Wybierz kontynent

Odrodzenie Związku Harcerstwa Polskiego w Krakowie

Spontaniczne odrodzenie Związku Harcerstwa Polskiego po latach stalinizmu zapoczątkował Kraków. Nazajutrz powołano komendę chorągwi i poinformowano o tym Ministerstwo Oświaty. Dopiero później doszło do słynnego Zjazdu Łódzkiego

Krzyż harcerski w kształcie z 1918 r. Fot. Jacek Halicki. Wikipedia. Domena publiczna

Po śmierci Stalina w marcu 1953 roku, w Związku Sowieckim, a w konsekwencji w całym bloku wschodnim, rozpoczął się proces destalinizacji, który zmienił krajobraz polityczny w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

W Polsce apogeum tych zmian przypadło na październik 1956 roku, gdy do władzy w PZPR doszedł Władysław Gomułka. Polityczna odwilż umożliwiła powrót do życia wielu organizacji i inicjatyw społecznych, które wcześniej były  Harcerstwa Polskiego, organizacji o korzeniach tkwiących w tradycji patriotycznej i wychowawczej.

Harcerstwo w latach stalinizmu
Po zakończeniu II wojny światowej, ZHP, który powstał w roku 1918 w wyniku fuzji wielu organizacji skautowych i harcerskich, z czasem został z w komunistycznej Polsce zakazany. Związek, z którego w czasie okupacji powstały konspiracyjne Szare Szeregi, został wprawdzie reaktywowany w 1945 roku, jednak w latach późniejszych, wraz z nasilaniem się komunistycznego terroru, podlegał coraz silniejszej presji władz dążących do przekształcenia go w narzędzie indoktrynacji młodzieży.
 
Gminny zjazd OH ZMP w 1950 r.
NAC. Domena publiczna
 
W 1951 roku ZHP został ostatecznie rozwiązany, a jego miejsce zajęła Organizacja Harcerska Związku Młodzieży Polskiej (OH ZMP). OH ZMP była całkowicie podporządkowana ideologii komunistycznej i zorganizowaną na wzór sowiecki. Zlikwidowano Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie zastępując je zbiorem zasad życia socjalistycznego i deklaracją wierności władzy ludowej.OH ZMP nie zaistniała jako ruch masowy, członkostwo w niej było najczęściej obowiązkowe (należały do niej szkolne klasy a drużynowymi byli nauczyciele) a spontaniczne zainteresowanie nim – nikłe.
W roku 1954, już po śmierci Stalina, w ramach eksperymentu, powołano do życia tzw. Krąg Walterowski, nazywany potocznie czerwonym harcerstwem. Jego organizatorzy i ideolodzy – Jacek Garwacki, Jacek Kuroń i Aleksander Musiał, pod auspicjami ZMP tworzyli paraharcerską organizację, która miała zastąpić nieudaną OH ZMP. Wzorem dla tworzonych w Polsce drużyn, była leninowska organizacja pionierska i wskazania ideologa komunistycznej pedagogiki, Antona Makarenki, ich patronem był generał Karol Świerczewski. Harcerski sztafaż (obozy, mundury w miejsce białych koszul i czerwonych krawatów OH ZMP a nawet nowa, kanciasta lilijka, nawiązująca kształtem do skautowego symbolu) miał uczynić nową odsłonę komunistycznej organizacji bardziej atrakcyjną. Krąg Walterowski jednak również nie przyciągną takich rzesz, jakie przed i po wojnie przyciągało tradycyjne harcerstwo.
W okresie stalinizmu tymczasem część tradycyjnych instruktorów harcerskich prowadziła działalność podziemną, powstawały nowe drużyny harcerskie. Podziemny ruch tradycyjnego harcerstwa był rozpracowywany i inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa.

Emblemat OHPL.
Fot. Augiasz z polskiej Wikipedii. Creative Commons By-SA 2.5
 
Reaktywacja ZHP
W związku ze zmianami w ZSSR i w komunistycznej Polsce, rozluźnieniem ideologicznego pancerza, zmianami kadrowymi w bezpiece i wymianą na szczytach władzy, także funkcjonujące nieoficjalnie środowiska harcerskie dostrzegły szansę na powrót do działania w duchu przedwojennej tradycji. Jesienią 1956 roku, w okolicach odwilżowego Października, w środowiskach młodzieżowych i akademickich zaczęło przybywać spotkań mających na celu dyskusję nad przyszłością harcerstwa w Polsce. W końcu, mimo formalnego przekształcenia OH ZMP w OH Polski Ludowej, co miało oznaczać symboliczny nowy początek harcerstwa po okresie stalinizmu, dawni harcerze i instruktorzy postanowili oficjalnie reaktywować Związek Harcerstwa Polskiego w kształcie najbliższym przedwojennemu. Kluczową rolę odegrali w tym procesie działacze tacy jak Aleksander Kamiński, autor Kamieni na szaniec, Stanisław Broniewski „Orsza”, były naczelnik Szarych Szeregów, Jan Rossman czy Marian Wierzbiański.
 
Pomnik Aleksandra Kamińskiego w Łodzi.
Fot. Szumyk. Creative Commons BY 2.5
 
Niestety, entuzjazm dawnych instruktorów został sprytnie rozegrany przez siły komunistyczne. Kiedy w tradycyjnych środowiskach harcerskich pojawiła się nadzieja reaktywowania ZHP, władze komunistyczne przeprowadziły w Łodzi zjazd, podczas którego przekształcono OH Polski Ludowej w nowy ZHP i zagospodarowano dążenia i entuzjazm instruktorów i harcerzy.


Długa droga
Jak pisze badacz historii harcerstwa, Wojciech Hausner:
Powstały wtedy Związek Harcerstwa Polskiego był z jednej strony konsekwencją lat stalinizmu oraz działalności OH ZMP i OHPL, a ze strony drugiej – i to w mniejszym stopniu – tradycji i dorobku dawnego ZHP. […] Efektem działań kadry OHPL, a także ludzi związanych z „walterowcami”, m.in. Jacka Kuronia i Stefana Garwackiego, było przyjęcie ideowego kierownictwa PZPR i koncepcji pracy w duchu antystalinowskiego socjalizmu. Zepchnięto na margines instruktorów formułujących postulaty odrodzenia harcerstwa w kształcie czerpiącym z tradycji II Rzeczypospolitej.

Łódzki Zjazd przywrócił jednak tradycyjne harcerskie symbole, łącznie z krzyżem harcerskim, przewodniczącym Naczelnej Rady Harcerskiej został Aleksander Kamiński, a naczelniczką ZHP – partyjna działaczka Zofia Zakrzewska. W odbudowie ZHP brał udział również najbliższy współpracownik Kamińskiego, legendarny harcmistrz i żołnierz Józef Grzesiak „Czarny” zdając sobie sprawę z własnej roli żyranta nowego Związku.

Pomimo, że większość instruktorów nowego Związku Harcerstwa Polskiego wywodziła się z OHPL, pomimo stopniowej ideologizacji ZHP postępującej wraz z rozmywaniem się „odwilżowych” trendów w PRL, pomimo zapisu o inspiracji PZPR w Prawie Harcerskim i odejściu Kamińskiego ze Związku w roku 1958, reaktywacja ZHP miała charakter przełomowy. Dzięki niej, wiele środowisk mogło, mimo trudności, reaktywować się po likwidacji w latach 40., prowadzić pracę wychowawczą metodą skautową, odbierać tajne Przyrzeczenia Harcerskie według przedwojennej roty i doprowadzić z czasem do powstania wielu mniej lub bardziej oficjalnych harcerskich kręgów i organizacji harcerstwa prawdziwie odrodzonego. Zatem – najbardziej jednoznacznym, heroicznym i szczerym aktem dążenia do odrodzenia harcerskiego jesienią 1956 roku, była deklaracja krakowskich instruktorów podjęta 4 grudnia, jeszcze przed Zjazdem Łódzkim.

 

Stanisław Broniewski, Orsza (z lewej) w roku 1969.
Wikipedia. Domena publiczna

 

Frytki ’56
W roku 1956 ukazało się drugie, rozszerzone wydanie kultowej Kuchni polskiej pod redakcją Stanisława Bergera z Państwowego Zakładu Higieny. Profesor Berger był dietetykiem, nie znał się na gotowaniu. Za przepisy, także w wydaniu poprzednim, sprzed dwóch lat, odpowiadała przedwojenna autorka głośnej książki kucharskiej, Helena Kulzowa-Hawliczkowa, kryjąca się w cieniu profesora. Kuchnia polska, która doczekała się niezliczonych wydań a każde stało się bestsellerem, jest świadectwem stanu rodzimej kuchni w poszczególnych epokach. W roku 1956, poodwilżowa Polska mogła na przykład zapoznać się z zupełnie egzotycznym przepisem na frytki smażone na wołowym łoju. Słusznie – takiego właśnie tłuszczu nakazuje użyć tradycyjny, belgijski przepis.

 

Składniki:

1 kg ziemniaków
2 kg łoju wołowego
Sól

Ew. majonez

  

Frytki belgijskie.
Fot. Popo le chien. Creative Commons BY-SA 3.0

 

Sposób przygotowania:
- Ziemniaki obrać i umyć
- Pokroić we frytki o dowolnej (ulubionej) grubości, lecz o prostopadłościennym kształcie
- Łój wołowy rozgrzać w głębokim garnku do ok. 140 stopni (chodzi o osiągnięcie głębokiego smażenia, więc nie używamy patelni)

- Wrzucać frytki partiami uważając, by proporcje tłuszczu do ziemniaków nie były nigdy mniejsze niż 4:1

- Smażyć 8-10 minut
- Wyłożyć na ręcznik papierowy
- Ostudzić całkowicie

- Rozgrzać tłuszcz do najwyższej możliwej temperatury

- Przesmażyć frytki po raz drugi przez 2-3 minuty aż zbrązowieją

- Wyjąć frytki na papier

Frytki posolić, można (po belgijsku) podawać z majonezem


O Autorze

Łukasz Modelski Redaktor

Łukasz Modelski – historyk sztuki, mediewista i smakosz. Autor książek, redaktor, dziennikarz, felietonista i wydawca. Gospodarz kultowej „Drogi przez mąkę” w radiowej Dwójce, autor rozmów z najważniejszymi kucharzami świata, prowadzący programy o historii kuchni w TVP Historia. Fot. Jacek Poremba.

© PowiemPolsce.pl

Zobacz więcej

Powiązane wydarzenia

1956-12-04

W Krakowie po latach stalinizmu rozpoczęło się spontaniczne odrodzenie Związku Harcerstwa Polskiego. Powołano komendę chorągwi i poinformowano o tym Ministerstwo Oświaty.

Kraków (małopolskie, Polska)

68. rocznica

Kraków (małopolskie, Polska)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj