Najnowsze badania Rowerado pokazują, że ponad 50% rowerzystów trzyma swoje rowery w mieszkaniach lub na balkonach, ponieważ nie mają bezpiecznych alternatyw. W efekcie rzadziej korzystają ze swoich jednośladów i często rezygnują z zakupu nowych rowerów. To wyzwanie dla deweloperów i zarządów wspólnot mieszkaniowych.
Rowerado zapytało rowerzystów, jak parkują swoje rowery
Ponieważ trudno znaleźć informacje o tym, jak i gdzie polscy rowerzyści mieszkający w blokach, apartamentowcach i kamienicach parkują swoje rowery, firma Rowerado postanowiła sama to sprawdzić za pomocą ankiet. Do udziału zaprosiła użytkowników stron i grup rowerowych w mediach społecznościowych. Ostatecznie otrzymała 153 odpowiedzi.
Wyniki dają do myślenia. Rowerzyści, którzy wzięli udział w badaniu, regularnie korzystają ze swoich rowerów, lecz mimo to nie mają dostępu do wygodnych miejsc parkingowych. Ponad 40% z nich przechowuje rowery w mieszkaniach, a 12% na balkonach. Mniej niż 40% ma dostęp do rowerowni lub zamkniętych wiat rowerowych w budynku, ale 68% respondentów, którzy mają dostęp do takich miejsc, i tak z nich nie korzysta. Głównymi powodami są brak poczucia bezpieczeństwa oraz zbyt mała przestrzeń.
Najważniejsze wymagania wobec parkingów rowerowych to bezpieczeństwo, ochrona przed warunkami atmosferycznymi oraz wygoda. Aż 80% respondentów uważa, że ich obecne miejsca do parkowania rowerów nie spełniają tych kryteriów. Wyniki te wyraźnie wskazują, że deweloperzy i wspólnoty mieszkaniowe robią zbyt mało, aby zaoferować rowerzystom odpowiednie miejsca parkingowe.
Czy rowerzyści są gotowi zapłacić za lepsze miejsca? Tak! Ponad połowa respondentów jest gotowa płacić 20 zł lub więcej miesięcznie za dostęp do bezpiecznego i wygodnego parkingu rowerowego. Co więcej, duża część badanych uważa, że lepszy dostęp do wygodnych i bezpiecznych parkingów rowerowych zmotywowałby ich do częstszej jazdy na rowerze. Ponad 40% respondentów zadeklarowało, że kupiłoby dodatkowy rower, gdyby mieli do dyspozycji odpowiednie miejsce do jego przechowywania.
Opinia ekspertów
„Wyniki badań pokazują, jak deweloperzy i wspólnoty mieszkaniowe bagatelizują potrzeby rowerzystów - mówi Joanna Radzińska, która prowadziła badania dla firmy Rowerado. - Deweloperzy mają najlepsze możliwości do wdrażania rozwiązań, bo już na etapie projektowania budynków mogą zaplanować wysokiej jakości parkingi rowerowe. Niestety, w wielu projektach rowerownie i wiaty rowerowe są co prawda przewidziane, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia”. Potem problem przechodzi na zarządców budynków. „Rozmawiamy z zarządcami - zwłaszcza w nowszych budynkach - i słyszymy, że trudno jest znaleźć miejsca dla rowerów” - dodaje Radzińska.
Nowe przepisy związane z parkowaniem rowerów
„Nowe przepisy dotyczące parkowania rowerów są już w przygotowaniu. To inicjatywa Unii Europejskiej, ale w Polsce te przepisy jeszcze nie obowiązują” - informuje Jos Muller, prezes Rowerado. „Dyrektywa UE określa minimalną liczbę miejsc parkingowych dla rowerów na mieszkanie, ale brakuje precyzyjnych wymogów jakościowych. Bez tych wymogów nadal będziemy widzieć zbyt małe rowerownie i stojaki bez zabezpieczeń. Efekt? Mieszkańcy wciąż będą trzymać rowery w mieszkaniach, co zniechęca do ich regularnego użytkowania” - podkreśla Muller.
Rowerado - innowacyjne rozwiązania
Rowerado oferuje nowoczesne i innowacyjne rozwiązania do parkowania rowerów, które łączą bezpieczeństwo, wygodę i oszczędność przestrzeni. Przykłady tych rozwiązań to najbezpieczniejszy stojak rowerowy na świecie, małe uliczne garaże na rowery oraz wygodny podnośniki do parkowania rowerów na tylne koło.
Link do wyników badań: https://rowerado.com/blog/publikacje.
KONTAKT:
Jos Muller:
tel. 512 345 977
Joanna Radzińska:
tel. 697 193 989
strona internetowa: www.rowerado.com
e-mail: info@rowerado.com
Źródło informacji: Rowerado