Wybierz kontynent

Stanisław Wyspiański – artysta Młodej Polski

Dramaturg, poeta i malarz, jeden z najbardziej wszechstronnych artystów Młodej Polski, Uczeń Jana Matejki autor dramatu „Wesele”, współtwórca projektu przebudowy wzgórza wawelskiego „Wawel-Akropolis.

„Autoportret z żoną”, 1904 r. Muzeum Narodowe w Krakowie. Fot. Domena publiczna. Wikimedia.

U stóp Wawelu miał ojciec pracownię,
wielką izbę białą, wysklepioną,
żyjącą figur zmarłych wielkich tłumem;
tam, chłopiec mały, chodziłem; co czułem,
to później w kształty mej sztuki zakułem.
Uczuciem wtedy tylko, nie rozumem,
obejmowałem zarys gliną ulepioną
wyrastający przede mną w olbrzymy:
w drzewie lipowym rzezane posągi.

Stanisław Wyspiański: U stóp Wawelu miał ojciec pracownię.

 

Stanisław Wyspiański  urodził się 15 stycznia 1869 r. w Krakowie. Był synem Franciszka, fotografika oraz rzeźbiarza i Marii z Rogowskich. Rodzina mieszkała w kamienicy należącej do ojca Marii, lecz po jego śmierci dom został sprzedany i małżeństwo było zmuszone do przeprowadzki.

 

Kamienica Na Barszczowem, Rynek Główny 4, Stare Miasto, Kraków. 1906 r.
Antoni Pawlicki, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

 

Życie nie rozpieszczało rodziców Stanisława. Tadeusz, młodszy brat przyszłego artysty, zmarł na zapalenie opon mózgowych. W 1876 r. Maria zmarła na gruźlicę, przedtem powierzając opiekę nad synem swojej siostrze Joannie, bowiem Franciszek był alkoholikiem. Gdy Joanna wyszła za Kazimierza Stankiewicza, oboje opiekowali się Stanisławem. To wuj zaszczepił w nim pasję do czytania. A Jan Matejko, zaprzyjaźniony z małżeństwem, udzielał Stanisławowi pierwszych wskazówek artystycznych.

Sztuki piękne przed filozofią?
Wyspiański pobierał nauki w znakomitym dwujęzycznym (niemiecki, polski) klasycznym gimnazjum św. Anny w Krakowie. Uczono w nim m.in. historii Polski i historii literatury. W czasie pobytu w szkole jego kolegami byli Stanisław Estreicher, Józef Mehoffer, Lucjan Rydel, Henryk Opieński i Jerzy Żuławski. Równolegle z nauką w gimnazjum, Stanisław był słuchaczem nadzwyczajnym Oddziału Rysunków Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie.

W 1887 r., po dobrze zdanej maturze Wyspiański studiował na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozpoczął też studia malarskie w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, której dyrektorem był Jan Matejko. Zaproponował on Stanisławowi współudział w wykonaniu polichromii swojego projektu w odnawianym kościele Mariackim, 

„Autoportret”, S. Wyspiański 1894 r.
Muzeum Narodowe w Warszawie.

Podróże szlakiem sztuki
W 1890 r. artysta udał się w kilkumiesięczną podróż artystyczną po Europie. Zwiedził Włochy, Szwajcarię, Francję, Niemcy. Był też w Pradze. Powrócił do Krakowa, by ponownie wyjechać w 1891 r. do Paryża, gdzie studiował w Akademii Colarossiego (1890–1894), przebywając we Francji przez kilka miesięcy każdego roku i zajmując się twórczością malarską i literacką. W Paryżu poznał m.in. Paula Gauguina i Władysława Ślewińskiego. W tych latach przyjeżdżał do Krakowa.
 
 
Stanisław Wyspiański. Portret młodej damy, 1894 r., Muzeum Narodowe w Krakowie.
Domena publiczna Wikimedia.
 
W 1895 r. zmarł wuj artysty. W tym samym roku Wyspiański otrzymał zamówienie na wykonanie polichromii do prezbiterium kościoła konwentu ojców Franciszkanów w Krakowie. Kolejnym zadaniem było sporządzenie witraży do ośmiu okien w tej samej świątyni. W latach 18971905 powstały m.in. słynne secesyjne witraże „Stań się!” („Bóg Ojciec”) i „Stygmatyzacja św. Franciszka”. Za swoją pracę autor nie otrzymał ostatniej raty honorarium. Co więcej, projekt dekoracji „Błogosławione Salomea, Kunegunda i Jolenta” został odrzucony przez zleceniodawcę.

Na swoim koncie artysta miał też zlecenia, które z różnych powodów nie zostały ukończone lub nie doszły do skutku. Zrezygnował na przykład z kierowania pracami nad renowacją fresków w kościele św. Krzyża, gdy okazało się, że zleceniodawcy Tadeusza Stryjeńskiego nie stać na jego honorarium. Również witraże wawelskie, planowane do katedry na Wawelu nie wyszły poza fazę projektową.

 

Róże – karton do polichromii w kościele Franciszkanów w Krakowie, 1895 r. Fot. Shalom Alechem. Domena publiczna, Wikimedia

  

Aktywność na wielu polach
W 1897 r. powstało Towarzystwo Artystów Polskich „Sztuka” w Krakowie, którego Wyspiański był współzałożycielem, a w kolejnym roku objął stanowisko kierownika artystycznego tygodnika literackoartystycznego „Życie”.

Wykonywał portrety na zamówienie, uwieczniając modeli w naturalnych pozach. Często też malował swoją małżonkę, chłopkę Teodorę Teofilę Pytko, którą poślubił w 1900 r, przysposabiając jej nieślubnego syna Teodora. Przed ślubem przyszło na świat dwoje ich starszych dzieci: Helena (1896 r.) i Mieczysław (1899 r.). Najmłodszy Stanisław urodził się po zawarciu małżeństwa przez rodziców, w 1901 roku.

Sytuacja materialna artysty była na tyle nieustabilizowana, że otrzymał stypendium z Polskiej Akademii Umiejętności. Zapomogę pobierał w latach 19001902.

„Widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki”; 1904 r. Muzeum Narodowa w Krakowie.
Domena publiczna, Wikimedia
 
Wokół teatru
Teatr Miejski w Krakowie był miejscem, w którym Wyspiański realizował się jako malarz i dekorator, by niedługo później zadebiutować jako dramaturg sztukami „Legenda” i  „Warszawianka”. Kolejne sztuki wydał własnym sumptem, m.in. „Klątwę”. W 1900 r. ukończył też wstępną wersję „Sędziów”, powstałych na kanwie morderstwa ciężarnej służącej żydowskiego karczmarza przez kochanka.

Uzdolniony twórca projektował okładki własnych dramatów, a także  tworzył projekty kostiumów i dekoracji do sztuk teatralnych swojego autorstwa.

U schyłku życia w kręgu zainteresowań artysty znalazła się sztuka japońska. Inspiracje nią dostrzec można choćby w sposobie przedstawiania Kopca Kościuszki, widocznego w oddali z okien mieszkania artysty.

Stanisław Wyspiański, 1897 r. , autor Szymon Balicer, Muzeum Narodowe w Warszawie.
Domena publiczna ,Wikimedia.

 

Od "Wesela" do "Wyzwolenia"
20 listopada 1900 r. Wyspiański uczestniczył w weselu swojego przyjaciela, poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną w Bronowicach Małych. Wydarzenie to stało się podstawą do napisania wydanego  1901 r. dramatu „Wesele”. Autor zestawił w nim swoich znajomych, przedstawicieli różnych warstw społecznych: chłopstwa, inteligencji, ziemiaństwa i Żydów. Podczas wesela spotykają oni zjawy, z których każda ma znaczenie historyczne i symboliczne. Dramat, stanowiący krytyczny portret społeczeństwa polskiego, odniósł wielki sukces.

W 1902 r. Wyspiański rozpoczął pracę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych jako docent na Wydziale Sztuki Dekoracyjnej i Religijnej. W 1903 r. artysta wydał trzy nowe dzieła. „Wyzwolenie”, podobnie jak i „Wesele”, nawiązywało do „Dziadów”. Występuje w nim postać Konrada, który obmyśla przedstawienie teatralne, krytykujące współczesnych mu Polaków. „Achilleis” to przedstawienie wojny trojańskiej, a akcja toczy się w ciągu jednego dnia.

Dramat „Bolesław Śmiały”oparty jest na konflikcie między królem Bolesławem II Śmiałym a biskupem Stanisławem ze Szczepanowa, zamordowanym za nieposłuszeństwo wobec monarchy. Później powstały „Noc Listopadowa” i „Akropolis”. Przez kolejne lata Wyspiański kończy dawniej rozpoczęte utwory i tworzy nowe („Skałka”, „Powrót Odysa”). W 1903 r. odbyła się prapremiera sztuki „Protesilas i Laodamia” z Heleną Modrzejewską w roli głównej.
Ciekawostką jest, że projekt stroju dla Lajkonika autorstwa Wyspiańskiego pozostaje do dzisiaj niezmieniony. Oryginał można było podziwiać do 1963 roku!

 

Grób S. Wyspiańskiego na Skałce w Krakowie, 2004 r.
Fot. Shalom Alechem. Domena publiczna Wikimedia
 
Ostanie pożegnanie - manifestacja narodowa na Skałce
W 1905 r. Wyspiański został członkiem krakowskiej Rady Miejskiej. Z powodu kiły, którą zaraził się od dziewczyny w drukarni w 1898 r., stan jego zdrowia się pogarszał. Mimo leczenia w Rymanowie, a później w Bad Hall, choroba miała coraz cięższy przebieg.

W 1906 r. twórca z rodziną  przeprowadził się do domu kupionego w Węgrzcach koło Krakowa. To stąd został przewieziony do kliniki w Krakowie przy ul. Siemiradzkiego, gdzie zmarł 28 listopada 1907 r. Uroczysty pogrzeb na koszt miasta odbył się 2 grudnia i stał się manifestacją narodową. Wyspiańskiego pochowano w Krypcie Zasłużonych w kościele na Skałce.

 
Dorobek wszechstronnego artysty
Trudno w krótkiej biograficznej notce rozwodzić się nad wielopłąszczyznowym wszechstronnym dorobkiem Wyspiańskiego. Twórczość wpisuje się ona przede wszystkim w symbolizm i secesyjną stylizację. Artysta malował głównie portrety, autoportrety, kwiaty i pejzaże w technice pastelowej. W jego twórczości świat miasta i sztuki wysokiej jest przeciwstawiony światu wsi i sztuki ludowej.
Witraż „Bóg Ojciec – Stań się!”, 1897–1904, Bazylika św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.
Fot. Zygmunt Put. Domena publiczna Wikimedia
 

Choć tworzył tylko przez kilkanaście lat, pozostawił po sobie bogatą i różnorodną spuściznę. Wiele dzieł, zarówno malarskich, jak i pisarskich nie zostało zrealizowanych. Wyspiański nazywany jest czwartym wieszczem narodowym, bowiem jego twórczość dramatyczna była kontynuacją romantyzmu. Dramaty mają bardzo zróżnicowaną tematykę, ich akcja osadzona jest w rozmaitych epokach historycznych.

Na podstawie jego sztuk powstały opery, m.in.: „Bolesław Śmiały” (1909 r.) Ludomira Różyckiego, „Wesele”(1910 r.) Karola Pawła Rostworowskiego (1910 r.). Pierwsza adaptacja filmowa „Sędziów” w reżyserii Stanisława Knake–Zawadzkiego z 1911 r. zaginęła, ale w 1974 r. dramat sfilmował Konrad Swinarski. Andrzej Wajda wyreżyserował „Wesele” (1973 r). 

Może nie każdy z czytelników słyszał, że Wyspiański tworzył bardzo osobiste wiersze, ale nie były one przeznaczone do druku. Ich strofy wpisywał najczęściej w swojej korespondencji, stąd niewiele są zname.

 

Uwieczniony na pomnikach i ... banknocie
Artysta doczekał się pomnika – stoi on przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, a jego autorem jest Marian Konieczny. Jego imię nosi Teatr Śląski w Katowicach. W Krakowie działa Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, oddział Muzeum Narodowego.
Wyspiański patronuje też wielu szkołom w całej Polsce. Jego wizerunek znalazł się m.in. na banknocie o nominale 10 tys. zł, będącym w obiegu w latach 19871996. Sejm RP ustanowił 2007 rok rokiem Stanisława Wyspiańskiego. Z okazji 150. rocznicy urodzin artysty w 2019 Poczta Polska wydała znaczek pocztowy przedstawiający obraz „Autoportret” z 1897 r.  

RG

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Zobacz więcej

Powiązane wydarzenia

1907-11-28

W Krakowie zmarł Stanisław Wyspiański, dramaturg, poeta i malarz, jeden z najbardziej wszechstronnych artystów Młodej Polski, autor m.in. polichromii i projektu witraży w kościele Franciszkanów w Krakowie (1897-1905), dramatu „Wesele” (1901), współtwórca projektu przebudowy wzgórza wawelskiego „Wawel-Akropolis” (1904-1907).

Kraków (małopolskie, Polska)

117. rocznica

Kraków (małopolskie, Polska)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj