Wybierz kontynent

Wizyta w Harbinie

Fot. Ambasady GOV

W dniach 4-5 listopada br. przedstawicielka Ambasady RP w Pekinie, wicekonsul Weronika Mincewicz-Podrecka, udała się z wizytą do Harbinu. Głównymi elementami wizyty były odwiedziny na cmentarzu Huangshan oraz spotkanie ze studentami i wykładowcami Wydziału Języków Słowiańskich Harbińskiego Uniwersytetu Pedagogicznego.

Spotkanie na Uniwersytecie zostało zorganizowane przez pracowników Katedry Języka Polskiego Wydziału Języków Słowiańskich. Poza wicekonsul wzięli w nim udział: prodziekan Wydziału Języków Słowiańskich – prof. Zhang Qiuye, kierownik Katedry Języka Polskiego – mgr. Yu Dachun, wykładowcy oraz studenci. Pracownicy Uniwersytetu opowiedzieli o funkcjonowaniu Wydziału Języków Słowiańskich oraz programie kształcenia języka polskiego. Studenci zaprezentowali program artystyczny w języku polskim i przygotowali pytania na temat nauki języka polskiego, życia w Polsce oraz doświadczeń związanych z pobytem w Chinach.

Na cmentarzu Huangshan w Harbinie znajdują się groby 13 Polaków (w tym jedna mogiła zbiorowa). Groby zmarłych w Harbinie w latach 1898-1984 Polaków stanowią świadectwo obecności w mieście liczącej na przełomie XIX i XX w. ok. 7 tysięcy osób społeczności polskiej. W większości składali się na nią Polacy zatrudnieni przy budowie, a następnie eksploatacji Kolei Wschodniochińskiej. Harbin do końca lat 40-tych XX wieku był największym skupiskiem mieszkającej w Chinach Polonii. W okresie świetności Harbinu, w mieście działały dwie polskie parafie, organizacja „Gospoda Polska”, stowarzyszenia, harcerstwo oraz konsulat. Wicekonsul Weronika Mincewicz-Podrecka odwiedziła cmentarz w celu upamiętnienia zmarłych Polaków i złożyła na ich grobach biało-czerwone wiązanki.

Kultywowanie pamięci o miejscach pochowania Polaków za granicą oraz spotkania z osobami zaangażowanymi w naukę języka polskiego stanowią ważne elementy pracy polskiej służby dyplomatycznej.

7 listopada 2024 r. Attaché Obrony RP w Pekinie gen. Stanisław Kaczyński, konsul RP w Pekinie Joanna Kułakowska-Kumoch oraz wicekonsul Piotr Urbanowicz złożyli również kwiaty oraz zapalili znicze na grobach dwóch Polaków pochowanych na stołecznym cmentarzu Babaoshan.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj