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj