Wybierz kontynent

Polskie Narodzenie w Stanach, Floryda 2024

Boże Narodzenie wciąż zachowuje swoje odrębne tradycje i nie poddaje się amerykanizacji w takim stopniu, jak Wielkanoc. Wigilia z postną kolacją, dzieleniem się opłatkiem i kolędami pozostaje jednym z najważniejszych elementów duchowej więzi z ojczyzną i przodkami – o polskich świętach w ujęciu kulturowym czytamy w relacji z Florydy.

Tradycyjne przygotowanie tradycyjnych potraw wigilijnych w rodzinnym gronie. Fot. A Meyers dla PowiemPolsce.pl

Amerykanie polskiego pochodzenia, niezależnie od pokolenia, nie mają wątpliwości, że żartobliwe twierdzenie słynnego w latach 70. XX wieku „profesora mniemanologii stosowanej” Jana Tadeusza Stanisławskiego o „wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Bożym Narodzeniem” nie sprawdza się w USA. Choć oba święta obchodzone są zarówno w polskich, jak i amerykańskich domach, Boże Narodzenie wciąż zachowuje swoje odrębne tradycje i nie poddaje się amerykanizacji w takim stopniu, jak Wielkanoc.

 

Polskie Święta w Stanach Zjednoczonych.
Fot. Polska Szkoła w Tarpon Springs  

Wigilia z postną kolacją, dzieleniem się opłatkiem i kolędami pozostaje jednym z najważniejszych elementów duchowej więzi z ojczyzną i przodkami. Wielkanoc, z kolei, w polonijnych domach w USA jest coraz bardziej przesiąknięta amerykańskimi zwyczajami, jak „szukanie jajeczek” czy wizyta zajączka.

 

Polskie Święta w Stanach Zjednoczonych.
Fot. Polska Szkoła w Tarpon Springs     
 
Tradycje bożonarodzeniowe jako pomost do ojczyzny
Dla wielu Polaków Boże Narodzenie to czas, kiedy niezależnie od miejsca zamieszkania, chcą kultywować te same tradycje, które pielęgnowali w Polsce ich przodkowie. „Zachowuję typowo polskie tradycje świąteczne: opłatek, kolędy, kolacja wigilijna, Pasterka w polskim kościele, a przede wszystkim obchodzimy tak ważną dla nas Polaków Wigilię, plus dwa dni świąt” – mówi Joanna, która od 21 lat mieszka w USA. Dla niej wyjątkowe jest to, że mimo życia w amerykańskiej rzeczywistości, wciąż może czuć się częścią polskiego świata tradycji. Podobnie Agnieszka, która emigrowała ponad 20 lat temu, przyznaje: „Polskie tradycje bożonarodzeniowe są dla mnie ważne, ponieważ przypominają mi, skąd się wywodzimy i umacniają więzi rodzinne”. Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem oraz przygotowywanie 12 potraw wigilijnych to dla nich podobnie jak dla innych, nie tylko obowiązek, ale także sposób na zachowanie łączności z polską kulturą i przekazanie tych wartości młodszym pokoleniom.
 
Polskie Święta w Stanach Zjednoczonych.
Fot. Polska Szkoła w Tarpon Springs 

 

Szkoła jako przestrzeń pielęgnowania tradycji
Takie podejście do świąt jest obecne także w polonijnych szkołach. W Polskiej Sobotniej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarpon Springs na Florydzie coroczne obchody Wigilii są jednym z najważniejszych wydarzeń w roku. Jak relacjonują: „Nasza szkolna Wigilia była wspaniałym akcentem kończącym pierwszy semestr w tym roku szkolnym. Jak na prawdziwą polską Wigilię przystało, nie zabrakło pysznego jedzenia, wspaniałych kolęd i piosenek świątecznych, nie obyło się również bez wizyty Świętego Mikołaja”.
 
Polskie Święta w Stanach Zjednoczonych.
Fot. Polska Szkoła w Tarpon Springs .
Uczniowie przygotowali program artystyczny, który wprowadził wszystkich w świąteczną atmosferę, a potem wszyscy zasiedli do wspólnego stołu. Takie wydarzenia stają się nie tylko lekcją polskiej kultury dla młodszych pokoleń, ale także okazją do integracji polonijnej społeczności.
 
Polskie Święta w Stanach Zjednoczonych.
Fot. Polska Szkoła w Tarpon Springs 


Wigilie w polskich klubach – wspólne świętowanie
Polonijne kluby w Stanach Zjednoczonych również stanowią ważną przestrzeń, gdzie Boże Narodzenie obchodzone jest zgodnie z polskimi tradycjami. W takich miejscach spotykają się osoby, które chcą dzielić się radością świąt, zwłaszcza ci, którzy z różnych powodów nie mogą spędzać Wigilii w gronie rodziny.
 
Polskie Święta w Stanach Zjednoczonych.
Fot. Polska Szkoła w Tarpon Springs dla PowiemPolsce.pl 
„Na Wigilię mam 12 osób (rodzina i przyjaciele). Tradycyjnie przygotowuję 12 potraw, w tym barszcz, grzybową, kwaśnicę, krokiety, dorsza, gołąbki, a na deser sernik z makiem i pierniczki” – mówi Beata Morawiec, która organizuje wigilijną kolację. „Jednak wielu moich znajomych – co najmniej pięć rodzin – nie urządza Świąt”. Dla takich osób w klubach odbywają się wspólne spotkania, gdzie Polacy mogą poczuć się częścią wspólnoty, dzielić się opłatkiem i śpiewać kolędy. To ważne wydarzenie, które pozwala na utrzymanie więzi z ojczyzną, szczególnie w przypadku osób starszych, samotnych, czy tych, które nie mają większej rodziny w USA.
Polskie Święta w Stanach Zjednoczonych.
Fot. Polska Szkoła w Tarpon Springs
 
Polska Wigilia w amerykańskim stylu – Kat Timpf na tropie tradycji
I kto by pomyślał, że nawet w amerykańskim show biznesie pojawi się ktoś, kto postanowi spróbować polskiej Wigilii? Kat Timpf, znana felietonistka i satyryczka, która regularnie komentuje wydarzenia w FOX TV, pochwaliła się niedawno, że po raz pierwszy zorganizowała polską Wigilię.
 
Polskie Święta w Stanach Zjednoczonych.
Fot. A. Zorawska-Scott dla PowiemPolsce.pl 
   
Co znalazło się na jej stole? Otóż… kartoflanka! Tak, dobrze przeczytaliście – nie barszcz, nie karp, ale kartoflanka. Ale, jak sama mówi, goście byli zachwyceni, a zupa okazała się hitem wieczoru. No cóż, mama Kat była Polką, więc tradycja musiała w końcu dotrzeć do jej kuchni! Choć może niekoniecznie tradycyjnie, to na pewno z uśmiechem i dużą dawką poczucia humoru. Może więc Polakom uda się upowszechnić Wigilię w Ameryce? Tak jak Halloween, które z powodzeniem przenika do polskiej kultury, Polska Wigilia może znaleźć swoje miejsce w amerykańskich domach. Kto wie, może za kilka lat, obok choinki i Świętego Mikołaja, na amerykańskich stołach pojawi się 12 potraw wigilijnych, a rodziny będą dzielić się opłatkiem i śpiewać polskie kolędy! Czego wszystkim nam życzę!

Agata Zorawska-Scott

Serdeczne podziękowania dla Pan: Ani, Joanny, Agnieszki, Beaty oraz Polskiej Szkoły w Tarpon Springs za podzielenie się swoimi cennymi doświadczeniami i pięknymi zdjęciami!  

  


Polskie Święta w Stanach Zjednoczonych.
Fot. A. Zorawska-Scott dla PowiemPolsce.pl 

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda spólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

Kiedy ojciec z talerza podnosi chleb biały,
Zbierając w krąg domowych, na ten rozkaz niemy,
Wszyscy się podnosimy, i duży, i mały,
Wszyscy się obręczamy i wszyscy płaczemy.

Bo w tej patriarchalnej, uroczystej chwili
Przeróżne wsteczne rzeczy wspominamy sobie,
Myślimy o tych, którzy niegdyś z nami byli,
A dzisiaj, jak dzieciństwo nasze, leżą w grobie.

Posyłam ci ułamek rodzinnego chleba,
O ty, który mi jesteś bratem i czymś więcej!
A w chlebie tym uczucia tyle, ile trzeba,
Aby ludzie ze ziemi byli wniebowzięci.

Obręczami cię, pieśniarzu! gdy w wieczór gwiazdkowy
Będziesz chleb ten spożywał, zwróć głowę w me strony,
A może będziesz słyszeć mógł mój głos echowy
Dolatujący do cię mimo gór korony.

Usłysz w onej godzinie duszy mej wołanie,
A jeśli wiosła będą pluskały po Renie,
Niechaj ci się wydaje, że mej myśli łkanie
Do uszu twoich płynie w wigilijnym trenie.

Do Stefana George'a, posyłając opłatek
Autor:  Waclaw Rolicz Liede. Polona, Poezye.
 

O Autorze

Agata Zorawska-Scott Reporter

Agata Zorawska-Scott: “Mama Gator” (tytuł, który noszę z dumą jako matka absolwenta Uniwersytetu Florydy)

© PowiemPolsce.pl

Zobacz więcej

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj