Wybierz kontynent

Zjazd liderów Rady Polonii Świata

Członkowie Rady Polonii Świata z czterech kontynentów Europy, Ameryki, Azji i Australii debatowali w Warszawie o aktualnych wyzwaniach Polonii i Polaków za Graniicą

Rada Polonii Świata 2024. Fot. Domena Publiczna

Do stolicy Polski zjechali w listopadzie członkowie Rady Polonii Świata z czterech kontynentów: Europy, Ameryki, Azji i Australii. Spotkanie rozpoczęło się w Sejmie RP w obecności prominentnych polityków i osobistości.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentowała Henryka Mościcka-Dendys, sekretarz stanu oraz Anna Sochańska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, zaś Senat RP senatorowie: Robert Tyszkiewicz oraz Kazimierz Ujazdowski. W spotkaniu wzięli również udział m.in.: posłanka Barbara Okula, dyrektor Instytutu Kolbego, Urszula Starakiewicz-Krawczyk czy Tomasz Różniak ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

 

 

Rada Polonii Świata to jedno ze społecznych gremiów podejmujących sprawy istotne dla żyjących poza granicami Polski około 22 milionów rodaków, których łączy dziedzictwo kulturowe, Polska.  

 

W Preambule do Statutu Rady czytamy:

Rada Polonii Świata jest federacją organizacji zrzeszających Polonię i Polaków poza granicami Polski, która powstała na mocy porozumienia w celu reprezentowania wspólnych interesów Polonii i Polaków na całym świecie. Jej zadaniem jest służba Polonii i Polakom za Granicą w pełnej niezależności od grup gospodarczych oraz interesów indywidualnych, w oparciu o demokratyczne zasady wzajemnego poszanowania, politycznej neutralności i religijnej tolerancji.

Rada Polonii Świata jest kontynuacją Rady Koordynacyjnej Polonii Wolnego Świata, która powstała w 1978 roku na Zjeździe w Toronto. Po zmianach ustrojowych w Polsce w 1989 r., na Zjeździe w Rzymie w 1994 r. zmieniono nazwę na Radę Polonii Świata, rozszerzając swoją działalność o organizacje Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

 

Pełny tekst statutu zamieszczamy w załączeniu do tekstu na PowiemPolsce.pl wraz ze zdjęciami z wydarzenia.

Organizatorem tegorocznego polonijnego zgromadzenia był zarząd Rady Polonii Świata. Całością przedsięwzięcia kierował Jarosław Narkiewicz z Wilna, pełniący funkcję przewodniczącego Rady. W zjeździe uczestniczyło blisko 70 delegatów z Europy, Ameryki, Azji i Australii. Wśród uczestników  była także znana z patriotycznej postawy Angelika Borys z Białorusi, która była prześladowana przez reżim Łukaszenki. 

 

Monika Zymont-Waligórska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Kulturalnego Polonez poruszyła istotny dla Polaków, a często niedoceniany temat Bałkanów, ze szczególnym uwzględnieniem działalności kierowanego przez nią Towarzystwa Polonez w Chorwacji. Przytaczamy poniżej listę niektórych  podejmowanych na zjeździe zagadnień, które zamieściła w swojej relacji na stronie internetowej PTK Polonez.

konstytucja, prawodawstwo polonijne, ustawy polonijne, prawa i obowiązki obywateli, sytuacja organizacji i mniejszości polskich, sprzymierzeńcy tożsamości narodowej – harcerstwo, folklor, sport i turystyka, polonijna aktywność młodzieży, przyszłość oświaty polonijnej, jej blaski i cienie, polskość, miejsca pamięci i trudna historia – przekaz międzypokoleniowy.

Czekamy na owoce tego ważnego spotkania, których możemy zapewne się spodziewać zarówno w działalności polskich środowisk za granicą, jak i zmianach w polskim prawodawstwie. Będziemy starali się o nich sukcesywnie informować na portalu Powiem Polsce.

W załączeniu statut Rady Polonii Świata.

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Pliki do pobrania

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj